Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Ako na nespavosť a lepší spánok

Ako na nespavosť a lepší spánok

Zdravie z prírody Starostlivosť o telo

Prebdené noci, nekonečné prevaľovanie a neznesiteľná únava, ale tiež nechutenstvo, či priberanie na váhe. Aj tak vyzerajú následky nespavosti. Poradíme vám, ako na lepší spánok.

Ako na nespavosť a lepší spánok

Pre pokojný spánok mamičiek a detí

Pre pokojný spánok v tehotenstve je vhodné navodiť si príjemnú atmosféru éterickými olejmi z pomaranča, levandule a mandarínky v spreji. Hodia sa aj pre nepokojné bábätká od 3 mesiacov veku. Na pitie pre nastávajúce mamičky je vhodný medovkový čaj sladený malou lyžičkou medu. Levanduľovú kvetinovú vodu využite po večernom odlíčení, deťom po kúpaní alebo ju vystreknite do vzduchu alebo na vankúš v spálni - upokojí myšlienky a navodí príjemné sny. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Nespavosť nepodceňujte

Každý z nás občas zažil bezsennú noc. Je ale dôležité si uvedomiť, kedy ide o jednorazovú záležitosť alebo o opakovaný, a tým aj vážnejší problém. Nespavosť (insomnia) môže byť krátkodobá, občasná, ale aj chronická (trvá dlhšie ako 6 mesiacov). V takom prípade je najlepšie vyhľadať lekára.

Ako sa popasovať s nespavosťou

Ideálne je zvládnuť problémy so spánkom bez liekov. Zamyslite sa nad svojím denným režimom - vstávate a zaspávate v pravidelnú dobu? Dospelý človek by mal spánku venovať cca 8 hodín denne. Veľmi dôležitá je aj telesná aktivita - tá je dôležitá nielen pre telo, ale aj pre psychiku. Dodržiavanie spánkovej hygieny totiž pomáha synchronizovať biologické deje v našom organizme.

Ak to pôjde, skúste sa vyhnúť práškom na spanie. Po liekoch sa nemusíte cítiť oddýchnutí a únava vás môže dohnať a udrieť s ešte väčšou silou. Ako prvý krok môžete skúsiť radšej doplnky stravy alebo vhodné bylinky. Prirodzená cesta môže byť tou najlepšou.

Hľadajte príčinu

Každý sme individuálny, robíme si starosti s inými problémami, máme inú psychiku a reagujeme inak na rôzne záťažové situácie. Niekomu môže vadiť príliš tvrdý či naopak mäkký matrac, niekoho trápia starosti, stres alebo hluk v okolí. Príčinou nespavosti býva tiež prehnané pitie kávy obsahujúcej kofeín, po ktorom sa zle zaspáva. Pitie kávy či čierneho čaju by ste preto mali v popoludňajších hodinách obmedziť.

"Modré svetlo" spánku nesvedčí

Kvalitu a biorytmus spánku negatívne ovplyvňuje tzv. "modré svetlo", ktoré vyžarujú obrazovky smartfónov, tabletov, televízie a LED žiarovky. Preto minimálne 3 hodiny pred spánkom odložte mobily, tablety, vypnite televíziu a sadnite si napríklad k peknej knižke, drahej polovičke alebo k deťom. (Mgr. Pavla Horáková)

Časté príčiny nespavosti

  • stres
  • zlá psychická kondícia
  • somatické bolesti
  • užívanie alkoholu, drog, nadmerné pitie kávy, čierneho čaju
  • chybné spacie návyky (nepravidelné zaspávanie a vstávanie)
  • nevhodné usporiadanie spálne (nevhodný matrac, posteľ, vankúš)

Keď už bylinky nepomáhajú

V poslednej dobe sa obľúbenou cestou, ako sa dozvedieť príčiny nespavosti, stalo spánkové laboratórium. Častou príčinou nespavosti totiž býva aj hlasité a nepravidelné chrápanie. To spôsobuje takzvané apnoické pauzy, kedy prestaneme na viac ako 10 sekúnd dýchať. V spánkovom laboratóriu vyšetria práve frekvenciu páuz a stanovia diagnózu, aby bol váš spánok zase pokojnejší.

Čo by vám poradili babičky

  • Medovka - má upokojujúce účinky a čaj z nej vám navodí pokojnejší spánok. Stačí zaliať sušenú alebo čerstvú medovku vriacou vodou a vypiť najneskôr dve hodiny pred spaním
  • Mlieko s medom - ide o starú klasiku, ktorá ľuďom často pomáha. Pred spaním si dajte pohár teplého mlieka s lyžicou medu. Ak mlieko neznášate, skúste vodu s medom
  • Odvar z kozlíka lekárskeho - čaj pre lepší spánok z rozdrveného kozlíka lekárskeho je ďalším tipom našich babičiek. Desať až dvanásť hodín lúhujte rozdrvený koreň kozlíka a potom odvar vypite
  • Kúpeľ - horúci kúpeľ s vašou obľúbenou vôňou vás ukolíše k spánku veľmi ľahko. Skúste levanduľový olejček alebo vonnú soľ. Po kúpeli si choďte hneď ľahnúť.

Náš tip

Obmedzte konzumáciu kofeínových nápojov, čierneho či zeleného čaju v popoludňajších alebo podvečerných hodinách. Účinky teínu, stimulujúce látky zo zeleného čaju, pôsobia jemnejšie, ale o to dlhšie oproti kofeínu v káve.

Spálňa len pre spánok

Spálňa je miestom len na spánok. Odstrániť by ste mali všetky rušivé elementy vrátane televízie, počítača a mobilného telefónu. Miestnosť, v ktorej zaspávate, pravidelne vetrajte a upratujte.

Čo je spánková paralýza

Spánková paralýza stav medzi spánkom a bdením, kedy si mozog uvedomuje realitu len čiastočne, ale nedokáže ju odlíšiť od sna. Môže sa vám zdať, že bdiete, mozog to však nevie. Ľudia postihnutí touto paralýzou sa v tomto stave nemôžu hýbať, rozprávať a ani inak reagovať. Časté sú tiež halucinácie a pocity ohrozenia. Spánkovou paralýzou preto odborníci obvykle vysvetľujú fenomén únosu mimozemskými bytosťami.

Veríme, že dodržiavaním spánkovej hygieny bude váš spánok hlboký a plnohodnotný. Prajeme krásne sny!

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam
Spýtajte sa lekárnika