MojaLekáreň.sk

Čo jesť a čomu sa vyhnúť pri akné?

Akné je, zjednodušene povedané, zápal v mazovej žľaze. Spôsobujú ho hormóny, ktoré nútia žľazy k väčšej produkcii mazu a tým sa upchávajú póry. Pred akné nie je imúnny nikto, a zbaviť sa ho môže byť beh na dlhú trať. Máme pre vás pár rád, ako si tú cestu trošku uľahčiť.

Čo jesť a čomu sa vyhnúť pri akné?
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Neexistuje žiadna štúdia, ktorá by presne prepojila vznik akné s určitou potravinou. Všeobecne ale vieme, že ak vás trápia bolestivé pupienky nielen na tvári, ale napríklad aj na chrbte a ramenách, je dobré sa niektorým potravinám vyhnúť úplne, alebo ich rapídne obmedziť.

Ide o kávu, rafinovaný cukor, biele pečivo, priemyselne spracované potraviny a mliečne výrobky. Napríklad presladené jedlá zvyšujú hladinu cukru v krvi a tým vedú telo k väčšej produkcii hormónov - a sme znovu na začiatku problému.

Čo by naopak ale nemalo chýbať vo vašom jedálničku proti akné?

Kapusta - čím kyslejšia, tým lepšie, a ak máte radi kimchi, tak ste na ceste k víťazstvu. Kimchi pôsobí priaznivo na tráviaci proces, na metabolizmus a patrí medzi najzdravšie potraviny sveta.

Tekvicové a sezamové semienka - semienka všeobecne patria na zoznam zdravých potravín, tie tekvicové a sezamové navyše obsahujú zinok, ktorý je v boji proti akné veľkým pomocníkom.

Olivový olej - obsahuje mastné kyseliny, ktoré majú pozitívny vplyv na stav našej pokožky.

Cesnak - patrí medzi všeobecne zdraviu prospešné potraviny. V boji proti akné je cesnak dvojnásobným víťazom. Môžete si ním potierať pupienky a pomôže aj to, keď ho zaradíte do svojho jedálnička.

Bylinky na akné

S akné sa môžete vysporiadať aj pomocou byliniek, na pupienky pomáha nechtík lekársky, ktorý má hojivé účinky, šalvia lekárska, ktorá má antiseptické účinky, alebo aloe vera.

Psychická pohoda môže v boji proti akné tiež pomôcť. Určite neuškodí, keď sa uvoľníte, skúsite sa menej stresovať, vyhnete sa alkoholu, fajčeniu a pozriete sa aj na kozmetiku, ktorú denne používate.

Ak vás trápi akné, pomôžu produkty s obsahom zinku, kyseliny salicylovej alebo benzoylperoxid, ktorý ale odporúčame až na ťažké formy akné. Jeho použitie je potrebné konzultovať s lekárom alebo lekárnikom.

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Dermokozmetika Bio potraviny Kozmetika a hygiena

Prečítajte si tiež

Povodne môžu mať ničivý vplyv na domácnosti, infraštruktúru a zdravie obyvateľov. V septembri 2024 hrozia Slovenskej republike rozsiahle povodne, ktoré prinášajú nielen materiálne škody, ale aj…

viac

Ako sa omikrón líši od iných variantov choroby covid-19? Je možné ho chytiť v rovnakom čase ako delta? Ako zmierniť priebeh tohto ochorenia a aké sú nové varianty kovidu-19, sa dozviete v našom…

viac

Opičie kiahne (označované aj ako mpox alebo mpx) sú infekčné ochorenie spôsobené vírusom, ktorý je príbuzný vírusu pravých kiahní. Vírus bol prvýkrát izolovaný v roku 1958 na laboratórnych opiciach,…

viac

Ak nechcete hneď začať používať syntetické lieky, máme pre vás prírodné spôsoby liečby a tipy, ktoré deťom uľavia od ochorení dýchacích ciest. Poradíme vám, ako pomôcť dieťaťu pri horúčke, upchatom…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.