Moje srdcovky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Prekyslenie organizmu. Mýtus alebo realita?

Prekyslenie organizmu. Mýtus alebo realita?

Skôr ako prídete ráno do práce, dostanete najmenej päť rôznych (a niekedy aj protichodných) odporúčaní, ako si uchovať pevné zdravie, ako schudnúť alebo zastaviť starnutie. Jednou z aktuálnych tém vo svete výživy je aj prekyslenie organizmu. Je to len mýtus, alebo realita?

Prekyslenie organizmu. Mýtus alebo realita?

Náš organizmus udržiava stabilné vnútorné prostredie, čiže homeostázu, ktorá je pre zdravie človeka nesmierne dôležitá. Z hodín biológie vieme, že nie je možné, aby metabolizmus živých organizmov prebiehal neustále rovnako, preto je pre správne fungovanie metabolizmu dôležitá regulácia. Prekyslenie organizmu čiže acidóza nastáva pri nedodržiavaní rovnovány v stravovaní
a pri nadmernom strese.

Môžeme metabolizmus uviesť do opätovnej homeostázy vďaka diéte? Áno, môžeme. Správne nastavená diéta nám môže nielen vyčistiť organizmus a zbaviť nás nežiadúcich látok, ale tiež môžeme vďaka diéte predchádzať celému radu ochorení, ktoré vznikajú práve chronickým prekyslením organizmu.

Správny pomer zásad a kyselín

Potraviny, ktoré denne konzumujeme, môžeme rozdeliť na kyselinotvorné a na zásadotvorné. Medzi kyselinotvorné potraviny patrí mäso (vrátane rýb a morských plodov), vnútornosti, mäsové výrobky, cestoviny, niektoré orechy a semená, obilniny (vrátane pečiva), cukor, káva, čierny čaj, alkohol, sýtené nápoje, ale aj mlieko, ocot, čokoláda , šošovica, margaríny a maslo. Patrí sem aj niektoré ovocie, hlavne brusnice, slivky, ringloty a zo zeleniny rebarbora, špargľa, kukurica a kel.

Medzi zásadotvorné potraviny zaraďujeme zeleninu, huby, fazuľu, sóju, ovocie, mladý jačmeň, čerstvé mlieko, vaječný žĺtok, med, hrozienka, bylinné a zelené čaje. Pre ľudský metabolizmus je tiež dôležité mať k dispozícii dostatok vody, aby obličky mohli účinne filtrovať škodlivé látky a odplavovať ich z tela. Podľa odborníkov by človek mal denne vypiť 2 litre vody.

Aké sú príznaky prekyslenia?

A ako prekyslenie organizmu spoznáme? Medzi hlavné príznaky prekyslenia organizmu zaraďujeme dlhodobú únavu, preťaženie, zníženú výkonnosť a pocit vyčerpanosti. Ďalej potom bolesti hlavy, chrbta a svalov. Časté pálenie záhy, zažívacie ťažkosti a zlé trávenie. Ale aj rôzne ekzémy, zhoršené hojenie rán, paradentóza, či aj častý pocit chladu v tele, studené končatiny, podráždenosť, znateľné zmeny hmotnosti, znížená imunita, časté ťažko identifikovateľné bolesti a napríklad aj padanie vlasov. Ak trpíte takýmito príznakmi, je možné, že vám vaše telo chce povedať, "Pozor, som prekyslené, urob s tým niečo!"

Signály nášho tela nám môžu napovedať, skutočná miera acidózy sa potom dá pomerne ľahko zistiť aj v domácich podmienkach. Stačí ponoriť do ranného moču lakmusový papierik, prípadne použiť sadu pre zisťovanie pH v bazénoch. Hodnota pH moču sa obvykle pohybuje v rozmedzí 5 až 7.

Hodnoty pod 5 signalizujú acidózu, teda prekyslenie, nahromadené toxíny a škodlivé látky v tele. V tomto prípade by sme mali zbystriť pozornosť, pretože aj nepatrné prekyslenie môže veľmi ľahko prerásť v akútny problém. Stanovenie acidity organizmu môžeme nechať aj na odborníkov, ktorí nám poradia, čo a ako vo svojej životospráve upraviť alebo zmeniť.

Pomôcť môžu vitamíny a minerály

Už vieme, že prekysleniu organizmu môžeme predchádzať správnou životosprávou, ale je tiež dôležité vylúčiť kyselinotvorné potraviny zo stravy a piť dostatok vody. Ako podporu takej diéty a úpravy stravy môžme tiež využiť prípravky na odkyslenie organizmu.

V prípade akútnej acidózy, ktorá vedie až k problémom s pálením záhy, je možné siahnuť po liekoch na prekyslenie žalúdka, ktoré príznaky na istý čas zmiernia. Avšak tieto prípravky by nemali byť riešením prekyslenia organizmu, ale iba dočasným zmiernením dôsledkov našich nedokonalých stravovacích návykov.

 

 

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam