Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Kašeľ u detí

Kašeľ u detí
Zdielať

Suchý, dráždivý a neutíšiteľný kašeľ dokáže poriadne vyčerpať dospelého, nie to malé dieťa. Vysvetlíme Vám prečo kašleme a ako pomôcť našim najmenším sa kašľa zbaviť?

Tento článok má iba vzdelávací charakter a nenahrádza poradu s lekárom alebo lekárnikom.

Čo je kašeľ

Kašeľ je vlastne obranný reflex, ktorý slúži na očistenie dýchacích ciest od cudzích látok. Môže vzniknúť aj ako reakcia na podráždenie organizmu (napr. pri prechode zo zimy do tepla alebo naopak, pri vdychovaní dymu alebo iných chemických zlúčenín a cudzích látok). Kašeľ môže mať mnoho príčin a môže signalizovať aj závažnejšie ochorenie.

Druhy kašľa

 • akútny - maximálne 2 týždne,
 • subakútny - trvá do 4 týždňov,
 • chronický.

Čo na kašeľ u detí

Ak sa objaví suchý a dráždivý kašeľ, dieťa prakticky nič neodkašle. Suchý kašeľ u detí namáha svaly brucha a hrudníka a je veľmi vysiľujúci. Prejavuje sa hlavne v suchom a teplom prostredí a v noci. V takom prípade sú vhodnou liečbou sirupy na kašeľ pre deti, tzv. antitusiká, ktoré ho tlmia.

Vlhký kašeľ u detí väčšinou nastupuje po kašli suchom, keď sliznica začne vo väčšej miere produkovať hlien, ktorý sa v dýchacích cestách hromadí. Kašeľ pomáha odstrániť kašeľ. V tejto fáze už nie je potrebné kašeľ tlmiť, ale naopak vykašliavanie podporiť voľne predávanými liekmi označovanými ako expektorancia. Najčastejšie ide o tzv. mukolytiká, ktoré znižujú väzbu hlienu, a uľahčujú tak jeho vykašliavanie.

Príčiny kašľa

 • kašeľ u bábätiek a malých aj starších detí vzniká najčastejšie následkom infekcie dýchacích ciest, kedy kašeľ sprevádza prechladnutie, zápaly horných dýchacích ciest, laryngitída, bronchitída, zápal pľúc alebo chrípka.
 • dávivý kašeľ u detí bez teploty spravidla značí vdýchnutie cudzieho telesa, cigaretového dymu, či iných chemikálií.
 • nočný kašeľ u detí, ktorý je suchý a chronický, vzniká spravidla následkom   alergie a astmy bronchiale. Taký kašeľ je ťažko utíšiteľný.
 • Najnebezpečnejší je kašeľ pri akútnej epiglotitíde, ktorý je vyvolaný opuchom hrtanovej príchlopky. Vyznačuje sa štekavým kašľom. V tomto prípade je potrebné čo najskôr navštíviť pediatra.

Kedy s kašľom navštíviť lekára

Napriek tomu, že kašeľ je u detí veľmi častým príznakom, nie je treba ho podceňovať. Ak u Vás kašeľ pretrváva dlhšie ako 3 dni alebo sa k nemu pridala horúčka, bolesť v hrdle alebo vracanie, kontaktujte svojho lekára. U dojčiat a batoliat je dôležité poradiť sa s pediatrickým lekárom za každých okolností.

Babské rady, alebo ako uľaviť od kašľa prírodnými prostriedkami

 • V miestnosti, kde malý pacient leží, často a krátko vetrajte a zvlhčujte vzduch. Pozor na prievan, ktorý je nežiadúci. Do zvlhčovača môžete kvapnúť aj pár kvapiek éterického oleja. Vhodné sú napríklad levanduľové alebo eukalyptové oleje, ktoré izbu prevoňajú, vyčistia, uľahčia dýchanie.
 • Niekedy pomôže aj podloženie hlavy vankúšom u väčších detí alebo hlavovej časti postieľky u tých najmenších.
 • Dôležité je, aby dieťa prijímalo dostatok tekutín. Vhodné sú čajové zmesi, ktoré obsahujú lipu, materinu dúšku, podbeľ, čiernu bazu a divozel a k tomu rokmi overený Priessnitzov zábal uľaví nielen od kašľa.
 • K utíšeniu a zmierneniu kašľa pomôže aj cibuľový sirup, sirup z brečtana, materinej dúšky, skorocelu, či kombinácie ďalších bylín. Veľmi dôležité je čistiť nos a udržiavať ho priechodný.

Symptómy choroby alebo zdravotného problému opísané v tomto článku sa môžu u každého prejaviť inak. V každom prípade sa vždy poraďte so svojím lekárom o svojich zdravotných problémoch.

Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Probiotiká, prebiotiká, postbiotiká − všetko znie podobne, takže by sa mohlo zdať, že ide o to isté, ale nenechajte sa mýliť. Probiotiká, prebiotiká a postbiotiká sa od seba zásadne líšia a my vám…

viac

Čo sú to omega 3 mastné kyseliny, v čom ich nájdeme, na čomu sú dobré a aké sú optimálne denné dávky prezradíme v našom článku.

viac

Ak sa vám na jeseň alebo v zime stáva, že ste viac unavení, bez nálady a niekedy máte pocit, že snáď máte depresiu − možno za to môže nedostatok slniečka a vitamínu D. Prečo je pre ľudské telo…

viac

Vyzametajte "pavučiny" aj z organizmu. Detoxikáciou získate skvelý pocit, lepšie fungujúci a čistejší organizmus a energiu. Poradíme vám, ako na to.

viac
Spýtajte sa lekárnika

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.