MojaLekáreň.sk

Rubeola

Rubeola je infekčné vírusové ochorenie, ktoré je zaradené do skupiny detských chorôb. Veľmi nebezpečné sú však aj pre tehotné ženy. Aké sú príznaky, inkubačná doba a ako sa lieči si povieme v našom článku.

Rubeola
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Tento článok má len edukačný charakter, nenahradzuje poradu s lekárom alebo lekárnikom.

Čo je rubeola

Rubeola alebo rubela je infekčné vírusové ochorenia, ktoré patria do skupiny detských infekčných chorôb. Šíri sa kvapôčkovou cestou – kašľom a kýchaním nakazených osôb. Vírus sa dostáva do nosohltanu a odtiaľ do krčných lymfatických uzlín. Tu sa rozmnožia a šíria sa ďalej do tela, napr. do kože, spojiviek, dýchacích ciest,…

Príznaky rubeoly

Ochorenie má väčšinou mierny priebeh, predovšetkým u detí.

Najtypickejším príznakom je červená vyrážka, ktorá sa objavuje po celom tele, najviac však na tvári a trupe. Na končatinách sa vyrážka objavuje ako posledná a nebýva taká zreteľná. Objaviť sa môže aj na sliznici podnebia. Najčastejšie má tvar malých ružových bodiek, veľkých 1-5 milimetrov. Väčšinou po dvoch až troch dňoch miznú. Vyrážka môže nepríjemne svrbieť.

Krčné a príušné uzliny sú zväčšené, ale nemusia byť bolestivé. Objavuje sa aj zvýšená teplota, ktorá môže v extrémnom prípade dosahovať až 40° C. Niekedy sa teplota nemusí objaviť vôbec. Väčšinou teplota nepresiahne 38,5° C.

Chorobu sprevádza aj zápal horných ciest dýchacích a zápal spojiviek. U dospelých sa môžeme stretnúť s bolesťou kĺbov, bolesťou hlavy a zimnicou.

U niektorých chorých môže choroba prebiehať úplne bez príznakov.

Inkubačná doba rubeoly

Inkubačná doba rubeoly je 2-3 týždne. Chorý býva pre svoje okolie infekčný ešte pred objavením vyrážky a cca týždeň po jej výskyte. Potom už nie je chorý nákazlivý.

Prekonanie rubeoly zanecháva celoživotnú imunitu.

Možné komplikácie rubeoly

  • artritída (zápal kĺbov),
  • trombocytopénia (znížené množstvo krvných doštičiek),
  • myokarditída (zápal srdcového svalu),
  • zápal mozgu (encefalitída) a mozgových blán.

Rubeola v tehotenstve

Vírus prechádza placentou, takže ak dostane žena rubeolu v tehotenstve, môže to spôsobiť vážne poškodenie plodu. Ak ochorie matka v prvom trimestri, je väčšinou indikované prerušenie tehotenstva. Čím skôr tehotná žena ochorie, tým väčšie je nebezpečenstvo pre nenarodené dieťa. Deti s tzv. rubeolovým syndrómom majú vysoký potenciál k vzniku vývojových vád (vrodené srdcové chyby, hluchota, anomálie zubov, postihnutie centrálnej nervovej sústavy, poškodenie sietnice, šedý zákal, trombocytopénia, a.i.). Ak je tehotná žena vystavená infekcii v prvom trimestri a nemá prítomné ochranné protilátky, je odporúčané za 2-3 týždne zopakovať sérologické vyšetrenie. Ochorenie po 20. týždni tehotenstva sa už nepovažuje za rizikové.

Liečba rubeoly

Liečba je vo väčšine prípadov iba symptomatická. Spočíva v podávaní liekov na zníženie teploty, dostatku tekutín a pokoja na lôžku. V prípade komplikácií je potrebná hospitalizácia.

Očkovanie rubeoly

Na Slovensku sú deti plošne očkované kombinovanou (MMR) vakcínou. Tá obsahuje oslabené vírusy osýpok, rubeoly a mumpsu. Očkujú sa deti v 15. mesiaci života. Preočkovanie sa robí v 11. roku.

 

Symptómy choroby či zdravotného problému popísané v tomto článku sa u každého môžu prejaviť inak. V každom prípade konzultujte svoje zdravotné problémy vždy s lekárom.

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Lieky na teplotu u detí Lieky na teplotu

Prečítajte si tiež

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, ktorý vzniká fermentáciou sladeného čaju pomocou baktérií a kvasiniek. Poskytuje nielen chutné letné osvieženie, ale aj mnohé zdravotné výhody. Ako kombuchu…

viac

Betaglukány (niekedy nazývané imunoglukány) sú prirodzene sa vyskytujúce polysacharidy, ktoré sa nachádzajú v hubách, baktériách a rastlinách. Nájdete ich v našom sortimente výživových doplnkov - či…

viac

Hovädzí kolagén ľudia na stránkach MojaLekáraň.sk nakupujú dva a pol násobne viac ako ten morský. Často si myslia, že je výživný najmä pre kĺby a kosti. Nie je to tak. Odborníčka a lekárnička online…

viac

Ľanové semienko sa pestuje v dvoch odrodách (hnedý ľan a zlatý ľan) a má mnoho zdravotných výhod. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov a rád, prečo by ste ho mali pravidelne zaraďovať do svojho…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.