Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Ako na inkontinenciu

Ako na inkontinenciu
Zdielať

Máme pre vás pár tipov, ako zvládnuť inkontinenciu prírodnými prostriedkami, pomocou cvičenia a pomôcok.

Naša lekárnička odporúča

Zitenax krém pasta je vhodný pre všetky vekové kategórie (vrátane bábätiek). Obsahuje iba 8 zložiek, je bez parabénov a parfumácie. Citlivo chráni a dobre sa nanáša. DR. BOHM Tekvicové tablety sú prírodný výživový doplnok určený predovšetkým ženám. Napomáhajú k správnej funkcii močového mechúra a svalov panvového dna. IVE Inkontinstop ocenia predovšetkým ženy v období prechodu − ide o nehormonálny výživový doplnok obsahujúci prírodné zložky. Vhodné je dlhodobé užívanie 1 kapsuly denne. (Mgr. Pavla Horáková)

Cvičme... inak ako "v rytme"

Cviky na posilnenie proti inkontinencii sa nazývajú Kegelove cviky a patria k najúčinnejším. Spočívajú v posilňovaní svalov panvového dna, ktoré majú na starosti podporu močového mechúra, konečníka, maternice a tenkého čreva. 

Cvičte kdekoľvek a kedykoľvek

Kegelove cviky môžete cvičiť kedykoľvek a kdekoľvek − cvičenie totiž nie je navonok vidieť :-) Hodí sa hlavne pre tých, u ktorých dochádza k ľahšiemu úniku moču či stolice (napr. pri smiechu, kýchaní)

Ako na to?

Najprv nájdite tie správne svaly. Ak si nie ste istí, pozastavte močenie uprostred, aby ste ich identifikovali. Následne tieto svaly posilňujte kedykoľvek si na ne spomeniete, ideálne 3x denne 10 − 15 cvikov.

Posilňujte močový mechúr

Medzi ďalšie inkontinenčné cvičenia, ktoré sa hodia pre tých, ktorých trápi skôr ľahký únik moču, patrí posilňovanie zvierača močovej trubice. Skúste niektorú z týchto foriem:

  • Oneskorenie: cieľom je kontrolovať nutkanie potreby. Cvik: odďaľujte močenie kedykoľvek sa dostaví nutkanie.
  • Prerušenie: cieľom je získanie kontroly nad zveračom. Cvik: prerušte močenie a až po určitom časovom úseku (pokojne aj niekoľkých minútach) ho dokončite.
  • Plánovanie: cieľom je získanie opätovnej kontroly nad zvieračom močového mechúra. Cvik: na toaletu choďte len vo vopred stanovených hodinách, napr. každé 2 hodiny.

Inkontinencia u mužov

Za normálnych okolností moč prechádza močovodmi z obličiek do močového mechúra, kde je uložená do času, ako mozog signalizuje, že mechúr je plný. Odtiaľ potom z tela odchádza močovou trubicou umiestnenou v penise. K inkontinencii moču dochádza buď preto, že zaslaný signál mozog nerozklíči alebo tiež kvôli problémom močového traktu. Najčastejšie ide o zväčšenú prostatu, ktorá blokuje močovú trubicu. Aj u mužov platí, že pre prevenciu a zastavenie malých únikov moču je vhodné pravidelne vykonávať Kegelove cviky a trénovať močový mechúr.

Čo pomáha pri inkontinencii?

Okrem celého radu byliniek, existujú aj výživové doplnky alebo pomôcky, ktoré pomôžu problém vyriešiť či uľahčia vašu situáciu. Čo si teda vybrať? Poraďte sa s lekárom, ktoré prostriedky sú pre vás najvhodnejšie. 

  • Bylinky − pre normálnu funkciu močových ciest sú vhodné napríklad pŕhľava, kapsička pastierska, praslička roľná či púpava lekárska, okrem toho sú dobré aj tekvicové semiačka.
  • Výživové doplnky − ak nepatríte k tým, ktorí si radi varia bylinné odvary a čaje, vyberte výživové doplnky. Zvyčajne v nich nájdete kombináciu výťažkov hneď z niekoľkých bylín.
  • Lieky na inkontinenciu − nie je ich veľa, užívajú sa výnimočne a ich nasadenie je nevyhnutné konzultovať s lekárom. Väčšinou ide o parasympatolytiká alebo hormonálnu liečbu.
  • Pomôcky pri inkontinencii − medzi najčastejšie pomôcky patria inkontinenčné vložky, ktoré sa vyrábajú vo viacerých veľkostiach a tvaroch (pre mužov a ženy), tak aby boli úplne diskrétne a pritom maximálne funkčné. Rovnako praktické sú aj nohavičky na inkontinenciu.
  • Kozmetika pri inkontinencii − únik moču je spojený aj s častými a opakovanými kožnými problémami v oblasti genitálií. Pre ich riešenie či prevenciu ich vzniku je vhodné používať čistiace peny, ktoré jednak zbavujú pokožku nečistôt, zároveň majú pH 5,5 a navyše neutralizujú pachy.

Liečba inkontinencie laserom

Ak cvičenie, bylinky, výživové doplnky alebo lieky nepomáhajú, dá sa riešiť liečba inkontinencie u žien laserom. Ide o nechirurgickú metódu, kedy sa pomocou zrkadiel (podobných tým gynekologickým) vykonáva remodelácia a stimulácia kolagénnych vlákien vnútri pošvy. Tým dôjde k spevneniu prednej vaginálnej steny a tým lepšej podpore močového mechúra. Zákrok trvá približne 15 minút, nevyžaduje hospitalizáciu, je bezbolestný a prináša dlhodobé a efektívne obmedzenie inkontinencie.

Liečba inkontinencie operáciou

Ak nezaberie ani laserová terapia, dá sa samovoľný únik moču riešiť operatívne. Ide o miniinvazívny zákrok, pri ktorom je použitá tzv. pošvová páska (TVT, TOT) alebo ľudovo páska proti inkontinencii. Tá podopiera močovú trubicu a pri zvýšení tlaku v bruchu bráni v úniku moču. Invazívnejším variantom je potom chirurgická aplikácia umelého zvierača močovej trubice.

22. november 2020
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Možno už ste niekedy skúšali rozmixovať ovocie so smotanou a šupnúť túto zmes do mrazničky s nádejou, že si po pár hodinách pochutnáte na skvelej zmrzline... Lenže namiesto zmrzliny na vás čakala…

viac

Ide o ochorenie, prejavujúce sa zápalom hrtana a trpia na neho ako dospelí, tak deti. Laryngitída nie je väčšinou nebezpečná, ale napriek tomu sa oplatí vedieť, ako sa prejavuje a ako jej predchádzať.

viac

Pre správne fungovanie organizmu je nutné piť dostatočné množstvo tekutín. Napriek tomu miernou dehydratáciou trpí stále veľký počet ľudí. Rizikovejšie skupiny sú deti a seniori, u ktorých by sme na…

viac

Tiež si v lete užívate všetko to ovocie okolo? Jahody, ríbezle, čučoriedky a marhule k letu proste patria. A čarovať so sladkým ovocím sa dá aj bez múky. Niekedy sa ho tiež oplatí dať dohromady s…

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.