Moje srdcovky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Propolis a jeho využitie

Propolis a jeho využitie

Povieme si, odkiaľ sa vzal propolis, ako využiť jeho výnimočné vlastnosti pre naše zdravie, pre koho je vhodný a v akej forme sa má správne užívať.

Propolis a jeho využitie

Čo je propolis

Propolis je živicová látka príjemnej aromatickej vône. Včely zbierajú živicu na stromoch a pridávajú do nej výlučky svojich žliaz. Do úľa nosia propolis v rúškach zadných nôh, podobne ako peľ, a používajú ho v dvoch formách. Riedkym natierajú steny a iné časti úľa. Tento pôsobí dezinfekčne, proti plesniam, vírusom a baktériám. Hustý propolis používajú na izoláciu úľa - aj preto sa mu niekedy hovorí včelí tmel.

Vedeli ste, že...

... slovo propolis pochádza z gréckych slov pro (pred) a polis (mesto)? Včely ním chránia svoje mesto, teda svoj úľ, pred vstupom nepozvaných návštevníkov, ale aj pred vírusmi a baktériami. 

Čo propolis obsahuje a ako účinkuje

Propolis obsahuje stovky rozličných látok. Zakaždým v inom zastúpení. Je to zmes živicových látok, včelieho vosku, balzamov a éterických olejov. Obsahuje tiež vitamíny skupiny B, minerály, stopové prvky, triesloviny a flavonoidy.

 • pôsobí proti baktériám, vírusom, kvasinkám a plesniam
 • tlmí citlivosť na bolesť, pôsobí protizápalovo, urýchľuje hojenie rán a podporuje imunitný systém
 • posledné výskumy ukazujú aj na silné antioxidačné pôsobenie proti voľným radikálom v tele.

Na čo je dobrý propolis

 • na liečbu akné, áft, bradavíc, oparov a paradentózy
 • pri artróze, bolestiach hlavy, migrénach, ekzémoch, lupienke, padaní vlasov a potení nôh
 • je vhodný aj na ošetrovanie vredov predkolenia, preležanín, hemoroidov, rôznych druhov poranení, kožných plesní, kŕčových žíl, jaziev
 • urýchľuje liečbu zápalov, angíny, astmy, chrípky, impotencie, infekcií močových ciest, zápchy, hnačky
 • možno ho užívať aj pri cukrovke, nadúvaní, strese, poruchách spánku a zažívacích problémoch
 • ako podpornú liečbu pečene, obličiek, prostaty, krvného tlaku alebo rakoviny.

Zaujímavé je, že na propolis nevzniká rezistencia ako na antibiotiká. Propolis je v bežnom dávkovaní prakticky netoxický, nemá nežiaduce účinky. Môže sa kombinovať s antibiotikami - zvyšuje ich účinok a znižuje prípadné nežiaduce účinky.

Pozor na alergiu

Tak ako pri všetkých včelích produktoch, tak aj na propolis môžu byť citlivejší alergici. Preto je dôležité pred prvým použitím propolisu vykonať skúšku na citlivosť. Pri vonkajšom použití testujeme na dlaňovej strane zápästia tak, že votrieme tinktúru tampónom vaty a necháme uschnúť. Ak nevznikne na koži začervenanie alebo pupienky do 24 hodín, potom môžeme propolis užívať. Pri vnútornom použití začíname minimálnou dávkou a sledujeme reakciu organizmu. Ak sa objaví akákoľvek nežiaduca reakcia, nie je užívanie propolisu vhodné.

Ako užívať propolis

Propolis býva dostupný vo forme mastí, kvapiek alebo tinktúry a ako súčasť zubných pást, mydiel, ústnych sprejov atď.

 • Pri vonkajšom použití stačí postihnuté miesto natrieť masťou či tinktúrou či opláchnuť.
 • Pri vnútornom použití môžeme kvapky alebo tinktúru nakvapkať do trochy vody, mlieka, medu alebo na kocku cukru. Dávkovanie sa líši podľa typu ochorenia.

Náš tip

Propolis je veľmi účinný aj v malých dávkach a koncentráciách. Preto je vhodné vždy po 3 týždňoch aplikácie zaradiť na týždeň prestávku. Ak po 3 týždňoch nenastane zlepšenie, je lepšie ďalej ho neužívať.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam