Moje srdcovky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Čo naozaj zaberá na chrípku

Čo naozaj zaberá na chrípku

Liečivé prípravky Deti Bolesť Rady lekárnika

Poradíme vám, ako rozoznať chrípku od bežného prechladnutia a aké lieky, doplnky stravy či prírodné prostriedky ju skutočne dokážu poraziť.

Čo naozaj zaberá na chrípku

Pomoc z prírody

Ajurvédska čajová zmes s bazalkou posvätnou zahreje celé telo a pomáha s respiračnými prejavmi chrípky ako je bolesť v hrdle, nádcha, upchaté dutiny. Pre intenzívnejší výluh čaj mierne, cca 5 minút, povarte a popíjajte 3 šálky počas dňa. Baza čierna je nielen tradičnou bylinkou v ľudovom liečiteľstve, ale podľa posledných štúdií je tiež preukázaný účinok bazy čiernej v boji s chrípkovými vírusmi. Znižuje prejavy ochorenia a uvoľňuje nosné dutiny. Bazový čaj je rovnocennou alternatívou k bežne dostupným preparátom na chrípku. Ženšen popri svojich adaptogénnych a zdravie podporujúcich účinkoch preukázateľne zvyšuje odolnosť tela pred napadnutím chrípkovými vírusmi. Šalvia pôsobí antibakteriálne a hojí podráždený krk. (Odporúča PharmDr. Kamila Horníčková)

Čo na chrípku

 • Antipyretiká či nesteroidné protizápalové látky uľavia od bolestí, prípadného zápalu a znížia nadmerne vysokú horúčku. V prípade, že netrpíte febrilnými kŕčmi, je vhodné horúčku okolo 38°C nechať "pracovať". Je to znak toho, že imunitný systém bojuje s chorobou.
 • Na suchý dráždivý kašeľ pomôžu antitusiká, na bolesť krku pastilky, kloktadlá alebo spreje s protizápalovým, antimikrobiálnym alebo znecitlivujúcim účinkom.
 • Od všetkých príznakov chrípky uľavia kombinované preparáty vo forme tabliet alebo horúcich nápojov.
 • Zároveň je nesmierne dôležité poskytnúť telu dostatok odpočinku a tiež tekutín. Hodia sa napríklad bylinné čajové zmesi špeciálne namiešané pre boj s chrípkou.
 • Veľmi vhodný je aj zázvorový čaj doplnený o med a citrón, ktorý prehreje celý organizmus.
 • Nezabudnite na vitamín C, ktorý posilňuje imunitný systém, a ten sa tak oveľa účinnejšie dokáže s chrípkou vysporiadať.
 • Alternatívnou možnosťou liečby chrípky sú homeopatiká, ktoré uľavujú od horúčky, bolesti svalov i hlavy a od únavy.
 • Pri chrípke v tehotenstve je potrebné sledovať predovšetkým teplotu, ktorá by dlhodobo nemala byť vyššia ako 38°C. Na teplotu a bolesti sa hodia lieky s obsahom paracetamolu.

Homeopatiká na prevenciu a liečbu

K prevencii a liečbe chrípky slúži homeopatický liek Oscillococcinum, ktorý môžete použiť na prevenciu a liečbu chrípkových stavov, ako je horúčka, bolesť hlavy, zimnica, bolesti svalov a únava. Pri prvých príznakoch užívajte 3x denne 1 dávku po dobu 3 dní. V období chrípok a prechladnutí môžete užívať Oscillococcinum aj preventívne - 1x týždenne 1 dávka. Prípravok je vhodný aj pre deti. (Mgr. Pavla Horáková)

Ako rozoznať chrípku od bežného prechladnutia

Príznaky chrípky sa zvyčajne líšia od príznakov prechladnutia. Väčšinou sú oveľa výraznejšie. Je to:

 • Horúčka, ktorá sa pohybuje medzi 39 - 40°C a vzniká náhle. Pri bežnom nachladnutí mávame väčšinou iba zvýšenú teplotu (medzi 37 a 38°C). Objaviť sa môže aj zimnica.
 • Ostrá bolesť hlavy, na ktorú veľmi nepomáhajú inokedy účinné lieky.
 • Pálenie v krku a silný dráždivý kašeľ, ktorý nás veľmi vyčerpáva.
 • Výrazná a neustávajúca bolesť svalov a kĺbov, ktorá nám skoro nedovolí vstať z postele, nieto niekam dôjsť.
 • Neprekonateľná únava (vo väčšine prípadov pretrváva aj niekoľko týždňov po odznení chrípky).
 • Pridať sa môže bolesť očí, chrbta, nevoľnosť či zvracanie.
 • Na rozdiel od bežného prechladnutia sa u chrípky takmer nevyskytuje nádcha.

Chrípku neprechádzajte!

Prechodená chrípka môže vyvolať napríklad zápal pľúc, zápal mozgových blán, zápal srdcového svalu, zápal stredného ucha alebo zhoršiť priebeh iných ochorení. V niektorých prípadoch môžu byť komplikácie chrípky až smrteľné.

Náš tip

V období chrípok so sebou noste antibakteriálny gél alebo obrúsky. Ničia až 99,9% vírusov a baktérií na rukách či predmetoch (nákupné košíky, madlá v MHD, vlakoch, verejné WC, ...) bez použitia vody.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam