MojaLekáreň.sk

Ako riešiť vedľajšie účinky vakcíny proti chorobe covid-19

Prezradíme vám, aké môžu byť reakcie na očkovanie proti chorobe covid-19 a tiež poradíme, ako postupovať v prípade, že sa objaví práve u vás.

Ako riešiť vedľajšie účinky vakcíny proti chorobe covid-19
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Tento článok má len edukačný charakter, nenahradzuje poradu s lekárom alebo lekárnikom.

Rovnako ako na všetky očkovacie látky, aj na vakcínu proti chorobe covid-19 môže náš organizmus určitým spôsobom zareagovať. A vzhľadom k tomu, že sme každý iný − aj tieto reakcie sa môžu pomerne výrazne líšiť. Kým niekto pomaly ani nevie, že bol naočkovaný, iný si môže deň-dva poležať v posteli.

Medzi najčastejšie vedľajšie účinky po očkovaní proti chorobe covid-19 patrí:

 • únava,
 • zvýšená teplota alebo dokonca horúčka,
 • bolesti hlavy,
 • bolesti kĺbov, svalov a tzv. celého tela,
 • zimnica,
 • nevoľnosť,
 • hnačka,
 • bolesť v mieste vpichu.

Ako nežiaducim účinkom predchádzať

Najefektívnejším prostriedkom, ktorý nám pomôže predísť vedľajším účinkom očkovania, je prevencia, a to hlavne tá v podobe kvalitného odpočinku. Pokojový režim by sme mali dodržiavať minimálne 24 hodín pred vakcináciou, lepšie 48 hod. Medzi ďalšie preventívne opatrenia patrí napríklad absencia stresu, alkoholu a mnohé ďalšie.

Čo nerobiť

Čo by sme určite v rámci preventívnych krokov robiť nemali, je užívanie akýchkoľvek liekov či iných podporných prostriedkov predtým, než sa vedľajšie účinky vôbec dostavia. Len ťažko by sme totiž dokázali odhadnúť, ako sa vakcína prejaví práve u nás.

Čím zmierniť vedľajšie účinky vakcíny

 • Vzhľadom na to, že medzi najčastejšie príznaky patria bolesti a teplota, pomôžu voľne predajné lieky na tieto symptómy, teda analgetiká.
 • Rovnako tak je dobré mať po ruke lieky na tráviace ťažkosti a hnačkové ochorenia.
 • Pre prípad, že by vás trápila bolesť v mieste vpichu, poťažmo ramena či celej ruky, môžete boľavé miesto chladiť prikladaním studeného obkladu či chladiaceho gélu, prípadne sa môžete spoľahnúť na prípravky, ktoré uvoľňujú namáhané svaly.
 • Zároveň majte na pamäti, že kľúčom k urýchleniu akejkoľvek rekonvalescencie je dôsledné dodržiavanie pitného režimu. Zvýšený príjem tekutín nám totiž pomôže oveľa rýchlejšie z tela odplaviť všetky nežiaduce látky.
 • Ak patríte medzi alergikov, možno vám váš ošetrujúci lekár odporučí použitie antihistaminík.

Pamätajte na to, že vaša reakcia na očkovanie môže byť natoľko silná, že možno nebudete schopní si lieky obstarať, preto je vhodné mať ich pripravené vo svojej domácej lekárničke vopred. Ak práve podstupujete liečebnú terapiu alebo pravidelne užívate lieky či určité výživové doplnky, mali by ste sa vždy o použití iných liečiv poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom alebo aspoň lekárnikom, aby ste svojmu organizmu ešte neublížili.

Vakcína chorobu covid-19 nespôsobí!

Žiadna vakcína samotné ochorenie covid-19 vyvolať nemôže, a to jednoducho preto, že neobsahuje celý vírus SARS-CoV-2. Ak poznáte niekoho, kto sa domnieva, že túto infekciu dostal z očkovania, tak v skutočnosti bol pravdepodobne konfrontovaný s vírusom ešte pred vakcináciou, a preto u neho neskôr choroba prepukla.

Ako dlho trvajú vedľajšie účinky po očkovaní proti covid-19

Nežiaduce účinky zostávajú spravidla 1 − 3 dni po vakcinácii. Treba mať na pamäti, že každý organizmus sa s nimi vyrovnáva trochu inak. Zároveň je potrebné si uvedomiť, že symptómy ako horúčka, zimnica či únava sú identické s príznakmi samotného ochorenia covid-19.

Vakcína nás chráni zvyčajne až 21 dní po prvej dávke a naviac aj po uplynutí tejto lehoty existuje možnosť, že sa u vás infekcia môže prejaviť. Ak teda vo vašom prípade príznaky po očkovaní pretrvávajú dlhšie, sú intenzívne, váš stav sa nelepší alebo sa dokonca zhoršuje, neváhajte s návštevou lekára a prípadne sa aj otestujte.

Tip našej lekárničky

V prípade, že sa objavia nežiaduce účinky po užití lieku alebo aplikácii vakcíny, treba tento stav ihneď nahlásiť na Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Pozorné vyhodnotenie všetkých nahlásených nežiaducich účinkov potom vedie k väčšej ochrane a bezpečnosti používaných liekov a vakcín. Nahlásiť by mal nežiaduci účinok lekár, ktorému ho bezprostredne po objavení oznámite alebo hlásenie môžete vykonať sami prostredníctvom emaila neziaduce.ucinky@sukl.sk na stránkach ŠÚKL(PharmDr. Kamila Horníčková)

Test na protilátky covid-19

Potom, čo sme infikovaní vírusom, dochádza k nárastu protilátok IgA. Tie ukazujú na práve prebiehajúcu infekciu. Potom sa začnú tvoriť protilátky IgM. Tieto protilátky sa objavujú po 3-7 dňoch od začiatku príznakov. Zhruba po 2 týždňoch sa začnú tvoriť aj protilátky IgG. S postupným uzdravovaním sa znižuje hladina IgM. Hladina protilátok IgG naďalej narastá. Protilátky IgG môžu pretrvávať niekoľko mesiacov alebo aj rokov.

Test na protilátky dokáže zistiť hladinu protilátok po prebehnutom ochorení alebo v dôsledku očkovania. Okrem IgG možno stanoviť aj protilátky IgM.

Monoklonálne protilátky

Novou možnosťou liečby covid-19 sú neutralizačné monoklonálne protilátky proti vírusu SARS-CoV-2 (liek REGN-COV2). Sú indikované pre rizikové skupiny pacientov s miernym až stredne ťažkým priebehom ochorenia. Po podaní intravenózne (do žily) dokáže obaliť vírusové častice a tým vírusu znemožní vstúpiť do buniek a množiť sa. Vo väčšine prípadov by tak nemalo dôjsť k rozvoju alebo zhoršeniu ochorenia. Liek treba podať čo najskôr od nákazy. Medzi rizikové skupiny patria napr. ľudia starší ako 65 rokov, pacienti s cukrovkou, obezitou, ochorením pečene, obličiek, starší ako 55 rokov s kardiovaskulárnym ochorením, vysokým tlakom, atď.

Tabletka na liečbu covid-19

Spoločnosť Merck & Co vyvinula liek na liečbu covid-19. Obsahuje antivirotikum molnupiravir. Ako prvý bol tento liek registrovaný vo Veľkej Británii. Podľa výsledkov klinických štúdií liek znižuje riziko hospitalizácie a úmrtia až na polovicu. Podľa výrobcu je možné tento liek použiť aj na liečbu covid-19 doma.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Symptómy choroby či zdravotného problému popísané v tomto článku sa u každého môžu prejaviť inak. V každom prípade konzultujte svoje zdravotné problémy vždy s lekárom.

Prečítajte si tiež

Ako sa omikrón líši od iných variantov choroby covid-19? Je možné ho chytiť v rovnakom čase ako delta? Ako zmierniť priebeh tohto ochorenia a aké sú nové varianty kovidu-19, sa dozviete v našom…

viac

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, ktorý vzniká fermentáciou sladeného čaju pomocou baktérií a kvasiniek. Poskytuje nielen chutné letné osvieženie, ale aj mnohé zdravotné výhody. Ako kombuchu…

viac

Betaglukány (niekedy nazývané imunoglukány) sú prirodzene sa vyskytujúce polysacharidy, ktoré sa nachádzajú v hubách, baktériách a rastlinách. Nájdete ich v našom sortimente výživových doplnkov - či…

viac

Hovädzí kolagén ľudia na stránkach MojaLekáraň.sk nakupujú dva a pol násobne viac ako ten morský. Často si myslia, že je výživný najmä pre kĺby a kosti. Nie je to tak. Odborníčka a lekárnička online…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.