MojaLekáreň.sk
Hľadať

Pedikúra - krásne nohy nielen v lete

Pedikúra - krásne nohy nielen v lete
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Krásne a upravené chodidlá a nohy sa hodia nielen v lete. Poradíme, kedy navštíviť profesionála, kedy si vystačíte s domácou pedikúrou a ako pri nej postupovať.

Pedikúra - pre koho a ako často 

Starostlivosť o chodidlá nie je len vecou estetiky, ale aj pohodlia a zdravia. Platí to pre všetkých zdravých ľudí bez rozdielu veku, s výnimkou malých detí. Ošetrenie nôh profesionálnym pedikérom či pedikérkou môže absolvovať už aj dieťa v puberte. Obmedzenie tejto služby však napriek tomu platí napr. pre ľudí s diabetom, avšak práve oni by o svoje nohy mali dbať vo zvýšenej miere - a zvoliť ošetrenie práve u odborníkov.

Pedikúru, či už profesionálnu alebo domácu, by ste mali vykonávať pravidelne, ideálne raz za mesiac.

Kedy zájsť k odborníkovi 

Ak máte s chodidlami problémy, ktoré vyžadujú zásah do kože, prípadne máte kurie oká, bradavice alebo iné poranenia, navštívte profesionála. Ošetreniu na pedikúre by mal predchádzať dôkladný rozhovor o vašom zdravotnom stave, alergiách a ďalších kontraindikáciách. Na základe toho pedikérka alebo podológ rozhodne o type pedikúry a prispôsobí samotný proces tak, aby sa vám dostalo čo najšetrnejšej starostlivosti.

Mokrá a suchá pedikúra

Ak zveríte svoje chodidlá profesionálom - pedikérom alebo podológom, môžete absolvovať dva typy pedikúry:

 • Mokrá pedikúra - ako už z názvu vyplýva, dochádza pri nej k namáčaniu nôh v rôznych typoch kúpeľov. Tie obsahujúcich rôzne kúpeľové soli, ktoré kožu pred samotným ošetrením zmäkčia, pripraví ich na odstránenie zatvrdnutej kože a súčasne ich vydezinfikuje. Tento typ sa hodí pre ľudí bez zdravotných komplikácií.
 • Suchá pedikúra - robí sa bez predošlého kúpeľa nôh a nepoužíva sa pri nej ani skalpel. Na odstránenie zrohovatelej kože a úpravu nechtov sa používajú rôzne prístroje, napr. škrabky, pilníky a brúsky. Pri suchej pedikúre je menšie riziko prípadných poranení.

U zdravých ľudí sa tieto typy pedikúr kombinujú. Na záver ošetrí pedikérka chodidlá a päty krémom, prípadne ich namasíruje.

Diabetici, pozor!

Zvýšená opatrnosť pri pedikúre platí najmä pre diabetikov. Tí by sa mali úplne vyhnúť mokrej pedikúre. Ak diabetom trpíte, vopred pedikérku o tejto skutočnosti informujte! Koža diabetikov je totiž veľmi citlivá a hrozia im rôzne poranenia, ktoré môžu viesť až k diabetickej nohe. Alternatívou je v tomto prípade suchá alebo medicinálna pedikúra

 

Medicinálna pedikúra

Pri medicinálnej pedikúre sa kladie maximálny dôraz na hygienu a zamedzenie vzniku infekcií u rizikových pacientov. Medzi nich patria aj:

 • pacienti s ochoreniami žíl, napríklad tí, ktorí trpia na bércové vredy,
 • pacienti trpiaci psoriázou,
 • pacienti s poruchou periférnych nervov - neuropatiou,
 • reumatici,
 • onkologickí pacienti.

S čím vám pedikúra pomôže

Okrem pomoci s nepraktickými a neestetickými príznakmi, ako sú vysušené, popraskané a stvrdnuté päty, či prerastené nechty nôh, pomáha kvalitná pedikúra:

Domáca pedikúra - tipy

Ak vám z rôznych dôvodov vyhovuje viac domáca pedikúra, ponúkame vám niekoľko tipov, ako na to.

 • Ak netrpíte žiadnym závažným ochorením, pri ktorom sa neodporúča namáčať si nohy, doprajte si na úvod asi pätnásťminútový kúpeľ. Použiť môžete vonné oleje či kúpeľovú soľ.
 • Po kúpeli osušené nohy zbavte nadbytočnej kože. Robte to jemne a šetrne, použite klasický pilník alebo pemzu, prípadne elektrický pilník - pri ošetrení naň ale príliš netlačte.
 • Zastrihávanie stvrdnutej kože nožničkami neodporúčame, kvôli možným poraneniam a už vonkoncom neskúšajte skalpel. Zastrihnúť však môžete vyčnievajúcu kožtičku okolo nechtov - na tú môžete použiť aj zmäkčovač.
 • Ostrihajte si nechty - tie na nohách odporúčajú odborníci strihať do rovna, aby nezarastali.
 • Na nechty a okolie môžete použit výživný nechtový olej, ktorý si vmasírujete do kože.
 • Chodidlá nezabudnite namazať výživným krémom špeciálne určeným na starostlivosť o nohy. Niektoré krémy majú príjemný chladivý, prípadne zjemňujúci efekt.

Vodný kúpeľ pre chodidlá s epsomskou soľou

Pridajte 5 lyžíc epsomskej alebo morskej soli do lavórika s teplou vodou, ponorte do neho nohy a nechajte 20 minút odpočinúť. Epsomská soľ jemne čistí a napomáha odstrániť stvrdnutú kožu, ktorú potom ľahko odstránite prírodnou pemzou. Po kúpeli ošetrite chodidlá kvalitným olejom - napr. jojobovým alebo kokosovým. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Babské rady pre domácu pedikúru

 • Na zmäkčenie stvrdnutej kože si do kúpeľa pridajte trocha obyčajného octu.
 • Ak máte problém so zápachom nôh, použiť môžete čajovníkový olej.

Suchá koža chodidiel a popraskané päty

Najčastejšou príčinou popraskaných piat je strata vlhkosti. Zvoľte hydratačné krémy - vhodné sú napr. tie s aloe vera, ktoré dodajú vlhkosť do hlbších štruktúr kože. K starostlivosti o suchú pokožku chodidiel použite bambucké maslo - je bohaté na vitamíny A, E, D, antioxidanty a esenciálne mastné kyseliny. Po kúpeli nohy jemne premasírujte a ošetrite chodidlá bambuckým maslom. Potom si navlečte bavlnené ponožky, ktoré udržia teplo a podporia regeneráciu hlbších štruktúr kože. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Dermokozmetika Kozmetika a hygiena
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Zázračná kurkuma prospieva nielen normálnej funkcii pokožky a kĺbov, ale dodáva aj peknú žltú farbu a v jedle dobre chutí.

viac

Ako funguje prenos kyslíka krvou, na čo slúži pulzná oxymetria a ako vám môže oxymeter pomôcť, ak ochoriete covid-19? Prezradíme v našom článku.

viac

Konope je dnes dobre známe a používané nielen v medicíne, ale aj v kozmetike, kde je jedným z najčastejšie používaných top látok dnešného trhu.

viac

Býva vaše dieťa často nesústredené a zasnené? Nevníma kvôli tomu to, čo mu hovoríte? Zabúda a stráca svoje veci? Je divoké, neposlušné, pri ničom dlho neposedí? Zo školy nosí jednu poznámku za druhou…

viac
Spýtajte sa lekárnika

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.