Obľúbené položky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Priaznivé účinky propolisu a jeho využitie

Priaznivé účinky propolisu a jeho využitie

Slovo propolis pochádza z gréckych slov pro (pred) a polis (mesto). Včely ním chránia svoje mesto, teda svoj úľ, pred vstupom nepozvaných návštevníkov, ale aj pred vírusmi a baktériami. A keď si ho od nich požičiame, môžeme využiť jeho výnimočné vlastnosti pre svoje zdravie.

Priaznivé účinky propolisu a jeho využitie

Propolis je živicová látka príjemnej aromatickej vône. Včely zbierajú živicu na stromoch a pridávajú do nej výlučky svojich žliaz. Do úľa nosia propolis v rúškach zadných nôh, podobne ako peľ.

Včely používajú propolis v dvoch formách. Riedkym natierajú steny a iné časti úľa. Tento pôsobí dezinfekčne, proti plesniam, vírusom a baktériám. Hustý propolis používajú na izoláciu úľa - aj preto sa mu niekedy hovorí včelí tmel. Propolis obsahuje stovky rozličných látok. Zakaždým v inom zastúpení. Je to zmes živicových látok, včelieho vosku, balzamov a éterických olejov. Obsahuje tiež vitamíny skupiny B, minerály, stopové prvky, triesloviny a flavonoidy.

Prečo propolis používať?

Propolis pôsobí proti baktériám, vírusom, kvasinkám a plesniam. Tlmí citlivosť na bolesť, pôsobí protizápalovo, urýchľuje hojenie rán a podporuje imunitný systém. Posledné výskumy ukazujú aj na silné antioxidačné pôsobenie proti voľným radikálom v tele. Zaujímavé je, že na propolis nevzniká rezistencia ako na antibiotiká. Propolis je v bežnom dávkovaní prakticky netoxický, nemá nežiaduce účinky. Môže sa kombinovať s antibiotikami - zvyšuje ich účinok a znižuje prípadné nežiaduce účinky.

>>> Produkty s obsahom propolisu na Mojalekáreň.sk nájdete TU <<<

Alergie na propolis

Tak ako pri všetkých včelích produktoch, tak aj na propolis môžu byť citlivejší alergici. Preto je dôležité pred prvým použitím propolisu vykonať skúšku na citlivosť. Testujeme na dlaňovej strane zápästia na koži. Votrieme tinktúru tampónom vaty a necháme uschnúť. Ak nevznikne na koži začervenanie alebo pupienky do 24 hodín, potom môžeme propolis užívať. V opačnom prípade nie je užívanie propolisu vhodné. Pri vnútornom použití začíname minimálnou dávkou a sledujeme reakciu organizmu. Ak je všetko v poriadku, môžeme propolis užívať. Ak sa objaví akákoľvek nežiadúca reakcia, nie je užívanie propolisu vhodné.

Všeliek?

Surový propolis možno využiť pri bolesti zubov alebo na bradavice. Kúsok z neho nalepte na problematické miesto. Ďalej sa využíva propolis vo forme masti, kvapiek alebo tinktúry a ako súčasť zubných pást, mydiel, ústnych sprejov atď.

Pri vonkajšom použití stačí postihnuté miesto natrieť masťou či tinktúrou či opláchnuť. Propolis možno využiť na liečbu akné, áft, bradavíc, oparov a paradentózy. Môže tiež pomôcť pri artróze, bolestiach hlavy, migrénach, ekzémoch, lupienke, padaní vlasov a potení nôh. Je vhodný aj na ošetrovanie vredov predkolenia, preležanín, hemoroidov, rôznych druhov poranení, kožných plesní, kŕčových žíl, jaziev atď.

Pri vnútornom použití môžeme kvapky alebo tinktúru nakvapkať do trochy vody, mlieka, medu alebo na kocku cukru. Dávkovanie sa líši podľa typu ochorenia.

Propolis urýchľuje liečbu zápalov, angíny, astmy, chrípky, impotencie, infekcií močových ciest, zápchy, hnačky, psoriázy a ekzémov. Vnútorne ho môžeme užívať aj pri cukrovke, nadúvaní, strese, poruchách spánku a zažívacích problémoch. Svoje uplatnenie nájde aj v podpornej liečbe pečene, obličiek, prostaty, krvného tlaku alebo rakoviny. V prípade závažnejších ochorení je vhodné použitie propolisu konzultovať s ošetrujúcim lekárom.

3 týždne užívania

Propolis je veľmi účinný aj v malých dávkach a koncentráciách. Preto je vhodné vždy po 3 týždňoch aplikácie zaradiť na týždeň prestávku. Propolis môžeme podávať pri všetkých zápalových procesoch organizmu. Ak po 3 týždňoch nenastane zlepšenie, je lepšie ďalej ho neužívať.

>>> Produkty s obsahom propolisu na Mojalekáreň.sk nájdete TU <<<

 

 

 

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam