MojaLekáreň.sk

Proti koronavírusu môže pomôcť hygiena, posilnenie imunity i respirátor

Hlavne nepodliehajte panike z koronavírusu, naša lekárnička radí, ako znížiť možnosť nákazy koronavírusom a ďalšími respiračnými chorobami.

Proti koronavírusu môže pomôcť hygiena, posilnenie imunity i respirátor
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Koronavírus si zatiaľ vyžiadal mnoho obetí i nakazených. Rýchlosť, akou sa nebezpečný vírus šíril z Číny do ďalších krajín, znepokojuje celý svet. Vrátane Slovenskej republiky.

Čo zatiaľ vieme o koronavíruse COVID-19 a jeho príznakoch

Príznaky koronavírusu

 • neustupujúca horúčka,
 • suchý kašeľ,
 • dýchavičnosť,
 • únava,
 • bolesť svalov a kĺbov.

Postcovidový syndróm

U niektorých ľudí, ktorí covid-19 prekonali, pretrvávajú niektoré korona príznaky aj niekoľko týždňov po „vyliečení" (negatívnom teste). Niekedy sa komplikácie môžu prejaviť aj mesiace po diagnostikovaní – tzv. postcovidový syndróm.

Medzi komplikácie covid-19 patrí:

 • Mŕtvica
 • Obličkové koliky
 • Infekcia miechy
 • Psychóza a iné neurologické ochorenia
 • Insomnia
 • Únavový syndróm
 • Syndróm multisystémovej zápalovej odpovede

Syndróm multisystémovej zápalovej odpovede u detí (PIMS)

Syndróm môže vzniknúť u detí po kontakte s koronavírusom SARS-CoV-2. Niektoré príznaky sa podobajú Kawasakiho syndrómu a syndrómu toxického šoku.

Syndróm sa objavuje zvyčajne 2 −​ 6 týždňov po prekonaní COVIDu u detí a dospievajúcich. Podstatou ochorenia je oneskorená imunitná odpoveď. Postihuje predovšetkým cievy a srdce, ale môže sa rozvinúť aj do multiorgánového zlyhania.

Medzi prvé korona príznaky patrí niekoľkodňová horúčka. Potom sa môžu pridať slizké („jahodový" jazyk) a kožné prejavy, vyrážka na rukách či nohách, postihnutie uzlín, zápal spojiviek, začervenanie plôšok dlaní a nôh, nízky tlak krvi, hnačka či bolesť brucha.   

Ak sa syndróm včas rozpozná a lieči, je riziko smrti veľmi malé.

Ako sa koronavírus prenáša

Koronavírus sa prenáša z človeka na človeka po úzkom kontakte. Ide o tzv. kvapôčkovú infekciu, ktorá je prenášaná vzduchom. Zasahuje najčastejšie sliznice horných a dolných dýchacích ciest. Inkubačná doba je 7 - 14 dní. Po týždni od nakazenia sa choroba prejaví horúčkami, ktoré neustupujú. Môžu byť sprevádzané nepríjemnými pocitmi, bolesťami kĺbov a svalov a čoskoro sa objavia prejavy kašľa. Preniesť sa pravdepodobne môže aj infikovaným predmetom. Na predmetoch má vírus v závislosti na prostredí životnosť hodiny až niekoľko dní.

Bolo zistené, že sa vírus vzduchom šíri nielen kvapôčkami, ale aj aerosólom. Šírenie v aerosóle je nebezpečnejšie, keďže ide o menšie častice ako kvapôčky. Navyše aerosól môže vírusy prenášať na väčšiu vzdialenosť.

Ohrozené skupiny ľudí

Tvoria ich:

 • seniori, detské skupiny, chronicky chorí alebo osoby s oslabenou imunitou − u týchto skupín ľudí je nakazenie vírusom rizikovejšie. Je tu vyššie riziko, že ochorenie prejde do zápalu pľúc, ktorý môže u starších či vážne chorých jedincov končiť až smrťou

Prevencia covid-19

Dôležité je postupovať tak, ako pri klasickom respiračnom ochorení:

 • Vyhýbajte sa tým, ktorí sú zjavne chorí − odporúčaný odstup od nakazenej osoby je minimálne 1,6 m
 • Dodržujte základné hygienické pravidlá
 • Umývajte si často ruky, minimálne 20 sekúnd, zamerajte sa i na priestor medzi prstami
 • Na ruky použite bezoplachové dezinfekčné gély, prípadne si ruky chráňte jednorazovými rukavicami
 • Používajte jednorazové papierové vreckovky a po použití ich hneď vyhoďte
 • Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami
 • Vyhnite sa dlhšiemu pobytu na miestach s väčšou koncentráciou ľudí
 • Posilňujte imunitný systém
 • Buďte ohľaduplní k ostatným − keď si kýchnete, použite papierovú vreckovku
 • Pravidelne dezinfikujte aj povrch mobilného telefónu a klávesnice počítača (môžu byť zdrojom mnohých baktérií a vírusov)
 • Užitočný môže byť aj respirátor: ochranu proti vírusom poskytnú respirátory triedy FFP3 alebo polomasky P3. Rúška na tvár sú vhodné pre chorých a nakazených, aby infekciu ďalej nešírili
 • Zostaňte v pokoji − stres oslabuje organizmus, zvyšuje pravdepodobnosť nakazenia rôznymi chorobami.

Pravdepodobnosť, že sa človek koronavírusom nakazí, je v tejto chvíli značná. Ak ste očkovaní, je veľmi pravdepodobné, že ochorenie bude mať mierny priebeh − jeho príznaky budú podobné silnejšiemu prechladnutiu. Rozhodne ale neplatí, že každý, kto má teplotu a nejaké respiračné ťažkosti, trpí infekciou covid-19. Každý prípad infekcie koronavírusom musí byť charakteristický epidemiologickými kritériami − tzn. daný jedinec bol v ohnisku nákazy, a tiež klinickými kritériami − tzn. vykazuje symptómy, ktoré sú charakteristické pre dané ochorenie.

Ako sa chrániť pred vírusmi

"Vírus sa do tela dostáva cez sliznice. Preto odporúčam nedotýkať sa očí, nosa alebo úst, ak nemáte dokonale umyté ruky. Pri kýchaní alebo smrkaní používajte jednorazové vreckovky, ktoré po použití vyhoďte do odpadkového koša. Pri odkašliavaní nie je vhodné dávať si ruku pred ústa, lepšie je kašeľ tlmiť vreckovkou alebo predlaktím, zamedzíte tak šíreniu infekcie."  (Mgr. Pavla Horáková)                                        

Podozrenie nákazy a karanténa

V prípade, že budete mať obavy o svoj zdravotný stav súvisiaci s novým koronavírusom, kontaktujte telefonicky svojho praktického lekára alebo pohotovosť, prípadne lokálne príslušný krajský úrad verejného zdravotníctva, kde vám poskytnú informácie o ďalšom postupe v závislosti na zistených skutočnostiach.

Liečba koronavírusu COVID-19

Na infekciu COVID-19 sa neodporúča žiadna špecifická antivírusová liečba. Ľudia infikovaní koronavírusom by mali začať podpornú liečbu, zmierňujúcu príznaky tejto infekcie. Liečba je vždy individuálna a vychádza z konkrétnych potrieb pacienta. K podpornej liečbe sa využívajú bežne dostupné lieky, množstvo symptómov ochorenia COVID-19 sa dá úspešne liečiť. Vysokú účinnosť liečby potvrdzuje na svojich stránkach aj Svetová zdravotnícka organizácia. Liečba koronavírových infekcií tak skutočne zatiaľ zostáva len pri liečbe príznakov. To znamená zrážať teplotu a zlepšovať kvalitu dýchania.

V popredí záujmu je niekoľko možností liečby. Ide o lieky zo skupiny antimalarík, antivirotík (remdesivír, lopinavír, ritonavír, ribavirín, lieky určené na liečbu HIV a hepatitídy C, niektoré lieky na liečbu chrípky (registrované v USA, Rusku, Číne a Japonsku), inhibítory serínových proteáz,...), inhibítory proteínkinázy, interferóny, globulíny, biotechnologické lieky. Zatiaľ ide iba o experimentálnu liečbu. Žiadne z liečiv nie je oficiálne schválené na liečbu COVID-19.

Vakcína proti COVID-19

Kto sa môže očkovať 

Ministerstvo zdravotníctva SR sprístupnilo na stránke korona.gov.sk online registračný formulár na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Formulár je v tejto chvíli prístupný pre všetkých zdravotníckych pracovníkov, prioritne tým, ktorí diagnostikujú, liečia a zabezpečujú starostlivosť o pacientov s ochorením COVID-19.

Registráciu v tejto chvíli môžu využiť aj osoby, ktoré pri starostlivosti o chorých priamo alebo nepriamo vypomáhajú (napr. študenti zdravotníckeho lekárskeho a nelekárskeho odboru, ktorí počas štúdia prichádzajú do kontaktu s pacientom, či zamestnanci spoločnosti, ktorí vykonávajú upratovaciu službu v nemocniciach. Ďalšou pre skoré očkovanie priorizovanou skupinou pre rizikovosť svojho povolania sú zamestnanci domovov sociálnych služieb a terénni sociálni pracovníci.

Očkovacie centrá

Všetci títo môžu využiť registráciu, a na základe svojej preferencie si vybrať termín, deň od 4. januára, a jedno zo šiestich vakcinačných centier v Nitre, Banskej Bystrici, Košiciach a v troch nemocniciach v Bratislave. 

Postupne budú do registračného formulára pridávané ďalšie z 25 pripravených vakcinačných centier na Slovensku. 

Ako sa registrovať na očkovanie proti COVID-19 

Online registračný formulár je podobný ako formulár na testovanie na koronavírus.

Registrujúci uvedie svoje osobné a kontaktné údaje, zdravotnú poisťovňu a v prípade zdravotníka aj kód zdravotníckeho pracovníka. 

Po správnom vyplnení a odoslaní formulára Požiadavky o očkovanie registrovaný obratom dostane informáciu (SMS a/alebo mail) o mieste, dátume, ale aj čase očkovania. Pri registrácii je dôležité si dôkladne skontrolovať správnosť uvedených najmä kontaktných údajov. Odporúčame vyplniť okrem mobilného kontaktu aj mailovú adresu.

Po registrácii doručená informácia obsahuje aj COVID-19-PASS, ide o to isté číslo, ktoré vám systém vygeneroval pri prvom testovaní. Na mieste očkovania musí registrovaný toto číslo (COVID-19-PASS) predložiť, tiež sa musí vedieť preukázať, že patrí do skupiny, ktorá je podľa Národnej stratégie očkovania proti ochoreniu COVID-19 v tejto chvíli očkovaná (napr. potvrdením o zamestnaní, či služobným preukazom). 

Viac informácií o očkovacej stratégii nájdete na stránkach Ministerstva zdravotníctva.

Vakcína Comirnaty (Pfizer BioNTech)

Comirnaty je mRNA vakcína, očkuje sa dvoma dávkami. Druhá dávka by mala byť aplikovaná najskôr za 21 dní po prvej dávke. Vakcínu treba uchovávať pri -70 °C. Po rozmrazení v chladničke vydrží 5 dní a pri izbovej teplote 6 hodín. Ukázalo sa, že vakcína pôsobí rovnako aj na nové mutácie vírusu.

Druhou vakcínou podmienečne schválenou na použitie v EÚ je od 6.1.2021 vakcína od firmy Moderna (COVID-19 Vaccine Moderna). Tiež ide o mRNA vakcínu. Očkuje sa dvoma dávkami. Druhá dávka by mala byť aplikovaná najskôr za 28 dní po prvej dávke. Vakcínu treba uchovávať pri teplote -15 až − 25 °C. Po rozmrazení v chladničke vydrží 30 dní a pri izbovej teplote 12 hodín.

Po očkovaní je potrebné zotrvať 30 minút v čakárni lekára pre prípad, ak by sa vyskytla alergická reakcia. Po očkovaní dostanete doklad o očkovaní, na ktorom bude uvedené potvrdenie očkovania aj dátum druhej dávky.

Ako funguje mRNA vakcína

Tento druh vakcín funguje na báze informačnej RNA (ribonukleová kyselina mRNA). Molekula nesie informáciu k vytvoreniu povrchového proteínu koronavírusu SARS-CoV-2 (spike proteín). Tento proteín je potrebný pre to, aby vírus mohol vstúpiť do bunky. Po podaní vakcíny, dôjde k prečítaniu informácie obsiahnutej v mRNA niektorými bunkami tela. Tie potom začnú tvoriť spike proteín na svojom povrchu. Imunitný systém rozpozná tento proteín ako cudzorodú látku a začne proti nemu tvoriť protilátky a aktivovať biele krvinky pre jeho zničenie. Ak očkovaná osoba príde do kontaktu s vírusom SARS-CoV-2, imunitný systém vírus rozpozná a začne sa proti nemu rýchlejšie brániť. mRNA v tele nezostáva, krátko po vakcinácii je rozložená. Nedochádza teda k ovplyvneniu DNA.

Aj po očkovaní je nevyhnutné dodržiavať hygienické opatrenia vrátane nosenia rúšok. Už sa totiž vie, že očkovaní jedinci, ktorí sú vírusu vystavení, budú vírus ďalej prenášať.

Vakcína Nuvaxovid (od firmy Novavax)

Jedná sa o proteínovú vakcínu, ktorá by mala mať porovnateľnú efektivitu a bezpečnosť ako mRNA vakcíny. Obsahuje typ proteínu, ktorý sa nachádza na povrchu vírusu SARS-CoV-2. Spike proteín je vyrobený v laboratóriu. Vakcína obsahuje aj látku adjuvans v podobe saponínov, ktorá napomáha posilneniu imunitnej reakcie organizmu. Je určená pre dospelých od 18 rokov. Podáva sa v dvoch dávkach s odstupom 3 týždňov. 

Pri vstupe na trh ide o ďalších 5 vakcín od firiem CureVac, Novavax, Sanofi, Johnson & Johnson a Astra Zeneca.

Monoklonárne protilátky

Novou možnosťou liečby COVID-19 sú neutralizačné monoklonálne protilátky proti vírusu SARS-CoV-2 (liek REGN-COV2). Sú indikované pre rizikové skupiny pacientov s miernym až stredne ťažkým priebehom ochorenia. Po podaní intravenózne (do žily) dokáže obaliť vírusové častice a tým vírusu znemožní vstúpiť do buniek a množiť sa. Vo väčšine prípadov by tak nemalo dôjsť k rozvoju alebo zhoršeniu ochorenia. Liek treba podať čo najskôr od nákazy. Medzi rizikové skupiny patria napr. ľudia starší ako 65 rokov, pacienti s cukrovkou, obezitou, ochorením pečene, obličiek, starší ako 55 rokov s kardiovaskulárnym ochorením, vysokým tlakom, atď.

Pilulka pre liečbu covid-19

Spoločnosť Merck & Co vyvinula liek pre liečbu covid-19. Obsahuje antivirotikum molnupiravir. Ako prvý bol tento liek registrovaný vo Velkej Británii. Podľa výsledkov klinických študií liek znižuje riziko hospitalizácie a úmrtia až na polovicu. Podľa výrobcu je možné tento liek použiť i pre liečbu covid-19 doma.

Praktické rady alebo Čo robiť keď máte korona príznaky...
...nemáte alebo vám došli lieky na zrážanie horúčky

Horúčku môžete zraziť aj fyzikálne:

 • pomocou zábalov − prestieradlo namočte do vody teplej okolo 30 °C (nemala by byť príliš studená, aby nedošlo k šoku) a chorého doň zabaľte na zhruba 10 minút. Potom sa musí chorý ihneď obliecť do suchého oblečenia a ideálne zaľahnúť do postele. U detí stačí urobiť len zábal lýtok alebo predlaktia, aby nedošlo k podchladeniu.
 • pomocou vlažnej sprchy − pozor však na príliš studenú vodu! Voda by mala mať zhruba o 2 °C menej ako je nameraná teplota.
 • pomocou octových ponožiek − u malých detí možno využiť aj octové ponožky (chodidlá ale musia byť v čase aplikácie teplé). Do zmesi octu a vlažnej vody v pomere 1:5 namočíte ponožky, navlečiete ich na nohy a cez ne dáte ešte suché ponožky. Necháte pôsobiť 10 minút a potom zložíte a oblečiete suché ponožky.

Vždy je vhodné merať teplotu za zhruba 20 minút po procedúre.

Ihneď kontaktujte lekára, ak...

 • Horúčka trvá dlhšie ako 3 dni, neklesá či dosahuje viac ako 40 °C, pridá sa silná bolesť hlavy, malátnosť, stuhnutosť šije, precitlivenosť na svetlo či sa objaví "vyrážka", ktorá po pritlačení pohára nemizne
 • S bábätkami a malými deťmi kontaktujte lekára hneď, akonáhle teplota po podaní antipyretika neklesá, či sa objavia vyššie popísané problémy.

...nemáte alebo sa vám minul dezinfekčný gél či dezinfekcia

Podľa návodu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) si ju môžte vyrobiť aj sami.

Postup:

 • 830 ml alkoholu (ideálne 96 % etanol)
 • 42 ml 3 % peroxidu vodíka
 • 15 ml glycerolu
 • do 1l doplniť prevarenú vychladnutú vodu
 • nechať 3 dni "odstáť" v uzavretej nádobe

Možno použiť na dezinfekciu rúk i na dezinfekciu plôch.

Respirátory FFP2 a FFP3

Respirátory (filtračné polomasky) radíme medzi zdravotnícke pomôcky, ktoré slúžia na ochranu dýchacích ciest pred preniknutím mikročastíc, prachu, vírusov, baktérií alebo plesní z okolia. V súčasnej dobe sú respirátory povinnou výbavou širokej verejnosti, pretože dokážu nositeľa ochrániť pred ochorením covid-19.

Sledujte overené zdroje informácií

Nepodliehajte panike a sledujte aktuálnu situáciu u overených zdrojov:

Mýty o koronavíruse COVID-19

Buďte obozretní a nepodliehajte dezinformačným správam. Na sociálnych sieťach a v online priestore sa objavuje mnoho zavádzajúcich a nepodložených rád a správ o tom, čo všetko na nový typ koronavírusu funguje. Účinnosť týchto postupov, aplikácií a rád týkajúcich sa rôznych odporúčaných prípravkov nie je skutočne preukázaná ani overená a môže byť aj škodlivá, na čo upozorňuje aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). V súčasnosti neexistuje zatiaľ žiadna naozaj spoľahlivá liečba proti ochoreniu COVID-19.

Čo nové vieme o koronavíruse?

 • Lekári vo Francúzsku potvrdili prenos COVID-19 cez placentu z matky na plod. Väčšina nakazených novorodencov sa z nákazy rýchlo zotavila bez ďalších komplikácií.
 • V ojedinelých prípadoch bol zaznamenaný prenos COVID-19 z človeka na zviera. Prenos zo zvieraťa späť na človeka zatiaľ nebol preukázaný.
 • Vedci publikovali v odbornom medicínskom časopise Lancet porovnanie medzi covid-19 a chrípkou, z ktorého vyplýva, že covid-19 je mnohonásobne rizikovejšia choroba ako chrípka

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Voľnopredajné lieky Respirátory Antigénne testy

Prečítajte si tiež

Zápal pľúc je zápalové ochorenie pľúcneho tkaniva. Môžu ho spôsobiť baktérie, vírusy, plesne, ale aj rôzne chemické látky alebo alergie. Jeho odborný názov je pneumónia.

viac

Probiotiká a prebiotiká sú dôležité pre zdravé fungovanie organizmu nielen u ľudí, ale aj u zvierat. Aj tie môžu mať problémy so svojím črevným mikrobiómom. Nepatogénne baktérie, ktoré probiotiká…

viac

Probiotiká pomáhajú imunitnému systému v boji proti chorobám tým, že podporujú zdravie črevného mikrobiómu a chránia ho pred škodlivými baktériami, kvasinkami, plesňami a vírusmi. Nájdete ich v…

viac

Crohnova choroba je autoimunitné chronické ochorenie tráviaceho traktu. Spôsobuje zápalové procesy v rôznych častiach tráviacej sústavy, najčastejšie však v oblasti spojenia tenkého a hrubého čreva.…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.