Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Ako riešiť vedľajšie účinky vakcíny proti chorobe covid-19

Ako riešiť vedľajšie účinky vakcíny proti chorobe covid-19
Zdielať

Prezradíme vám, aké môžu byť reakcie na očkovanie proti chorobe covid-19 a tiež poradíme, ako postupovať v prípade, že sa objaví práve u vás.

Rovnako ako na všetky očkovacie látky, aj na vakcínu proti chorobe covid-19 môže náš organizmus určitým spôsobom zareagovať. A vzhľadom k tomu, že sme každý iný − aj tieto reakcie sa môžu pomerne výrazne líšiť. Kým niekto pomaly ani nevie, že bol naočkovaný, iný si môže deň-dva poležať v posteli.

Medzi najčastejšie vedľajšie účinky po očkovaní proti chorobe covid-19 patrí:

 • únava,
 • zvýšená teplota alebo dokonca horúčka,
 • bolesti hlavy,
 • bolesti kĺbov, svalov a tzv. celého tela,
 • zimnica,
 • nevoľnosť,
 • hnačka,
 • bolesť v mieste vpichu.

Ako nežiaducim účinkom predchádzať

Najefektívnejším prostriedkom, ktorý nám pomôže predísť vedľajším účinkom očkovania, je prevencia, a to hlavne tá v podobe kvalitného odpočinku. Pokojový režim by sme mali dodržiavať minimálne 24 hodín pred vakcináciou, lepšie 48 hod. Medzi ďalšie preventívne opatrenia patrí napríklad absencia stresu, alkoholu a mnohé ďalšie.

Čo nerobiť

Čo by sme určite v rámci preventívnych krokov robiť nemali, je užívanie akýchkoľvek liekov či iných podporných prostriedkov predtým, než sa vedľajšie účinky vôbec dostavia. Len ťažko by sme totiž dokázali odhadnúť, ako sa vakcína prejaví práve u nás.

Čím zmierniť vedľajšie účinky vakcíny

 • Vzhľadom na to, že medzi najčastejšie príznaky patria bolesti a teplota, pomôžu voľne predajné lieky na tieto symptómy, teda analgetiká.
 • Rovnako tak je dobré mať po ruke lieky na tráviace ťažkosti a hnačkové ochorenia.
 • Pre prípad, že by vás trápila bolesť v mieste vpichu, poťažmo ramena či celej ruky, môžete boľavé miesto chladiť prikladaním studeného obkladu či chladiaceho gélu, prípadne sa môžete spoľahnúť na prípravky, ktoré uvoľňujú namáhané svaly.
 • Zároveň majte na pamäti, že kľúčom k urýchleniu akejkoľvek rekonvalescencie je dôsledné dodržiavanie pitného režimu. Zvýšený príjem tekutín nám totiž pomôže oveľa rýchlejšie z tela odplaviť všetky nežiaduce látky.
 • Ak patríte medzi alergikov, možno vám váš ošetrujúci lekár odporučí použitie antihistaminík.

Pamätajte na to, že vaša reakcia na očkovanie môže byť natoľko silná, že možno nebudete schopní si lieky obstarať, preto je vhodné mať ich pripravené vo svojej domácej lekárničke vopred. Ak práve podstupujete liečebnú terapiu alebo pravidelne užívate lieky či určité výživové doplnky, mali by ste sa vždy o použití iných liečiv poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom alebo aspoň lekárnikom, aby ste svojmu organizmu ešte neublížili.

Vakcína chorobu covid-19 nespôsobí!

Žiadna vakcína samotné ochorenie covid-19 vyvolať nemôže, a to jednoducho preto, že neobsahuje celý vírus SARS-CoV-2. Ak poznáte niekoho, kto sa domnieva, že túto infekciu dostal z očkovania, tak v skutočnosti bol pravdepodobne konfrontovaný s vírusom ešte pred vakcináciou, a preto u neho neskôr choroba prepukla.

Ako dlho trvajú vedľajšie účinky po očkovaní proti covid-19

Nežiaduce účinky zostávajú spravidla 1 − 3 dni po vakcinácii. Treba mať na pamäti, že každý organizmus sa s nimi vyrovnáva trochu inak. Zároveň je potrebné si uvedomiť, že symptómy ako horúčka, zimnica či únava sú identické s príznakmi samotného ochorenia covid-19.

Vakcína nás chráni zvyčajne až 21 dní po prvej dávke a naviac aj po uplynutí tejto lehoty existuje možnosť, že sa u vás infekcia môže prejaviť. Ak teda vo vašom prípade príznaky po očkovaní pretrvávajú dlhšie, sú intenzívne, váš stav sa nelepší alebo sa dokonca zhoršuje, neváhajte s návštevou lekára a prípadne sa aj otestujte.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

29. jún 2021
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Čo je to fenylketonúria? Dá sa s touto poruchou plnohodnotne žiť? A aké potraviny sú pri PKU vhodné? Máme pre vás odpovede nielen na tieto otázky.

viac

Čo je to prostata a ako môže ovplyvniť zdravie muža? Ako môžu byť životný štýl a prevencia nápomocné v predchádzaní problémov s prostatou? Prezradíme v našom článku.

viac

Vysvetlíme vám, čo obnáša dna, poradíme, ako sa vyvarovať hromadeniu kyseliny močovej v organizme a tiež, čo robiť, keď už nás tieto ťažkosti postihli.

viac

Poradíme vám, čo by mala obsahovať lekárnička, aby ste v nej našli všetko potrebné pre poskytnutie prvej pomoci a záchranu ľudského života.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.