MojaLekáreň.sk

Psychika v čase pandémie Covid-19

V tomto článku sa pozrieme viac na naše duševné zdravie v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Uvádzame tu súhrn pohľadov na novú situáciu, ako nás život v karanténe ovplyvňuje a predovšetkým tipy, rady a zamyslenie, ako situáciu lepšie zvládať.

Psychika v čase pandémie Covid-19
Zdielať
Navštívte súvisiacu produktovú kategóriu

Na jeseň a v zime sme bežne viac náchylní vnímať svoju psychiku a prežívať určité formy depresie a zlej nálady. V situáciách spojených s koronavírusom tento vplyv môže byť väčší a môže ovplyvniť aj ľudí, ktorí sezónnymi formami depresie bežne netrpia.

Kto je najviac ohrozený psychickou nepohodou v čase pandémie

V ohrození duševného zdravia sme bez výnimky všetci a netýka sa to len citlivých ľudí, duševne chorých a seniorov. Dnešná doba pôsobí negatívne aj na:

 • deti,
 • starších ľudí nad 60 rokov,
 • obézne a choré osoby,
 • tehotné ženy,
 • ošetrujúce matky,
 • zdravotníkov,
 • tých, ktorí sa liečia s nejakou chorobou.

Ohrození sme skrátka skoro všetci. Karanténa sa totiž môže negatívne podpísať aj na úplne zdravých, mladých ľudí, ktorých nečakaná situácia zaskočí.

Čo môžete počas obmedzenia vzhľadom ku Covid-19 pociťovať

Môžete prežívať úzkosť, zlosť, frustráciu, bezradnosť, hanbu či vinu za svoje prejavy. Môže vám to všetko byť jedno, môžete sa cítiť nad vecou. Môžete sa začať aj nadmerne pozorovať a všímať si každé zakašľanie. Všetky tieto prejavy sú normálne.

Keď je úzkosti príliš

Ak sú úzkostné stavy časté, intenzívne a obmedzujúce, odporúčame všetko konzultovať s odborníkom.

Definícia úzkosti

Úzkosť je definovaná ako nepríjemný psychický stav, ktorý na rozdiel od strachu, nemá zreteľnú príčinu. Prejavuje sa pocitom ohrozenia a často tiež nespavosťou. Medzi príznaky úzkostných stavov sa radí búšenie srdca, tras, blednutie, červenanie, potenie či hnačka.

Čo keď ochoriete na Covid-19

Ak sa stane, že skutočne ochoriete na Covid-19, buďte k sebe láskaví a nehľadajte vinníka. Väčšina ľudí skutočne nechce vedome nikoho ďalšieho nakaziť.

 • Dodržujte všetky odporúčania na liečbu, rešpektujte svoje telo a prebiehajúce ochorenia. Liečbu voľte najlepšie podľa príznakov, ktoré sa u vás prejavujú.
 • Správajte sa láskavo a s rešpektom k okoliu − nikto si predsa neželá šíriť choroby a privádzať druhých do nešťastia. Dodržujte teda všetky opatrenia brániace prenosu infekcie na druhých.
 • Ak sa cítite v strese a pod tlakom z dôvodu svojho ochorenia, správajte sa slušne ku všetkým ľuďom okolo, a predovšetkým k zdravotníkom, ktorí sú vystavení ešte väčšiemu tlaku.

Čo môžete urobiť pre svoju duševnú pohodu sami

 • Vyberajte si informácie, buďte selektívni − je len na vás, akými informáciami sa chcete obklopovať. Ste to vy, kto určuje tému, charakter a naladenie svojich myšlienok. Dnešná doba umožňuje sledovať informácie mnohými spôsobmi a veľmi rýchlo − nie je ale potrebné vedieť o všetkých udalostiach, ktoré sa počas dňa vo svete stali. Naučte sa včas vypnúť televíziu, mobil či počítač. Stačí, keď budete správy sledovať len raz denne a vyberať z nich tie, ktoré sa vás bezprostredne týkajú.
 • Vnímajte svoj svet a okolie − venujte pozornosť sami sebe, svojim záujmom a svojmu domovu. Aj s obmedzenými možnosťami možno rozvíjať svoju kreativitu, záujmy, študovať, tvoriť alebo napríklad variť. :-)
 • Zdieľajte svoje radosti i starosti s ostatnými − hovorte o svojich pocitoch, zážitkoch a denných záležitostiach so svojimi blízkymi − a je jedno, či im zavoláte, uvidíte sa s nimi pri videohovore alebo im napíšete email. Oznámená starosť je polovičná starosť, ako sa hovorí. :-)
 • Žite prítomnosťou − každá kríza môže viesť k osobnému rastu. Každý deň si nájdite chvíľku pre utriedenie svojich pocitov a myšlienok. Vypnite na čas telefón a venujte sa sebe a nenechajte sa rozptyľovať. 
 • Nastavte si denný režim − aj v období karantény a obmedzeného režimu je potrebné mať v živote poriadok, ktorý ukotvuje a dáva nám pocit istoty a bezpečia. Nastavte si denný režim a dodržujte ho. Nezabudnite do neho zahrnúť aj krátke prechádzky v prírode či iný pohyb na čerstvom vzduchu.
 • Dobre sa vyspite − nedostatok spánku neberte na ľahkú váhu. Ak je váš spánok dlhodobo narušený, môže sa prejaviť bez ohľadu na vek fyzickými problémami, duševné nepohodou, zníženú pozornosťou alebo poruchou pamäte.
 • Pestrý jedálniček − čerstvá a kvalitná strava je dôležitá nielen pre naše telo, ale aj dušu. Na svoje zdravie myslite už pri nákupe a výbere potravín − z dobrých a čerstvých surovín si pripravíte kvalitné výživné jedlo. Obmedzte kofeín, čierny a zelený čaj, tabak, energetické nápoje alebo čokoládu − tieto látky nadmerne organizmus povzbudzujú a zhoršujú nočný spánok. 
 • Pohyb − hlavne ten v prírode, na čerstvom vzduchu, vás iste vzpruží. Nie je potreba podávať športové výkony, aj krátka prechádzka či venčenie psa pomôžu odreagovať sa od zväzujúcich pravidiel nastavených v čase koronavírusovom. Okrem toho má pohyb v prírode aj dobrý vplyv na imunitný systém.

Pomoc z prírody − Bachove esencie

Bachove esencie sú vhodnou alternatívou k prírodnému prístupu o vaše duševné zdravie. Predstavujú ucelený koncept 36 základných esencií, ktoré sa používajú samostatne alebo v kombinácii.

Keď potrebujete poradiť

Keď už je na vás všetkého veľa a potrebujete poradiť, vyberte niektorý z nižšie uvedených spôsobov:

 • Poraďte sa s lekárnikom − naši lekárnici sú vám k dispozícii v bezplatnej a bezpečnej poradni − nebojte sa ich kontaktovať.
 • Poraďte sa s lekárom − ak je vaša úzkosť a psychická situácia neznesiteľná, zverte sa do rúk odborníka. O pomoc môžete požiadať svojho praktického lekára, ktorý vás v prípade potreby určite nasmeruje na najbližšieho odborníka − psychológa či psychiatra.
 • Využite Národnú linku na podporu duševného zdravia 0800 193 193, kde sú vám k dispozícii klinický psychológovia s minimálne 10 ročnou praxou.
 • Obráťte sa na spolky či neziskové organizácie − ak potrebujete pomoc v čase mimoriadnych opatrení s psychickou podporou, strážením, doučovaním alebo doručením potravín, obráťte sa na tých, ktorí pomoc seniorom či rodinám s deťmi ponúkajú. V každom kraji je sieť neziskových organizácií ponúkajúcich pomoc potrebným. Sú to napr. Charita Slovenskej republiky, Diakónia, humanitárna organizácia Adra, Skauti a skautkyKrízové linky a linky dôvery, spolok Biely kruh bezpečia, bezplatné linky pre seniorov a iné.

Ako pomôcť deťom v čase v období pandémie Covid-19

Online výučba, obmedzenie pohybu a sociálnych kontaktov, nosenie rúšok − to všetko je pre deti veľkou záťažou. Ako môžu rodičia svoje deti v tomto čase podporiť?

Máme pár tipov:

 • majte dobrú náladu,
 • hovorte deťom pravdu a nezatajujte im, čo sa deje − uvádzajte informácie šetrne a ohľaduplne vzhľadom k veku dieťaťa,
 • buďte deťom nablízku, uistite ich o ich bezpečí,
 • poskytnite im istotu, poriadok a oporu,
 • zapojte ich do denných činností a nechajte ich za niektoré z nich prevziať zodpovednosť,
 • aj v náročnejšom dni si na dieťa nájdite čas,
 • pracujte aj sami na sebe − pozitívne zmýšľajúci rodič so zdravým prístupom k životu je dieťaťu vzorom.

Rodičia, zaujímajte sa o deti

Nečakajte, až deti sami prídu, že ich niečo trápi − aktívne sa o ne zaujímajte. Pýtajte sa ich, ako sa cítia a na čo myslia. Rešpektujte ich emócie a prijmite ich − každý na stres reaguje inak. 

Môžu pomôcť tieto otázky:

 • Ako si sa dnes vyspal/a?
 • Ako sa cítiš?
 • Čo sa ti páčilo na včerajšom dni?
 • Čo sa ti naopak nepáčilo?
 • Čo by sa ti páčilo, aby sme spoločne podnikli?
 • Čo by sme mali vynechať, aby si nebol/a smutný/a?

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Navštívte súvisiacu produktovú kategóriu
Kozmetika a hygiena

Prečítajte si tiež

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, ktorý vzniká fermentáciou sladeného čaju pomocou baktérií a kvasiniek. Poskytuje nielen chutné letné osvieženie, ale aj mnohé zdravotné výhody. Ako kombuchu…

viac

Betaglukány (niekedy nazývané imunoglukány) sú prirodzene sa vyskytujúce polysacharidy, ktoré sa nachádzajú v hubách, baktériách a rastlinách. Nájdete ich v našom sortimente výživových doplnkov - či…

viac

Hovädzí kolagén ľudia na stránkach MojaLekáraň.sk nakupujú dva a pol násobne viac ako ten morský. Často si myslia, že je výživný najmä pre kĺby a kosti. Nie je to tak. Odborníčka a lekárnička online…

viac

Ľanové semienko sa pestuje v dvoch odrodách (hnedý ľan a zlatý ľan) a má mnoho zdravotných výhod. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov a rád, prečo by ste ho mali pravidelne zaraďovať do svojho…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.