Kyselina acetylsalicylová a deti - pozor na Reyov syndróm

Kyselina acetylsalicylová a deti - pozor na Reyov syndróm
Zdielať

Prečo deťom do 16 rokov nepodávať lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej (Aspirín, Acylpyrín, Anopyrin) bez odporúčania lekára, prezradí naša lekárnička Mgr. Pavla Horáková.

Čo podávať namiesto ASA

Na zníženie horúčky a úľavu od bolesti sú pre deti vhodné lieky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu. (Mgr. Pavla Horáková)

Čo dokáže ASA (kyselina acetylsalicylová)

Kyselina acetylsalicylová (ASA) pôsobí proti bolesti a znižuje horúčku. Možno ju využiť aj pri znižovaní horúčky v prípade ochorenia koronavírusom COVID-19. V nízkych dávkach sa využíva na zníženie rizika srdcovocievnych chorôb. Znižuje tvorbu zrazenín v cievach srdca a mozgu a tým znižuje riziko infarktu myokardu a cievnej mozgovej príhody. Pozor však na podávanie ASA deťom do 16 rokov. Môže spôsobiť závažný Reyov syndróm.

Čo je to Reyov syndróm

Reyov syndróm je veľmi vzácna porucha, ktorá môže poškodiť mozog, pečeň, obličky a srdce. Ak nie je okamžite liečená, môže viesť k trvalému poškodeniu orgánov alebo k smrti. Často má súvislosť s podávaním ASA deťom. Pri Reyovom syndróme dochádza k poškodeniu energetických štruktúr buniek - mitochondrií. Mitochondrie sú veľmi dôležité pre správne fungovanie pečene. Ak správne nefungujú, pečeň začne zlyhávať a tým zlyháva aj detoxikácia tela, čo spôsobí nahromadenie toxických látok v krvi a dochádza tak k poškodeniu orgánov vrátane mozgu.

Príznaky Reyovho syndrómu

Príznaky Reyovho syndrómu začínajú zvyčajne 3-5 dní po vírusovej infekcii (chrípka, prechladnutie, ovčie kiahne).

Patria medzi ne:

 • dlhotrvajúce silné vracanie či hnačky,
 • bolesti hlavy,
 • únava,
 • slabosť,
 • zrýchlené dýchanie,
 • kŕče,
 • strata vedomia až smrť.

Ako sa Reyov syndróm diagnostikuje

Včasná diagnóza a liečba sú zásadné.

Keďže je Reyov syndróm vzácny, najskôr sa musia vylúčiť iné ochorenia, ktoré majú podobné príznaky. Patrí medzi ne napríklad meningitída, dedičné poruchy metabolizmu, otrava alebo encefalitída.

Najprv sa robia testy krvi a moču pre zistenie, či sa hromadia toxíny alebo patogény v tele. Tým sa dá zistiť, či správne funguje pečeň. Ďalej sa používa CT sken mozgu (či nie je prítomný opuch mozgu), pečeňová biopsia (odobratie vzorky pečeňového tkaniva) a lumbálna punkcia.

Pri Reyovom syndróme býva predĺžený protrombínový čas, zvyšuje sa hladina amoniaku v krvi, hodnoty pečeňových enzýmov sú zvýšené, dochádza k hypoglykémii.

Ako sa lieči

Dôležité je minimalizovať príznaky a podporiť životne dôležité funkcie - krvný obeh, dýchanie. Ďalej je potrebné ochrániť mozog pred poškodením v dôsledku opuchu mozgu.

Lieky sa podávajú väčšinou priamo do žily. Dôležité sú:

 • elektrolyty a tekutiny na úpravu hladiny minerálov a živín, snaha udržať správne hodnoty cukru v krvi
 • lieky na zníženie hladiny amoniaku
 • lieky proti kŕčom (ak sa už kŕče objavujú)
 • diuretiká, ktoré odvedú prebytočnú tekutinu z tela a pomôžu znížiť opuch mozgu,
 • lieky zabraňujúce krvácaniu

Ak dôjde k liečbe včas, dochádza vo väčšine prípadov k úplnému vyliečeniu.

ASA a kojenie

Neužívajte prípravky s ASA ani počas dojčenia. Liek prechádza aj do materského mlieka. Deti do 16 rokov by nemali používať ani ústne gély obsahujúce salicyláty.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

20. apríl 2020
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Býva vaše dieťa často nesústredené a zasnené? Nevníma kvôli tomu to, čo mu hovoríte? Zabúda a stráca svoje veci? Je divoké, neposlušné, pri ničom dlho neposedí? Zo školy nosí jednu poznámku za druhou…

viac

Všetci to pravdepodobne poznáme. Pri výraznej zmene teplôt, konzumácii príliš pálivých jedál, emóciách či popíjaní alkoholu dôjde k začervenaniu pleti. Červené žilky v tvári však po chvíli zmiznú. Čo…

viac

Syfilis (syfilis, lues) je infekčná choroba, ktorá sa prenáša prevažne pohlavným stykom. Čím je spôsobená, aké má štádiá, ako sa lieči a kto je jej najviac ohrozený? Prezradíme v našom článku.

viac

Ľudia živiaci sa prevažne kukuricou či cirokom trpievajú ochorením s názvom Pellagra. Jeho na prvý pohľad viditeľným prejavom je drsná koža − "pele agra". Kukurica a cirok totiž bráni vstrebávaniu…

viac
MojaLekáreň.sk
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac