MojaLekáreň.sk
Hľadať

Kašeľ u detí

Suchý, dráždivý a neutíšiteľný kašeľ dokáže poriadne vyčerpať dospelého, nie to malé dieťa. Vysvetlíme Vám prečo kašleme a ako pomôcť našim najmenším sa kašľa zbaviť?

Kašeľ u detí
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Tento článok má iba vzdelávací charakter a nenahrádza poradu s lekárom alebo lekárnikom.

Čo je kašeľ

Kašeľ je vlastne obranný reflex, ktorý slúži na očistenie dýchacích ciest od cudzích látok. Môže vzniknúť aj ako reakcia na podráždenie organizmu (napr. pri prechode zo zimy do tepla alebo naopak, pri vdychovaní dymu alebo iných chemických zlúčenín a cudzích látok). Kašeľ môže mať mnoho príčin a môže signalizovať aj závažnejšie ochorenie.

Druhy kašľa

 • akútny - maximálne 2 týždne,
 • subakútny - trvá do 4 týždňov,
 • chronický.

Čo na kašeľ u detí

Ak sa objaví suchý a dráždivý kašeľ, dieťa prakticky nič neodkašle. Suchý kašeľ u detí namáha svaly brucha a hrudníka a je veľmi vysiľujúci. Prejavuje sa hlavne v suchom a teplom prostredí a v noci. V takom prípade sú vhodnou liečbou sirupy na kašeľ pre deti, tzv. antitusiká, ktoré ho tlmia.

Vlhký kašeľ u detí väčšinou nastupuje po kašli suchom, keď sliznica začne vo väčšej miere produkovať hlien, ktorý sa v dýchacích cestách hromadí. Kašeľ pomáha odstrániť kašeľ. V tejto fáze už nie je potrebné kašeľ tlmiť, ale naopak vykašliavanie podporiť voľne predávanými liekmi označovanými ako expektorancia. Najčastejšie ide o tzv. mukolytiká, ktoré znižujú väzbu hlienu, a uľahčujú tak jeho vykašliavanie.

Príčiny kašľa

 • kašeľ u bábätiek a malých aj starších detí vzniká najčastejšie následkom infekcie dýchacích ciest, kedy kašeľ sprevádza prechladnutie, zápaly horných dýchacích ciest, laryngitída, bronchitída, zápal pľúc alebo chrípka.
 • dávivý kašeľ u detí bez teploty spravidla značí vdýchnutie cudzieho telesa, cigaretového dymu, či iných chemikálií.
 • nočný kašeľ u detí, ktorý je suchý a chronický, vzniká spravidla následkom   alergie a astmy bronchiale. Taký kašeľ je ťažko utíšiteľný.
 • Najnebezpečnejší je kašeľ pri akútnej epiglotitíde, ktorý je vyvolaný opuchom hrtanovej príchlopky. Vyznačuje sa štekavým kašľom. V tomto prípade je potrebné čo najskôr navštíviť pediatra.

Kedy s kašľom navštíviť lekára

Napriek tomu, že kašeľ je u detí veľmi častým príznakom, nie je treba ho podceňovať. Ak u Vás kašeľ pretrváva dlhšie ako 3 dni alebo sa k nemu pridala horúčka, bolesť v hrdle alebo vracanie, kontaktujte svojho lekára. U dojčiat a batoliat je dôležité poradiť sa s pediatrickým lekárom za každých okolností.

Ako uľaviť deťom od kašľa

 • Vyberte správny liek. Pri vlhkom kašli, keď dieťa vykašliava hlieny, sú vhodné lieky na uľahčenie vykašliavania a rozpúšťania hlienov. Lieky na vykašliavanie nie je vhodné podávať na noc. Poslednú dávku by malo dieťa dostať do 16-17 hodín. Pokiaľ ide o suchý dráždivý kašeľ nasaďte tzv. antitusiká.
 • Pokiaľ kašeľ vyvoláva opuch sliznice a zadná nádcha, môžete na noc podať antihistaminiká 1. generácie. Majú upokojujúci a sedatívny účinok. Najčastejšie sa podáva Fenistil.
 • Pravidelne vetrajte, zvlhčujte vzduch v miestnosti. Suchý vzduch vysušuje sliznice a tým môže dráždiť ku kašľu.
 • Udržujte detský nosánik priechodný. Pomôžu k tomu napr. spreje s morskou vodou.
 • Dôležitý je aj dostatočný pitný režim a pokoj.
 • Stekajúca nádcha a hromadiace sa hlieny spôsobujú kašeľ hlavne v noci. Preto podložte dieťaťu hlavu a krk väčším vankúšom.
 • Z osvedčených rád našich babičiek je možné podávať aj cibuľový sirup, čaj zo škrupín vlašských orechov alebo skorocelový sirup. Vhodné sú čajové zmesi, ktoré obsahujú lipu, materinú dúšku, divozel, podbeľ alebo čierny bez ak tomu aj rokmi preverený Priessnitzov zábal.

Symptómy choroby alebo zdravotného problému opísané v tomto článku sa môžu u každého prejaviť inak. V každom prípade sa vždy poraďte so svojím lekárom o svojich zdravotných problémoch.

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Kašeľ Lieky na suchý kašeľ Lieky na vlhký kašeľ

Prečítajte si tiež

Nebojte sa experimentovať, poznávajte sami seba a poctivo si strážte zloženie prírodných produktov. Menej je niekedy viac. To sú rady na začiatok pre všetkých, ktorí uvažujú, že vymenia súčasnú…

viac

Poradíme, ako správne zmerať teplotu u detí, ako zraziť vysokú horúčku a kedy vyhľadať lekára.

viac

Vysvetlíme vám, ako rozlíšiť chrípku od bežného prechladnutia a covidu-19, a tiež vám poradíme, aké lieky, výživové…

viac

Bakteriálna meningitída je veľmi vážne a nebezpečné ochorenie, ktorého následkom môže byť aj smrť. Najviac ohrozenou skupinou sú deti pred…

viac
Spýtajte sa lekárnika

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.