Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Angína

Angína
Zdielať

Bolí vás v hrdle, že nemôžete skoro ani jesť? Možno na vás zaútočila angína. Ako proti nej bojovať a byť zase rýchlo fit si povieme v našom článku.

Čo je angína?

Angína čiže tonzilitída je zápal krčných mandlí. Je to ochorenie najčastejšie bakteriálneho pôvodu, ktoré spôsobujú predovšetkým niektoré baktérie z rodu Streptococcus (Str. pyogenes, Str. pneumonie) alebo Stafylococcus (St. aureus). Môže ale byť aj vírusového (virus Epstein-Baarové, herpes virus) alebo myotického (kvasinkového) pôvodu.

Inkubačná doba

Angína je bežné ochorenie, prenáša sa vzduchom, kvapôčkovou infekciou. Inkubačná doba je 1 až 3 dni. Ak nakazená osoba začne liečbu antibiotikami, prestáva byť infekčnou po 24 48 hodinách. V opačnom prípade môžete byť nákazliví dva týždne.

Príznaky angíny

 • krčné mandle a okolie (hltan a koreň jazyka) začervenané, potiahnuté bielymi povlakmi alebo čapmi,
 • silná bolesť v hrdle,
 • horúčka,
 • bolesť hlavy,
 • bolesť pri prehĺtaní,
 • svetloplachosť,
 • silný kašeľ,
 • schvátenosť,
 • občas aj upchatý nos, nevoľnosť alebo zvracanie.

Ako sa angína lieči

Pri podozrení na angínu navštívte čo najskôr lekára. V prípade bakteriálnych pôvodcov nám lekár predpíše antibiotiká, najčastejšie penicilín.

Komplikácie

Pri neliečenej angíne sa môžu ľahšie vyskytnúť komplikácie. Pri rozsiahlych hnisavých angínach môže dochádzať až
 • k pocitu dusenia,
 • prestupu zápalu do hlbších tkanív a vytvoreniu abscesu (hnisavého ložiska).

Komplikácia je sprevádzaná opuchom a silnou bolesťou. Odtiaľ sa môže zápal šíriť kamkoľvek po celom tele. Ak dôjde k vzniku ložiska, je potrebné ho otvoriť chirurgicky a vyčistiť.

Ďalšou komplikáciou môže byť postihnutie obličiek a reumatická horúčka. Z tohto dôvodu by sme mali angínu vždy vyležať a neprechádzať.

Čo môžete urobiť sami

Súčasťou liečby je tlmenie bolesti a horúčky (nad 38,5 °C) lieky s obsahom ibuprofénu prípadne paracetamolu.

Pomôcť od bolesti v hrdle si môžeme tiež cmúľaním pastiliek, kloktaním alebo sprejom, ktoré majú dezinfekčný, antibakteriálny alebo protizápalový účinok. Z byliniek je pre svoje protizápalové a antibakteriálne účinky vynikajúca šalvia.

Dôležité je po použití pastiliek, spreja alebo kloktadla pol hodiny nejesť a nepiť, aby bol účinok dostatočný.

Pokoj a dostatok tekutín

Veľmi dôležitý je pokoj na lôžku a dostatočný pitný režim. Prikladať môžete aj Priessnitzov obklad. Ako na to? Studený mokrý uterák prekryjeme igelitom a navrch suchým uterákom alebo šatkou.

Prevencia

Najlepšou prevenciou angíny je:

 • zdravý životný štýl,
 • fyzická aktivita,
 • otužovanie,
 • zníženie stresovej záťaže a
 • pravidelná hygiena, vrátane čistenia zubov.

Druhy angín

 1. akútna angína − má rýchly nástup a je najčastejšie spôsobená streptokokmi. Občas sa môže stať, že sa angína niekoľkokrát za rok vráti. V tomto prípade je naporúdzi chirurgické odstránenie mandlí.
 2. chronická angína − má kolísavé príznaky, ktoré trvajú dlhší čas a liečba mnohokrát nepomáha. Chorý sa po celý čas cíti unavený. Prejavuje sa pocitom tlaku na mandliach a zápachom z úst. Tento druh angíny je veľmi častý u detí do 15 rokov. Mandle totiž zachytávajú patogény prenikajúce ústami a nosom do tela. Mandle rastú spolu s dieťaťom, najväčšiu veľkosť dosiahnu mandle okolo 7. 10. roku veku dieťaťa. Potom sa postupne zmenšujú, prestávajú pracovať pre imunitný systém a sú menej vystavované patogénom.
 3. šarlachová angína − najčastejším pôvodcom angíny je Streptococcus pyogenes, ktorý do tela uvoľňuje toxín zodpovedný za príznaky angíny. Zvlášť u detí sa objavuje šarlachová vyrážka.
 4. vírusová angína − prejavuje sa miernym kašľom a začervenaním hrdla. Mandle však nie sú potiahnuté povlakom a sú bez čapov. Na vírusovú angínu nepomáhajú antibiotiká a behom pár dní odznie sama.

Angína pectoris

Občas je mätúci termín Angina pectoris. S klasickou angínou nemá však nič spoločné. Jedná sa o srdcové ochorenie, kedy srdce nie je dostatočne zásobené kyslíkom. (Mgr. Pavla Horáková)

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

20. júl 2020
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Možno už ste niekedy skúšali rozmixovať ovocie so smotanou a šupnúť túto zmes do mrazničky s nádejou, že si po pár hodinách pochutnáte na skvelej zmrzline... Lenže namiesto zmrzliny na vás čakala…

viac

Ide o ochorenie, prejavujúce sa zápalom hrtana a trpia na neho ako dospelí, tak deti. Laryngitída nie je väčšinou nebezpečná, ale napriek tomu sa oplatí vedieť, ako sa prejavuje a ako jej predchádzať.

viac

Pre správne fungovanie organizmu je nutné piť dostatočné množstvo tekutín. Napriek tomu miernou dehydratáciou trpí stále veľký počet ľudí. Rizikovejšie skupiny sú deti a seniori, u ktorých by sme na…

viac

Tiež si v lete užívate všetko to ovocie okolo? Jahody, ríbezle, čučoriedky a marhule k letu proste patria. A čarovať so sladkým ovocím sa dá aj bez múky. Niekedy sa ho tiež oplatí dať dohromady s…

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.