Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Vitiligo

Vitiligo

Koža Starostlivosť o telo

Vitiligo je získané kožné ochorenie. Prejavuje sa výskytom bielych ostro ohraničených škvŕn na koži. Môže sa prejaviť aj ako ložisko výrazne svetlejších vlasov, fúzov, obočia alebo rias.

Vitiligo

Ako vitiligo vzniká?

Vitiligo (alebo tiež depigmentácia) vzniká následkom zániku kožných buniek (melanocytov). Tieto bunky produkujú kožný pigment (melanín), ktorý dáva našej koži určitý tón farby. V prípade, že tieto bunky zaniknú, vznikajú kdekoľvek na koži ohraničené ložiská bielej farby. Môže ísť o viac malých svetlých škvŕn, alebo môže byť postihnutá väčšia oblasť, ktorá je úplne depigmentovaná. Zatiaľ nie je úplne jasné, prečo melanocyty prestávajú v určitých oblastiach kože melanín tvoriť. Príčinou môžu byť:

  • autoimunitná reakcia, keď imunitný systém vytvára protilátky proti vlastným pigmentovým bunkám. Biele krvinky a protilátky napádajú melanocyty, zničia ich a tým vzniká depigmentácia. Vitiligo často sprevádzajú aj ďalšie autoimunitné ochorenia (napr. lupienka, reumatoidná artritída, choroby štítnej žľazy, ..)
  • iná teória uvádza ako príčinu vzniku hromadenie škodlivých metabolických látok, ktoré sú za normálnych okolností z bunky odstránené. U vitiliga táto schopnosť bunky mizne
  • svoju rolu môže hrať aj dedičnosť, infekcia, prudké opálenie, stres či trauma.

Vitiligo sa vyskytuje u 1-2% populácie všetkých rás. Muži i ženy sú touto chorobou postihovaní rovnakou mierou. Objavuje sa medzi 10. až 40. rokom života, najčastejšie sa však objavuje okolo 20. roku.

Aké sú príznaky?

Prvým príznakom je biela škvrnka na koži, ktorá sa postupne rozširuje. Niekedy sa škvrny môžu prepojiť tak, že zasahujú veľkú časť tela. Najčastejšie sa objavujú na tvári (okolo očí a úst), na rukách, nohách, slabinách, bruchu, genitáliách či v podpazuší.

Lokalizované vitiligo sa objavuje iba na malých plôškach kože. Generalizované predovšetkým na tvári a končatinách. Univerzálne postihuje takmer celé telo. Depigmentovaných môže byť viac ako 80% tela. Zvyčajne sa škvrny nachádzajú na miestach, ktoré sú viac vystavované slnečnému žiareniu, ale môžu sa objaviť aj vo vlasovej časti. Vlasy vyrastajúce z postihnutého miesta sú svetlé alebo biele. Tieto zmeny sa môžu prejaviť aj vo fúzoch, obočí a na riasach.

Vitiligo nebolí, nesvrbí ani nevyvoláva iné nepríjemné pocity. Nie je nákazlivé. Je problémom skôr estetickým a kvôli neustálemu tlaku okolia sa môžu objaviť aj problémy psychické.

Ako sa preukáže a kedy ísť k lekárovi?

Ak ste zaznamenali na pokožke svetlejšie škvrnky, je vhodné navštíviť kožného lekára. Skoré štádiá vitiliga, kedy ešte nedošlo k viditeľnému zbeleniu alebo zosvetleniu kože, možno diagnostikovať tzv. Woodovou lampou. Lampa vyžaruje ultrafialové lúče, ktoré ukážu poruchu pigmentácie. Podľa ich farby možno vitiligo odlíšiť od iných kožných ochorení. Na diagnostiku sa používa aj histopatológia (vyšetrenie vzorky kože).

Liečba vitiliga

Cieľom liečby vitiliga je dosiahnutie repigmentácie. Nielen z hľadiska estetického, ale aj ochranného. Miesto postihnuté vitiligom nie je prirodzene chránené pred pôsobením slnečného žiarenia. V súčasnej dobe nemožno vitiligo uspokojivo liečiť. Liečba zahŕňa spôsoby konzervatívne a chirurgické. Výber závisí od lokalizácie, rozsahu a doby trvania ochorenia, od veku pacienta, fototypu kože a predchádzajúcej liečby.

Za najúspešnejšiu je považovaná liečba masťami s kortikoidnými či imunomodulačnými účinkami (tacrolimus, pimecrolimus). V prípade postihnutia viac než 20% tela sa pristupuje aj k celkovej liečbe kortikoidmi, prípadne imunomodulátormi (cyklosporín).

K liečbe sa používa aj fototerapia. Tá využíva ultrafialové svetlo vlnovej dĺžky 304-314 nm. Fototerapia sa aplikuje len na prejav ochorenia 1-2x týždenne niekoľko mesiacov či rokov.

Ak je postihnutých viac ako 20% kože, používajú sa celotelové žiariče. Tie vyžarujú svetlo s vlnovou dĺžkou 320-400nm. Zvyčajne sa liečba svetlom kombinuje s liekmi scitlivujúcimi kožu k žiareniu (psoralén). Ochorenie, ktoré sa ďalej nešíri, možno liečiť chirurgicky, repigmentáciou a následnou fototerapiou. Repigmentáciou sa prenesú zdravé kožné bunky na postihnuté miesta. Ak je ochorenie príliš rozsiahle, môže sa pristúpiť k depigmentácii. Odstráni sa zvyšný pigment a zjednotí sa farba kože. K celkovej liečbe je možné použiť aj vitamínové preparáty s obsahom betakaroténu a vitamínu C.

Ako si môžem pomôcť sám a "prevencia"

Liečba vitiliga patrí vždy do rúk skúseného dermatológa.

Keďže ide o autoimunitné ochorenie, nemožno ho síce úplne vylúčiť preventívnymi opatreniami, ale aspoň o niečo znížiť pravdepodobnosť vzniku.

Základom je starať sa o seba po všetkých stránkach. Posilňovať imunitu, dodržiavať zdravý životný štýl, nosiť pohodlné oblečenie (najlepšie z prírodných materiálov), nevystavovať sa dlhodobo slnečným lúčom, používať ochranné opaľovacie prostriedky. Jedným z rizikových faktorov vitiliga je porušenie kože. Takže je dobré sa vyhnúť zákrokom na koži (tetovanie, permanentný makeup, piercing).

Doplnkom na liečbu môžu byť kozmetické prípravky (opaľovacie prostriedky s ochranným faktorom SPF 30 a vyšším), možnosťou ako zakryť vitiligo sú samoopaľovacie prostriedky či kozmetický makeup. Veľký význam má aj psychoterapia, lebo vitiligo významne zhoršuje kvalitu života. Mnohí pacienti sú vystavení trvalému tlaku okolia a môžu mať depresie.

Pacienti liečení fototerapiou by mali byť pravidelne 2x ročne vyšetrení pre zvýšené riziko kožných nádorov.

K liečbe je možné pridať aj Vitix gél. Ide o prípravok s obsahom superoxiddismutázy a katalázy, ktoré navodzujú fyziologické podmienky vo vnútri buniek postihnutých vitiligom. Komplex sa podieľa na eliminácii voľných radikálov. Možno ho použiť aj ako prevenciu k rozvoju progresívnej fázy ochorenia.

Užívanie vitamínov (vitamíny C, D, E, betakarotén) a minerálov (selén, zinok) je viacmenej len podporné.

Zaujímavosť na záver

Asi najznámejším "nositeľom" vitiliga bol Michael Jackson. Kvôli rozsiahlemu postihnutiu na viac ako 50% tela a tlaku okolia, podstúpil celkovú depigmentáciu tela.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam
Spýtajte sa lekárnika