Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Testovanie na covid-19

Testovanie na covid-19
Zdielať

Testov na koronavírus je množstvo druhov – v článku sa zameriame na najčastejšie druhy, t.j. antigénové a PCR testy – vysvetlíme si, ako fungujú, aký je medzi nimi rozdiel, pre koho sa hodia a čo robiť v prípade, ak je výsledok testu pozitívny

Pravidlá COVID AUTOMATu

Slovensko sa v súčasnosti riadi pravidlami COVID AUTOMATu, ktorý pripravili odborníci. Vláda SR zároveň schválila pravidlá v súvislosti s obmedzením pohybu, ktoré na regionálnej úrovni vstupujú do praxe každý týždeň v pondelok. Pravidlá sú odrazom epidemiologickej situácie každého okresu individuálne.

Ako a kde sa dá objednať na testovanie

Požiadať o vyšetrenie formou elektronického formuláru môže každý, kto má príznaky alebo podozrenie na ochorenie COVID-19.  Pacient  objednaný na termín vyšetrenia cez elektronický formulár bude o výsledku informovaný telefonicky, resp. SMS správou. Písomné/papierové potvrdenia sa v tomto prípade nevydávajú.

Ak si pacient vyplní objednávací formulár a je indikovaný lekárom alebo Regionálnym úradom verejného zdravotníctva, test na ochorenie COVID-19 je vykonaný zadarmo.

V prípade, že občan žiada vyšetrenie bez indikovania lekárom, napr. ak chce vycestovať do zahraničia a obráti sa na niektoré zo súkromných laboratórií, za test si platí sám

Čo je antigénový test a ako funguje

.Antigénový test je diagnostický test umožňujúci priamo detegovať antigény vírusu SARS-CoV-2 spôsobujúceho ochorenie COVID-19 vykonaný oprávneným subjektom podľa osobitného predpisu alebo na regionálnom úrade verejného zdravotníctva. Jedná sa o test, ktorý rozpozná vírusové bielkoviny – konkrétne obalový a membránový proteín vírusu SARS-CoV-2, ktorý sa vyskytuje v tele nakazeného počas prebiehajúcej infekcie. Antigénové testy sú citlivé v čase, keď je množstvo vírusu v sliznici nosa a hrdla najvyššie (3. až 5. deň od nástupu prejavov ochorenia).

Výhody antigénového testu

  • nižšie nároky na odbornosť personálu pri uskutočňovaní testu
  • rýchle vyhodnotenie (cca do 15-30 minút od otestovania)
  • cena

Nevýhody antigénového testu

  • nižšia citlivost testu oproti PCR testu

Kde sa nechať otestovať antigénovým testom

Zoznam mobilných odberových miest, ktoré vykonávajú testovanie, je dostupný na stránke Ministerstva zdravotníctva SR. Testovanie v týchto odberných miestach je spoplatnené sumou 5 eur.

Ako prebieha testovanie antigénovým testom

Pri príchode (či príjazde autom, pokiaľ zamierite na drive-in odberové miesto), prebehne Vaša identifikácia , a následne vám zdravotník odoberie vzorku výterom úzkou paličkou z nosohltanu. Samotný odber trvá iba niekoľko sekúnd. Výsledok sa dozviete za 20 až 30 minút po otestovaní. Odberové centrum vás o jeho výsledku informuje buď priamo na mieste, alebo vám výsledok príde SMS správou či emailom.

Spôsoby odberov antigénových testov

Antigénové testy sú najčastejšie vykonávané výterom z nosohltanu. Existujú však aj antigénové testy, ktoré sa vykonávajú napr. pomocou slín či kloktaním. V súčasnosti na Slovensku nie sú registrované žiadne domáce testy na diagnostiku Covid-19. Rýchlotesty, ktoré sú momentálne dostupné na trhu, sú určené len na profesionálne použitie. Je nevyhnutné, aby ich uskutočnil vyškolený zdravotnícky pracovník.

Čo je to PCR test a ako funguje

RT-PCR test je test založený na vyšetrení klinickej vzorky metódou Real-Time PCR (polymerázová reťazová reakcia), ktorá v reálnom čase deteguje prítomnosť genetickej informácie vírusu SARS-CoV-2 spôsobujúceho ochorenie COVID-19. Uskutočňuje sa výterom z nosohltanu, alebo aj zo slín či kloktaním.

Výhody PCR testu

  • presný výsledok (z odobratej vzorky je možné teoreticky odhaliť aj jedinú RNA molekulu)

Nevýhody PCR testu

  • vyššia cena
  • vyššie nároky na odbornosť zdravotníckeho personálu
  • vzorky sa analyzujú prístrojovým vybavením, ktoré je nákladné
  • výsledok je obvykle známy do 48 až 72 hodín

2 PCR vyšetrenia mesačne preplácané poisťovňou

Od začiatku februára má každý poistenec nárok na maximálne dve PCR vyšetrenia mesačne, ktoré sú plne hradené z verejného zdravotného poistenia. Nárok na úhradu PCR vyšetrenia majú poistenci len v prípade, ak ho indikuje lekár na základe klinických príznakov alebo na základe epidemiologických a iných kritérií definovaných v Klinickom protokole indikácií testovania metódou RT-PCR, ktorý vydalo Ministerstvo zdravotníctva SR. Vyšetrenie výlučne na vlastnú žiadosť poistenca nie je hradené z verejného zdravotného poistenia a poistenec si ho musí uhradiť sám.

Čo robiť, ak ste COVID pozitívny

Pri obdržaní pozitívneho výsledku testu na vyšetrenie COVID-19 kontaktujte telefonicky svojho lekára a zamestnávateľa.

Zo zákona sa všetkým osobám pozitívnym na ochorenie nariaďuje izolácia v domácom prostredí alebo v karanténnom ubytovacom zariadení. Izolácia trvá po dobu 14 dní od dátumu odobratia vzorky biologického materiálu s pozitívnym výsledkom, pokiaľ sa počas posledných troch dní tejto doby u osoby nevyskytol ani jeden z klinických príznakov ochorenia.

V opačnom prípade sa izolácia ukončuje až momentom, kedy posúdi osobu pozitívnu na ochorenie jej všeobecný lekár, ako spôsobilú ukončiť izoláciu.

Test na protilátky

Test na protilátky je test, ktorý meria protilátky proti vírusu SARS-CoV-2. Uskutočňuje sa odberom žilovej krvi, z ktorej sa zisťuje koncentrácia imunoglobulínu vyprodukovaného imunitnou odozvou organizmu. Na začiatku ochorenia tieto protilátky v tele chýbajú. Tieto testy sú teda vhodné najmä pre tých, ktorí mali v nedávnej dobe príznaky vírusového ochorenia a chcú si overiť, či sa nejednalo o Covid-19, prípadne pre tých, ktorí chorobu prekonali, ale chcú zistiť množstvo protilátok v organizme. Testy na protilátky vykonávajú certifikované laboratóriá.

6. apríl 2021
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Čo je to prostata a ako môže ovplyvniť zdravie muža? Ako môžu byť životný štýl a prevencia nápomocné v predchádzaní problémov s prostatou? Prezradíme v našom článku.

viac

Čo spôsobuje bolesť v päte a ako sa s ňou vysporiadať? Poradíme v našom článku.

viac

Je CBD olej naozaj tak výnimočný? Na čo je vhodný? A čo je to endokanabinoidový systém? Prezradíme vám odpovede nielen na tieto otázky.

viac

Astma bronchiale je chronické zápalové ochorenie priedušiek, pre ktoré je typické, že po rôznych vyvolávajúcich podnetoch dochádza k záchvatom dýchavičnosti alebo kašľa na podklade zúženia dýchacích…

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.