Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Rubeola

Rubeola
Zdielať

Rubeola je infekčné vírusové ochorenie. Patrí do skupiny detských infekčných chorôb. Šíri sa kvapôčkovou cestou - kašľom a kýchaním nakazených osôb. Vírus sa dostáva do nosohltana a odtiaľ do krčných lymfatických uzlín. Tu sa rozmnoží a šíri sa ďalej do tela, napr. do kože, spojiviek, dýchacích ciest, ...

Príznaky

Ochorenie má väčšinou mierny priebeh, predovšetkým u detí.

Najtypickejším príznakom je červená vyrážka, ktorá sa objavuje po celom tele, najviac však na tvári a trupe. Na končatinách sa vyrážka objavuje ako posledná a nebýva taká zreteľná. Objaviť sa môže aj na sliznici podnebia. Najčastejšie má tvar malých ružových bodiek, veľkých 1-5 milimetrov. Väčšinou po dvoch až troch dňoch miznú. Vyrážka môže nepríjemne svrbieť.

Krčné a príušné uzliny sú zväčšené, ale nemusia byť bolestivé. Objavuje sa aj zvýšená teplota, ktorá môže v extrémnom prípade dosahovať až 40° C. Niekedy sa teplota nemusí objaviť vôbec. Väčšinou teplota nepresiahne 38,5° C.

Chorobu sprevádza aj zápal horných ciest dýchacích a zápal spojiviek. U dospelých sa môžeme stretnúť s bolesťou kĺbov, bolesťou hlavy a zimnicou.

U niektorých chorých môže choroba prebiehať úplne bez príznakov.

Inkubačná doba rubeoly je 2-3 týždne. Chorý býva pre svoje okolie infekčný ešte pred objavením vyrážky a cca týždeň po jej výskyte. Potom už nie je chorý nákazlivý.

Prekonanie rubeoly zanecháva celoživotnú imunitu.

Medzi možné komplikácie rubeoly patrí artritída (zápal kĺbov), trombocytopénia (znížené množstvo krvných doštičiek), myokarditída (zápal srdcového svalu), zápal mozgu (encefalitída) a mozgových blán.

Rubeola v tehotenstve

Vírus prechádza placentou, takže ak dostane žena rubeolu v tehotenstve, môže to spôsobiť vážne poškodenie plodu. Ak ochorie matka v prvom trimestri, je väčšinou indikované prerušenie tehotenstva. Čím skôr tehotná žena ochorie, tým väčšie je nebezpečenstvo pre nenarodené dieťa. Deti s tzv. rubeolovým syndrómom majú vysoký potenciál k vzniku vývojových vád (vrodené srdcové chyby, hluchota, anomálie zubov, postihnutie centrálnej nervovej sústavy, poškodenie sietnice, šedý zákal, trombocytopénia, a.i.). Ak je tehotná žena vystavená infekcii v prvom trimestri a nemá prítomné ochranné protilátky, je odporúčané za 2-3 týždne zopakovať sérologické vyšetrenie. Ochorenie po 20. týždni tehotenstva sa už nepovažuje za rizikové.

Liečba rubeoly

Liečba je vo väčšine prípadov iba symptomatická. Spočíva v podávaní liekov na zníženie teploty, dostatku tekutín a pokoja na lôžku. V prípade komplikácií je potrebná hospitalizácia.

Očkovanie

Na Slovensku sú deti plošne očkované kombinovanou (MMR) vakcínou. Tá obsahuje oslabené vírusy osýpok, rubeoly a mumpsu. Očkujú sa deti v 15. mesiaci života. Preočkovanie sa robí v 11. roku.

20. apríl 2019
Témy článku
Deti Koža
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Čo je to fenylketonúria? Dá sa s touto poruchou plnohodnotne žiť? A aké potraviny sú pri PKU vhodné? Máme pre vás odpovede nielen na tieto otázky.

viac

Čo je to prostata a ako môže ovplyvniť zdravie muža? Ako môžu byť životný štýl a prevencia nápomocné v predchádzaní problémov s prostatou? Prezradíme v našom článku.

viac

Vysvetlíme vám, čo obnáša dna, poradíme, ako sa vyvarovať hromadeniu kyseliny močovej v organizme a tiež, čo robiť, keď už nás tieto ťažkosti postihli.

viac

Prezradíme vám, aké môžu byť reakcie na očkovanie proti chorobe covid-19 a tiež poradíme, ako postupovať v prípade, že sa objaví práve u vás.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.