Obľúbené položky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Pleseň na nohách - problém, ktorý dokáže potrápiť

Pleseň na nohách - problém, ktorý dokáže potrápiť

Bolesť Kozmetika Koža

Či už si pleseň na chodidlách prinesiete z bazéna, alebo za ňu môže zimná obuv, ktorú nevyzujete celý deň, je potrebné sa jej rýchlo zbaviť. Pomôžu antimykotiká z lekárne i babské rady.

Pleseň na nohách - problém, ktorý dokáže potrápiť

Pleseň na nohách (alebo tiež mykózu) môžete získať veľmi jednoducho. Niekomu sa vyhýba celý život, inému zase stačí, aby sa prešiel bosý popri bazéne a problém je na svete. Hrozbou môže byť napríklad aj nákup obuvi - stačí si vyskúšať topánku, ktorú si predtým skúšal človek s plesňovým ochorením. Ak viete, že ste k mykóze náchylní, buďte ostražití.

Topánky skúšajte jedine v ponožkách, do bazénov a verejných spŕch vstupujte len v žabkách a radšej si nepožičiavajte športovú obuv. Uprednostnite vzdušnú obuv. V uzavretých topánkach noste bavlnené ponožky a v zime sa snažte prezúvať, aby ste nestrávili celý deň
v zateplených topánkach.

Ako spoznáte, že máte problém

Začínajúcu mykózu vo väčšine prípadov spozorujete medzi prstami - koža je začervenaná, svrbí a páli. Môže sa rozšíriť na nechty a chodidlá. Čím skôr pleseň na chodidlách začnete liečiť, tým lepšie. Ide totiž nielen o zdravotný problém, ale aj spoločenský. Mykóza na chodidlách či nechtoch rozhodne nevyzerá dobre v otvorených lodičkách alebo sandáloch. Snažíme sa ju preto skrývať, čím plesni len nahrávame.

Pleseň na nohách je mykotické ochorenie, a preto je nutné vyberať také prípravky, ktoré likvidujú huby, tzv. antimykotiká (ako napríklad Canesten či Candibene). Najčastejšie ich kúpite vo forme krému alebo masti, účinné sú aj roztoky a gély. Prinášajú úľavu od svrbenia a pálenia, ale nemusia pôsobiť dlhodobo. Ak sa pleseň nôh stále vracia, navštívte dermatológa, ktorý určí ďalšiu liečbu.

Ak ste náchylní na toto ochorenie, je vhodné sa zamerať na zvýšenú starostlivosť o nohy a ich hygienu. Najmä v zimnom období vašim chodidlám doprajte kúpeľ, peeling a hydratáciu. A nezabudnite sa postarať aj o vašu obuv.

Domáca liečba

Zaznamenali ste svrbenie nôh, kožu medzi prstami máte zhrubnutú a odlupujú sa z nej biele šupinky? Potom vás pravdepodobne navštívila pleseň. Prvú pomoc môžete nájsť doma - pripravte si napríklad kúpeľ nôh z octu, nechty pokojne potierajte aj samotným octom. Na pleseň nechtov pomáha tiež potieranie cesnakom.

Ďalšie babské rady:

  • Pripravte si odvar z prasličky - celú prasličku povarte v slnečnicovom oleji a odvarom potierajte nohy
  • Kúpeľ nôh v zelenom čaji
  • Nohy zasypte jedlou sódou, ktorá ich vysuší
  • Kúpeľ nôh v odvare z levandule a šalvie.

Trápi vás mykóza? Buďte ohľaduplní ku svojmu okoliu - na verejných miestach (bazény, sauny) noste topánky, ani doma nechoďte na boso a používajte iba svoj uterák, nepožičiavajte ho. Pleseň sa veľmi ľahko šíri, a tak ju môže chytiť aj ďalší člen vašej rodiny. Prajeme vám, aby ste svoj boj s plesňou na nohách rýchlo vyhrali!

 

 

 

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam