MojaLekáreň.sk

Pleseň na nohách - problém, ktorý dokáže potrápiť

Pleseň na nohách - problém, ktorý dokáže potrápiť
Zdielať

Mykotické ochorenia nôh môžu dlhodobo znepríjemňovať život. Poradíme vám, čo pomáha na pleseň na nohách a ako sa nepríjemností zbaviť nadobro.

Pleseň na nohách (alebo tiež mykózu) môžete získať veľmi jednoducho. Niektorí z nás sú na ňu náchylnejší, iným sa vyhýba po celý život.

 • Najčastejšie si ju donesiete z kúpaliska alebo plavárne
 • Hrozbou môže byť aj nákup obuvi - stačí si vyskúšať topánku, ktorú si predtým skúšal človek s plesňovým ochorením.

Topánky skúšajte jedine v ponožkách, do bazénov a verejných spŕch vstupujte len v žabkách a radšej si nepožičiavajte športovú obuv. Uprednostnite vzdušnú obuv. V uzavretých topánkach noste bavlnené ponožky a v zime sa snažte prezúvať, aby ste nestrávili celý deň v zateplených topánkach.

Podporte imunitu!

"Pri plesňových ochoreniach tela je vhodné podporiť svoju imunitu vnútorne. Stavte na pomocníkov stimulujúcich našu imunitu, ako je vitamín C, echinacea, rakytník, zelené potraviny (mladý jačmeň, chlorella, spirulina), vitamín D, omega 3 mastné kyseliny (rybí olej), imunoglukány z húb (hliva ustricová a ďalšie)." (PharmDr. Kamila Horníčková)

Ako spoznáte, že máte problém

Začínajúcu mykózu vo väčšine prípadov spozorujete medzi prstami - koža je začervenaná, svrbí a páli. Môže sa rozšíriť na nechty a chodidlá.

Čím skôr pleseň na chodidlách začnete liečiť, tým lepšie. Ide totiž nielen o zdravotný problém, ale aj spoločenský. Mykóza na chodidlách či nechtoch rozhodne nevyzerá dobre v otvorených lodičkách alebo sandáloch. Snažíme sa ju preto skrývať, čím plesni len nahrávame.

Pleseň na nohách je mykotické ochorenie, a preto je nutné vyberať také prípravky, ktoré likvidujú huby, tzv. antimykotiká. Najčastejšie ich kúpite vo forme krému alebo masti, účinné sú aj roztoky a gély. Prinášajú úľavu od svrbenia a pálenia, ale nemusia pôsobiť dlhodobo. Ak sa pleseň nôh stále vracia, navštívte dermatológa, ktorý určí ďalšiu liečbu.

Domáce liečenie plesní na nohách

Zaznamenali ste svrbenie nôh, kožu medzi prstami máte zhrubnutú a odlupujú sa z nej biele šupinky? Potom vás pravdepodobne navštívila pleseň. Prvú pomoc môžete nájsť doma - pripravte si napríklad kúpeľ nôh z octu, nechty pokojne potierajte aj samotným octom. Na pleseň nechtov pomáha tiež potieranie cesnakom.

Ako na pleseň prírodnou cestou

Pleseň na nohách možno liečiť prírodnou cestou pomocou propolisovej tinktúry, ktorou dvakrát denne potierame postihnuté miesto. Lapacho červené pomáha pri plesňových ochoreniach a možno ho používať vo forme odvaru na postihnuté miesta. Veľmi účinné je aj jeho vnútorné užívanie. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Čo ešte pomáha

Zatočiť s plesňami pomáha prevažne zásaditá strava s dostatkom

 • čerstvej zeleniny,
 • ovocie,
 • strukovín,
 • morských rias a semienok.

Plesne nemajú rady aromatickú zeleninu ako je

 • cesnak,
 • cibule,
 • chren a
 • bylinky typu oregano, bazalka, bobkový list,
 • a korenia ako je kurkuma, zázvor, korenie, škorica a alebo kardamón.

Ďalšie babské rady

 • Pripravte si odvar z prasličky - celú prasličku povarte v slnečnicovom oleji a odvarom potierajte nohy
 • Dobrý je tiež kúpeľ nôh v zelenom čaji
 • Nohy zasypte jedlou sódou, ktorá ich vysuší
 • Dajte si kúpeľ nôh v odvare z levandule a šalvie.

Trápi vás pleseň na nohách? Buďte ohľaduplní ku svojmu okoliu - na verejných miestach (bazény, sauny) noste topánky, ani doma nechoďte naboso a používajte iba svoj uterák. Pleseň sa veľmi ľahko šíri, a tak ju môže chytiť aj ďalší člen vašej rodiny. Prajeme vám, aby ste svoj boj s plesňou na nohách rýchlo vyhrali!

26. máj 2020
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Bolesť v krížoch je nepríjemná záležitosť, ktorá nás nenechá spať alebo naopak vstať. Čo je príčinou a ako bolesti zmierniť či úplne eliminovať? Dozviete sa v našom článku.

viac

Založiť rodinu je veľké rozhodnutie. S plánovanou zmenou by mali súhlasiť obaja partneri, prijať zodpovednosť a pohovoriť si otvorene o otázkach plodnosti. Prinášame vám základné informácie o ženskom…

viac

Zelený jačmeň patrí medzi obľúbené zelené potraviny, ktoré sa podieľajú na celkovom povzbudení organizmu vďaka obsahu prírodných vitamínov a minerálov. Do skupiny zelených potravín zaraďujeme aj…

viac

V súčasnosti je čím ďalej viac venovaná pozornosť tzv. systémovej enzymoterapii. Jej hlavným predstaviteľom je liek Wobenzym.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac