Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Propolis a jeho využitie

Propolis a jeho využitie
Zdielať

Čo to je, aké sú účinky propolisu a kto by si na neho mal dať pozor prezradíme v našom článku.

Čo je propolis

Propolis je zmes živicových látok, včelieho vosku, balzamov a éterických olejov. Má protizápalové a bolesť znižujúce účinky, ničí baktérie, bacily a vírusy.

Čo sa deje v úli

Včely zbierajú živicu na stromoch a pridávajú do nej výlučky svojich žliaz. Do úľa nosia propolis v záhyboch zadných nôh, podobne ako peľ. Používajú pritom propolis v dvoch formách. Riedkym natierajú steny a iné časti úľa. Ten tu pôsobí dezinfekčne, proti plesniam, vírusom a baktériám. Hustý propolis používajú na izoláciu úľa - aj preto sa mu niekedy hovorí včelí tmel.

Nech už do úľa prenikne akýkoľvek zdroj nákazy, včielky neváhajú a ihneď ho obalia propolisom, ktorý si svojím zložením aktívne poradí so všetkými baktériami a mikroorganizmami. Tak prečo rovnakú silu nevyužiť aj v našom tele?

Prečo propolis používať

Propolis pôsobí antibakteriálne a perfektne dokáže ochrániť celý úľ proti rôznym zdrojom nákazy. Je to rovnaké, ako keď dezinfekčným čistiacim prostriedkom umyjete kúpeľňu - zničíte všetky baktérie a vytvoríte vrstvu, na ktorej nejakú dobu žiadna ďalšia neprežije.

Čo obsahuje propolis

Asi 50% propolisovej zmesi predstavujú živicové látky, zhruba 30% je včelí vosk a asi 10% predstavujú balzamy a éterické oleje. Dôležitou súčasťou jeho zloženie sú tiež vitamíny a minerály:

  • vitamíny skupiny B - pôsobia pozitívne na nervovú sústavu,
  • provitamín A,
  • vápnik - prispieva k normálnemu stavu pokožky, vlasov a zubov, podporuje normálnu zrážanlivosť krvi, hrá rolu pri normálnom raste kostí u detí,
  • železo - napomáha k udržaniu normálnych funkcií energetického metabolizmu, prispieva k tvorbe červených krviniek a hemoglobínu. Napomáha prenosu kyslíka v tele, podporuje obranyschopnosť, priaznivo ovplyvňuje udržanie telesnej energie, podieľa sa na procese delenia buniek.

Pozor na alergiu na propolis!

Tak ako pri všetkých včelích produktoch, tak aj na propolis môžu byť citlivejší alergici. Preto je dôležité pred prvým použitím propolisu vykonať skúšku na citlivosť. 

Otestujte sa na alergiu na propolis

  • Pri vonkajšom použití - testujeme na vnútornej strane zápästia - tampónom votrite tinktúru a nechajte zaschnúť. Ak nevznikne na koži začervenanie alebo pupienky do 24 hodín, potom môžete propolis užívať. V opačnom prípade nie je užívanie propolisu vhodné.
  • Pri vnútornom použití - začnite minimálnou dávkou a sledujte reakciu organizmu. Ak je všetko v poriadku, môžete propolis užívať. Ak sa objavia akákoľvek nežiaduce reakcie, nie je užívanie propolisu vhodné.

Použitie propolisu

Surový propolis možno využiť pri bolesti zubov alebo na bradavice. Kúsok sa nalepí na problematické miesto. Ďalej sa využíva propolis vo forme masti, kvapiek alebo tinktúry a ako súčasť zubných pást, mydiel, ústnych sprejov atď.

Možnosti využitia propolisu sú obrovské. Je vhodný pre vnútorné i vonkajšie použitie.

Pri vonkajšom použití stačí postihnuté miesto natrieť masťou či tinktúrou alebo opláchnuť. Propolis je možné využiť pri problémoch s akné, aftami, kurími okami, bradavicami alebo oparmi.

Je vhodný aj na ošetrovanie vredov predkolenia, preležanín, hemoroidov, rôznych druhov poranení, kožných plesní, kŕčových žíl, oparenín, popraskaných piat, jaziev atď.

Pri vnútornom použití môžeme kvapky alebo tinktúru nakvapkať do trochy vody, mlieka, medu alebo na kocku cukru. Dávkovanie sa líši podľa typu ochorenia. V prípade závažnejších ochorení je vhodné použitie propolis konzultovať s ošetrujúcim lekárom.

3 týždne užívania

Propolis je veľmi účinný aj v malých dávkach a koncentráciách. Preto je vhodné vždy po 3 týždňoch aplikácie zaradiť na týždeň prestávku. Propolis môžeme podávať pri všetkých zápalových procesoch organizmu. Ak po 3 týždňoch nenastane zlepšenie, je lepšie ďalej ho neužívať.

29. máj 2020
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Možno už ste niekedy skúšali rozmixovať ovocie so smotanou a šupnúť túto zmes do mrazničky s nádejou, že si po pár hodinách pochutnáte na skvelej zmrzline... Lenže namiesto zmrzliny na vás čakala…

viac

Ide o ochorenie, prejavujúce sa zápalom hrtana a trpia na neho ako dospelí, tak deti. Laryngitída nie je väčšinou nebezpečná, ale napriek tomu sa oplatí vedieť, ako sa prejavuje a ako jej predchádzať.

viac

Pre správne fungovanie organizmu je nutné piť dostatočné množstvo tekutín. Napriek tomu miernou dehydratáciou trpí stále veľký počet ľudí. Rizikovejšie skupiny sú deti a seniori, u ktorých by sme na…

viac

Tiež si v lete užívate všetko to ovocie okolo? Jahody, ríbezle, čučoriedky a marhule k letu proste patria. A čarovať so sladkým ovocím sa dá aj bez múky. Niekedy sa ho tiež oplatí dať dohromady s…

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.