Obľúbené položky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Bezlepková diéta : Čo jesť ?

Bezlepková diéta : Čo jesť ?

Chudnutie Trávenie

Obzvlášť celiatikom nezostáva nič iné ako sa vo svojom jedálničku vyhnúť lepku. Čím ďalej, tým viac sa však ľudia vzdávajú lepku dobrovoľne. Chcú zmierniť svoje zdravotné problémy alebo schudnúť. Čo je to bezlepková diéta a aké potraviny sú pri nej vhodné? To vám prezradíme.

Bezlepková diéta : Čo jesť ?

Kde všade nájdete lepok        

Lepok je zmesou dvoch bielkovín, ktoré sú obsiahnuté hlavne v obilninách. Lepok obsahujú potraviny vyrobené z bežných obilnín- jačmeňa, pšenice, žita a ovsa. Dodáva cestu pružnosť, a tak veľmi obľúbený pri výrobe pečiva. U veľa ľudí je, ale ťažko stráviteľný.

Alergia a celiakia- aké sú medzi nimi rozdiely ?

Častá je celiakia, aj alergia na lepok. Ide o dve rozdielne ochorenia s rôznymi príznakmi, príčinami a terapiou. Príznaky alergie sú napríklad : pálenie v ústach a krku, nádcha, zvracanie, žihľavka, ekzém a iné. Nástup býva rýchly, v priebehu pár minút. Liečbu alergie konzultuje s alergológom.

Problémy s celiakiou riešime na gastroenterológii. Prejavuje sa častými hnačkami, nafukovaním, poruchami vstrebávania, únavou, zvýšenou kazivosťou zubov, anémiou a ďalšími príznakmi, ktoré môžu nastúpiť hodinu až pár dní po konzumácii lepku. Ide o imunitnú neznášanlivosť, ktorá je zatiaľ nevyliečiteľná. Preto je bezlepková diéta pre celiatikov jedinou možnosťou stravovania.

Chudnutie a bezlepková diéta

Väčšina celiatikov a ľudí citlivých na lepok po prechode na bezlepkovú diétu zaznamená úbytok na váhe. Čím to je ? Množstvo potravín s lepkom, ktoré bežne konzumujeme, má vo svojom základe múku. Sú to všetky druhy bežného pečiva, cestoviny, koláče, torty a niektoré údeniny. A je logické, že keď ich nebudete jesť, zníži sa príjem kalórií, čo sa prejaví chudnutím.

Základ bezlepkovej diéty

Verte, že aj bez lepku si môžete pochutnať na dobrom jedle. Pokiaľ musíte alebo chcete držať bezlepkovú diétu, budete musieť začať konzumovať len bezlepkové potraviny alebo potraviny, ktoré obsahujú lepok len v minimálnom množstve. Základom sú potraviny vyrobené napríklad z prosa, ryže, zemiakov, či kukurice.

Vhodné potraviny pri bezlepkovej diéte :

 • mlieko, tvrdé syry                                                                     
 • mäso, vnútornosti
 • vajcia
 • ovocie a zelenina
 • ryža, kukurica a sója
 • ryžová múka
 • amarant, pohánka
 • tuky, cukry
 • med
 • káva, čaj, kakao

Samozrejme sa budete musieť vyhnúť všetkým potravinám, ktoré obsahujú lepok, a to tých z obyčajnej múky, aj tých, ktoré obsahujú pšeničný škrob. Lepok môže byť aj v potravinách, u ktorých by ste nečakali, vrátane jogurtov, výrobkov zdravej výživy, napríklad v niektorých jogurtoch, sójových tyčinkách, v plnenej čokoláde a podobne. Čomu je dobré sa pri bezlepkovej diéte samozrejme vyhnúť.

Celiatici si musia kupovať špeciálne pečivo, cestoviny a ďalšie potraviny. Upiecť chlieb si môžete aj doma z bezlepkových zmesí na pečenie. S trochou cviku to hravo zvládnete aj v domácej pekárničke.

Nevhodné potraviny

 • obyčajné pečivo
 • obyčajné cestoviny
 • zahustené omáčky, zápražka do polievky
 • alkohol so sladom
 • mϋsli
 • cornflakes so pšeničnými alebo ovsenými vločkami
 • cukrovinky- zákusky, lentilky

Bezlepková diéta a alkohol?

Pri dodržiavaní bezlepkovej diéty vás najskôr bude zaujímať, či môžete konzumovať alkohol. Celiatici nie sú citliví na alkohol ako taký, ale na niektorú z jeho ingrediencií. Medzi potraviny zakázané pri tejto diéte patrí napríklad pivo, pretože obsahuje jačmenný slad. Aj v ryžových a banánových nájdete taktiež lepok. Preto treba siahnuť po bezlepkových pivách. Presné hodnoty, ale nie sú bežne dostupné a pivovary ich negarantujú. Preto je vhodné ich užívať s mierou.

Prirodzene bezlepkové sú napríklad biele a červené víno. Pokiaľ si ch chcete sem tam dopriať, siahnite po kvalitných výrobkoch s nižším obsahom siričitanov, ktoré hlavne celiatikom nemusia dobre robiť. Lepok neobsahujú ani šumivé a perlivé vína, cider, vodka, tequilla, alebo gin.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam