MojaLekáreň.sk

Čo jesť a čomu sa vyhnúť pri akné?

Akné je, zjednodušene povedané, zápal v mazovej žľaze. Spôsobujú ho hormóny, ktoré nútia žľazy k väčšej produkcii mazu a tým sa upchávajú póry. Pred akné nie je imúnny nikto, a zbaviť sa ho môže byť beh na dlhú trať. Máme pre vás pár rád, ako si tú cestu trošku uľahčiť.

Čo jesť a čomu sa vyhnúť pri akné?
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Neexistuje žiadna štúdia, ktorá by presne prepojila vznik akné s určitou potravinou. Všeobecne ale vieme, že ak vás trápia bolestivé pupienky nielen na tvári, ale napríklad aj na chrbte a ramenách, je dobré sa niektorým potravinám vyhnúť úplne, alebo ich rapídne obmedziť.

Ide o kávu, rafinovaný cukor, biele pečivo, priemyselne spracované potraviny a mliečne výrobky. Napríklad presladené jedlá zvyšujú hladinu cukru v krvi a tým vedú telo k väčšej produkcii hormónov - a sme znovu na začiatku problému.

Čo by naopak ale nemalo chýbať vo vašom jedálničku proti akné?

Kapusta - čím kyslejšia, tým lepšie, a ak máte radi kimchi, tak ste na ceste k víťazstvu. Kimchi pôsobí priaznivo na tráviaci proces, na metabolizmus a patrí medzi najzdravšie potraviny sveta.

Tekvicové a sezamové semienka - semienka všeobecne patria na zoznam zdravých potravín, tie tekvicové a sezamové navyše obsahujú zinok, ktorý je v boji proti akné veľkým pomocníkom.

Olivový olej - obsahuje mastné kyseliny, ktoré majú pozitívny vplyv na stav našej pokožky.

Cesnak - patrí medzi všeobecne zdraviu prospešné potraviny. V boji proti akné je cesnak dvojnásobným víťazom. Môžete si ním potierať pupienky a pomôže aj to, keď ho zaradíte do svojho jedálnička.

Bylinky na akné

S akné sa môžete vysporiadať aj pomocou byliniek, na pupienky pomáha nechtík lekársky, ktorý má hojivé účinky, šalvia lekárska, ktorá má antiseptické účinky, alebo aloe vera.

Psychická pohoda môže v boji proti akné tiež pomôcť. Určite neuškodí, keď sa uvoľníte, skúsite sa menej stresovať, vyhnete sa alkoholu, fajčeniu a pozriete sa aj na kozmetiku, ktorú denne používate.

Ak vás trápi akné, pomôžu produkty s obsahom zinku, kyseliny salicylovej alebo benzoylperoxid, ktorý ale odporúčame až na ťažké formy akné. Jeho použitie je potrebné konzultovať s lekárom alebo lekárnikom.

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Dermokozmetika Bio potraviny Kozmetika a hygiena

Prečítajte si tiež

Zápal pľúc je zápalové ochorenie pľúcneho tkaniva. Môžu ho spôsobiť baktérie, vírusy, plesne, ale aj rôzne chemické látky alebo alergie. Jeho odborný názov je pneumónia.

viac

Probiotiká a prebiotiká sú dôležité pre zdravé fungovanie organizmu nielen u ľudí, ale aj u zvierat. Aj tie môžu mať problémy so svojím črevným mikrobiómom. Nepatogénne baktérie, ktoré probiotiká…

viac

Probiotiká pomáhajú imunitnému systému v boji proti chorobám tým, že podporujú zdravie črevného mikrobiómu a chránia ho pred škodlivými baktériami, kvasinkami, plesňami a vírusmi. Nájdete ich v…

viac

Crohnova choroba je autoimunitné chronické ochorenie tráviaceho traktu. Spôsobuje zápalové procesy v rôznych častiach tráviacej sústavy, najčastejšie však v oblasti spojenia tenkého a hrubého čreva.…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.