Tento článok má len edukačný charakter, nenahradzuje poradu s lekárom alebo lekárnikom.
Čo je angína?
Angína čiže tonzilitída je zápal krčných mandlí. Je to ochorenie najčastejšie bakteriálneho pôvodu, ktoré spôsobujú predovšetkým niektoré baktérie z rodu Streptococcus (Str. pyogenes, Str. pneumonie) alebo Stafylococcus (St. aureus). Môže ale byť aj vírusového (virus Epstein-Baarové, herpes virus) alebo myotického (kvasinkového) pôvodu.
Inkubačná doba angíny
Angína je bežné ochorenie, prenáša sa vzduchom, kvapôčkovou infekciou. Inkubačná doba je 1 až 3 dni. Ak nakazená osoba začne liečbu antibiotikami, prestáva byť infekčnou po 24 až 48 hodinách. V opačnom prípade môžete byť nákazliví až dva týždne.
Angína – príznaky
- krčné mandle a okolie (hltan a koreň jazyka) sú začervenané, potiahnuté bielymi povlakmi alebo čapmi,
- silná bolesť v hrdle,
- horúčka,
- bolesť hlavy,
- bolesť pri prehĺtaní,
- svetloplachosť,
- silný kašeľ,
- schvátenosť,
- občas aj upchatý nos, nevoľnosť alebo zvracanie.
Ako sa angína lieči
Pri podozrení na angínu navštívte čo najskôr lekára. V prípade bakteriálnych pôvodcov nám lekár predpíše antibiotiká, najčastejšie penicilín.
Komplikácie
- k pocitu dusenia,
- prestupu zápalu do hlbších tkanív a vytvoreniu abscesu (hnisavého ložiska).
Komplikácia je sprevádzaná opuchom a silnou bolesťou. Odtiaľ sa môže zápal šíriť kamkoľvek po celom tele. Ak dôjde k vzniku ložiska, je potrebné ho otvoriť chirurgicky a vyčistiť.
Ďalšou komplikáciou môže byť postihnutie obličiek a reumatická horúčka. Z tohto dôvodu by sme mali angínu vždy vyležať a neprechádzať.
Angína – domáca liečba
Súčasťou liečby je tlmenie bolesti a horúčky (nad 38,5 °C) lieky s obsahom ibuprofenu prípadne paracetamolu.
Pomôcť od bolesti v hrdle si môžeme tiež cmúľaním pastiliek, kloktaním alebo v spreji, ktoré majú dezinfekčný, antibakteriálny alebo protizápalový účinok. Z byliniek je pre svoje protizápalové a antibakteriálne účinky vynikajúca šalvia.
Dôležité je po použití pastiliek, spreja alebo kloktadla pol hodiny nejesť a nepiť, aby bol účinok dostatočný.
Náš tip – doprajte si pokoj a dostatok tekutín
Veľmi dôležitý je pokoj na lôžku a dostatočný pitný režim. Prikladať môžete aj Priessnitzov obklad. Ako na to? Studený mokrý uterák prekryjeme igelitom a navrch suchým uterákom alebo šatkou.
Prevencia
Najlepšou prevenciou angíny je:
- zdravý životný štýl,
- fyzická aktivita,
- otužovanie,
- zníženie stresovej záťaže a
- pravidelná hygiena, vrátane čistenia zubov.
Druhy angín
- akútna angína − má rýchly nástup a je najčastejšie spôsobená streptokokmi. Občas sa môže stať, že sa angína niekoľkokrát za rok vráti. V tomto prípade je naporúdzi chirurgické odstránenie mandlí.
- chronická angína − má kolísavé príznaky, ktoré trvajú dlhší čas a liečba mnohokrát nepomáha. Chorý sa po celý čas cíti unavený. Prejavuje sa pocitom tlaku na mandliach a zápachom z úst. Tento druh angíny je veľmi častý u detí do 15 rokov. Mandle totiž zachytávajú patogény prenikajúce ústami a nosom do tela. Mandle rastú spolu s dieťaťom, najväčšiu veľkosť dosiahnu mandle okolo 7. až 10. roku veku dieťaťa. Potom sa postupne zmenšujú, prestávajú pracovať pre imunitný systém a sú menej vystavované patogénom.
- šarlachová angína − najčastejším pôvodcom angíny je Streptococcus pyogenes, ktorý do tela uvoľňuje toxín zodpovedný za príznaky angíny. Zvlášť u detí sa objavuje šarlachová vyrážka.
- vírusová angína − prejavuje sa miernym kašľom a začervenaním hrdla. Mandle však nie sú potiahnuté povlakom a sú bez čapov. Na vírusovú angínu nepomáhajú antibiotiká a behom pár dní odznie sama.
Angína pectoris
Občas je mätúci termín Angina pectoris. S klasickou angínou nemá však nič spoločné. Jedná sa o srdcové ochorenie, kedy srdce nie je dostatočne zásobené kyslíkom. (Mgr. Pavla Horáková)
Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.
Symptómy choroby či zdravotného problému popísané v tomto článku sa u každého môžu prejaviť inak. V každom prípade konzultujte svoje zdravotné problémy vždy s lekárom.