Tento článok má len edukačný charakter, nenahradzuje poradu s lekárom alebo lekárnikom.
Čo je rubeola
Rubeola alebo rubela je infekčné vírusové ochorenia, ktoré patria do skupiny detských infekčných chorôb. Šíri sa kvapôčkovou cestou – kašľom a kýchaním nakazených osôb. Vírus sa dostáva do nosohltanu a odtiaľ do krčných lymfatických uzlín. Tu sa rozmnožia a šíria sa ďalej do tela, napr. do kože, spojiviek, dýchacích ciest,…
Príznaky rubeoly
Ochorenie má väčšinou mierny priebeh, predovšetkým u detí.
Najtypickejším príznakom je červená vyrážka, ktorá sa objavuje po celom tele, najviac však na tvári a trupe. Na končatinách sa vyrážka objavuje ako posledná a nebýva taká zreteľná. Objaviť sa môže aj na sliznici podnebia. Najčastejšie má tvar malých ružových bodiek, veľkých 1-5 milimetrov. Väčšinou po dvoch až troch dňoch miznú. Vyrážka môže nepríjemne svrbieť.
Krčné a príušné uzliny sú zväčšené, ale nemusia byť bolestivé. Objavuje sa aj zvýšená teplota, ktorá môže v extrémnom prípade dosahovať až 40° C. Niekedy sa teplota nemusí objaviť vôbec. Väčšinou teplota nepresiahne 38,5° C.
Chorobu sprevádza aj zápal horných ciest dýchacích a zápal spojiviek. U dospelých sa môžeme stretnúť s bolesťou kĺbov, bolesťou hlavy a zimnicou.
U niektorých chorých môže choroba prebiehať úplne bez príznakov.
Inkubačná doba rubeoly
Inkubačná doba rubeoly je 2-3 týždne. Chorý býva pre svoje okolie infekčný ešte pred objavením vyrážky a cca týždeň po jej výskyte. Potom už nie je chorý nákazlivý.
Prekonanie rubeoly zanecháva celoživotnú imunitu.
Možné komplikácie rubeoly
- artritída (zápal kĺbov),
- trombocytopénia (znížené množstvo krvných doštičiek),
- myokarditída (zápal srdcového svalu),
- zápal mozgu (encefalitída) a mozgových blán.
Rubeola v tehotenstve
Vírus prechádza placentou, takže ak dostane žena rubeolu v tehotenstve, môže to spôsobiť vážne poškodenie plodu. Ak ochorie matka v prvom trimestri, je väčšinou indikované prerušenie tehotenstva. Čím skôr tehotná žena ochorie, tým väčšie je nebezpečenstvo pre nenarodené dieťa. Deti s tzv. rubeolovým syndrómom majú vysoký potenciál k vzniku vývojových vád (vrodené srdcové chyby, hluchota, anomálie zubov, postihnutie centrálnej nervovej sústavy, poškodenie sietnice, šedý zákal, trombocytopénia, a.i.). Ak je tehotná žena vystavená infekcii v prvom trimestri a nemá prítomné ochranné protilátky, je odporúčané za 2-3 týždne zopakovať sérologické vyšetrenie. Ochorenie po 20. týždni tehotenstva sa už nepovažuje za rizikové.
Liečba rubeoly
Liečba je vo väčšine prípadov iba symptomatická. Spočíva v podávaní liekov na zníženie teploty, dostatku tekutín a pokoja na lôžku. V prípade komplikácií je potrebná hospitalizácia.
Očkovanie rubeoly
Na Slovensku sú deti plošne očkované kombinovanou (MMR) vakcínou. Tá obsahuje oslabené vírusy osýpok, rubeoly a mumpsu. Očkujú sa deti v 15. mesiaci života. Preočkovanie sa robí v 11. roku.
Symptómy choroby či zdravotného problému popísané v tomto článku sa u každého môžu prejaviť inak. V každom prípade konzultujte svoje zdravotné problémy vždy s lekárom.