Obľúbené položky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Kiahne - inkubačná doba, príznaky, liečba

Kiahne - inkubačná doba, príznaky, liečba

Liečivé prípravky Deti Bolesť

Kiahne sú vysoko nákazlivé ochorenie a patria medzi bežné choroby detského veku. Väčšina detí ich prekoná, ešte než nastúpia do školy. Ako zmierniť prejavy a úmorné svrbenie? Ako dlho sme infekční? Čo ak kiahne dostane dospelý? Na tieto a ďalšie otázky sa vám pokúsim odpovedať v našom článku.

Kiahne - inkubačná doba, príznaky, liečba

Ovčie kiahne spôsobuje ľudský herpes vírus - Varicella zoster. Vírus sa šíri vzduchom (kvapôčková infekcia) alebo priamym kontaktom s nakazeným. Najkritickejším obdobím je koniec zimy a začiatok jari. Ovčie kiahne majú u inak zdravých detí väčšinou ľahký priebeh. Komplikácie sa vyskytujú iba zriedka.

U detí v pubertálnom veku, u dospelých, tehotných žien, novorodencov a ľudí s oslabenou imunitou býva priebeh kiahní komplikovanejší. Môžu sa objaviť bakteriálne kožné infekcie, encefalitída alebo zápal pľúc.

Inkubačná doba, teda doba od nakazenia po vypuknutí prvých prejavov choroby, je 2 až 3 týždne. Chorý je infekčný už 1 až 2 dni pred výsevom vyrážky a ďalej až do zaschnutia posledného pľuzgierika.

Aké sú príznaky kiahní?

U chorého býva zvýšená teplota alebo zimnica a bolesť hlavy. V niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť aj hnačka, nechutenstvo, nádcha alebo kašeľ. 1-2 dni pred výsevom kiahní môže pacient trpieť bolesťou hlavy a horúčkou, mnohokrát siahajúcou až k 40°C. A práve v tomto období začína byť infekčný. Preto by od prvých príznakov mal zostať v izolácii.

Potom dochádza k plnému prepuknutiu choroby. Najprv sa objavia malé červené škvrnky veľké niekoľko milimetrov. Tie sa v priebehu niekoľkých hodín menia na pľuzgieriky, ktoré sa objavujú postupne v niekoľkých výsevoch po sebe. Obvykle ich býva 200 až 300, niekedy len pár desiatok, občas aj cez tisíc. K výsevu dochádza najprv v oblasti hlavy (vlasy, tvár, viečka), neskôr na hrudníku, niekedy na celom tele. Pľuzgieriky sú spočiatku naplnené čírou tekutinou, ktorá sa potom mení na mliečnu a zakalenú. Tekutina je infekčná a obsahuje choroboplodné zárodky.

Väčšinou na 4. až 5. deň začínajú pľuzgieriky zasychať a hojiť sa chrastičkou. Zvýšená teplota zvyčajne trvá po celú dobu výsevu a postupne klesá. Vyrážka veľmi silno svrbí. Je dôležité zabrániť pacientovi škrabať sa. Škrabaním môže dôjsť k rozvoju bakteriálnej infekcie a vzniku jazvičiek. Pľuzgieriky sa môžu tiež objavovať na slizniciach. V ústach vyzerajú ako afty. Ak sa objavia v oblasti genitálií a očí, je potrebné venovať výsevu zvýšenú pozornosť. Vyrážky úplne vymiznú po asi po 3 týždňoch.

Ako je to s imunitou?

Ak sme raz prekonali kiahne, vytvorí si naše telo protilátky, ktoré nás chránia pred opätovnou nákazou celý život. Vírus ovčích kiahní patrí do skupiny herpes vírusov. Tie majú tendenciu prechádzať do štádia tzv. latentnej infekcie. Vírus sa usadí v nervových uzlinách. Nie je teda zlikvidovaný imunitným systémom, ale nevyvoláva žiadne známky svojej prítomnosti. Len v niektorých prípadoch môže dôjsť k prebudeniu vírusu, čo sa najčastejšie prejaví vznikom pásového oparu.

Kedy kontaktovať lekára?

Pokiaľ ide o dieťa mladšie než 6 mesiacov, horúčka je vyššia ako 39°C, neklesá ani po 3 až 4 dňoch, koža okolo vyrážky je začervenaná, horúca a veľmi citlivá, prípadne pri známkach postihnutia nervového systému (vracanie, zmätenosť, strata rovnováhy, kŕče) je nutné ihneď kontaktovať lekára. Pri týchto komplikáciách býva nutná hospitalizácia.

Ako prebieha liečba?

Keďže sú kiahne vírusového pôvodu, nie je možné k ich liečbe použiť antibiotiká. Na zníženie teploty môžeme podať antipyretiká s účinnou látkou paracetamol. Dôležitý je kľudový režim, pobyt vonku sa neodporúča. Pľuzgieriky môžeme namazať tekutým púdrom alebo antiseptickou masťou. Pľuzgieriky sa rýchlejšie vysušia a nebudú toľko svrbieť. Pre zmiernenie svrbenia môže lekár predpísať lieky (napr. proti svrbeniu či alergiám obsahujúce dimetinden) alebo môžeme sami použiť Psilo-balzam. Aby sme zabránili zaneseniu infekcie, je dôležité udržiavať ruky chorého v čistote a s krátkymi nechtami. Vhodné je bavlnené oblečenie, ktoré až tak nedráždi už dosť citlivú pokožku.

Kúpanie kiahňam a podráždenej pokožke nesvedčí. Lepšia je rýchla sprcha. Pokožku osušíme iba prikladaním uteráka, aby sme nestrhli pľuzgieriky.

Ako dlho byť doma?

Dieťa by malo zostať doma až do zaschnutia posledného pľuzgierika, čo je spravidla asi 14 dní. Vždy záleží na intenzite výsevu. V zimných a jarných mesiacoch je vhodné neponáhľať sa s návratom do kolektívu. Imunita je oslabená a je zvýšené riziko, že dieťa ochorie na inú virózou.

Riziko v tehotenstve

Ovčie kiahne sú u tehotných žien veľmi nebezpečné. Hrozí hlavne ženám, ktoré toto ochorenie ešte neprekonali. U týchto žien sa odporúča očkovanie. V 1. trimestri môže vírus spôsobiť poškodenie zraku, sluchu, končatín a mozgu plodu. Ak sa žena nakazí v období medzi 2. trimestrom a pôrodom, získa dieťa od matky protilátky a choroba sa u neho prejaví len veľmi mierne alebo vôbec.

Vysoké riziko hrozí, ak sa žena nakazí od 5 dní pred pôrodom do 2 dní po pôrode. Nestihne si tak rýchlo vytvoriť protilátky, ktoré by odovzdala dieťaťu. Až u 30 až 40% novorodencov má ochorenie smrteľný priebeh.

Je možná prevencia?

Proti ovčím kiahňam existuje očkovanie. Obsahuje živé oslabené vírusy varicella zoster. Očkovať možno deti od 9. mesiaca veku, a dospelých. Očkovanie sa vykonáva dvoma dávkami. Dôležitá je aj izolácia nakazenej osoby.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam