Zdravie z prírody pre dobrú náladu

Zdravie z prírody pre dobrú náladu
Zdielať

So zlou náladou sa dá bojovať aj pomocou byliniek a ďalších prírodných prostriedkov. Prezradíme vám, ktoré z nich stojí za to vyskúšať.

Omega 3 pre duševnú rovnováhu

Preventívne je vhodné strážiť si príjem omega 3 mastných kyselin (EPA a DHA), ktorých zdrojom sú ľanové semienka alebo kvalitný rybí tuk. Nedostatok omega 3 mastných kyselín býva spájaný so zhoršením duševného zdravia, preto je dôležité ho zvlášť v zimných mesiacoch do jedálnička zaradiť. Na dosiahnutie tohto efektu je potrebné prijímať minimálne 250 mg DHA denne. 

Medovka lekárska

Medovka lekárska je veľmi dobre známa pre svoje upokojujúce účinky na našu psychiku. Normalizuje tiež hladiny hormónov, prospieva i zdravie tráviacej a dýchacej sústavy. Ak sa cítite v strese a máte problémy so spaním, medovka je pre vás vhodnou bylinkou − podporuje totiž pozitívnu náladu a prispieva k relaxácii organizmu. Vyskúšajte medovkový bylinný čaj, ktorý nádherne vonia aj chutí a spánok sa iste skoro dostaví.  

Čo pomáha na nervy

Minerály ako je horčík, jód, meď, vápnik a vitamín C a vitamíny skupiny B prispievajú k ochrane a zdraviu našich nervov.

Ľubovník bodkovaný

Ľubovník bodkovaný je silná bylinka, ktorá je pre svoje účinky na harmonizáciu psychickej rovnováhy používaná už od pradávna. Ľubovník podporuje aj normálne funkcie dýchacích ciest, imunitného systému a trávenie. S ľubovníkom musíme ale zaobchádzať opatrne.

Pozor, ľubovník tvorí rad interakcií s liekmi, zvyšuje citlivosť kože na slnečné žiarenie, a preto by jej používanie malo byť len krátkodobé. Ak si nie ste istí, či je ľubovník pre vás vhodný, zvoľte radšej bezpečnejšie bylinky s nižším rizikom liekových interakcií alebo sa o jej používaní poraďte s lekárnikom v našej odbornej poradni alebo s lekárom.

Tip našej lekárničky

Mojou obľúbenou bylinkou na duševnú rovnováhu, harmóniu a relaxáciu je bazalka posvätná čiže Tulsi. Jej chuť a vôňu si zamilujete :) (PharmDr. Kamila Horníčková)

Levanduľa lekárska

Levanduľa lekárska krásne kvitne, pekne vonia a je aj skvelým pomocníkom pri relaxácii. Môžete si z nej robiť bylinný čaj, ale oveľa obľúbenejšia je vo forme kozmetiky − či už zvolíte napr. kúpeľový či masážny olej či balzam, iste sa potom budete cítiť oddýchnuto a spánok sa čoskoro dostaví.

Kozlík lekársky 

Pokud máte problémy se spánkem − kozlík lekársky je tá pravá bylinka pre vás -  priaznivo pôsobí práve na zaspávanie. Okrem toho je veľmi dobrým pomocníkom pri zažívacích ťažkostiach, pretože podporuje normálne trávenie, čo sa môže hodiť všetkým, ktorí sa pred spaním výdatne najedli. 

Vyskúšajte homeopatiká

Ak ste si obľúbili homeopatiká, vyskúšať môžete aj sirup Sedalia. Ide o viaczložkový homeopatický liek, ktorý môžu užívať deti od 1 roka a dospelí. Obvyklé je dávkovanie 5 ml sirupu ráno a 5 ml večer. 

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

16. december 2020
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Býva vaše dieťa často nesústredené a zasnené? Nevníma kvôli tomu to, čo mu hovoríte? Zabúda a stráca svoje veci? Je divoké, neposlušné, pri ničom dlho neposedí? Zo školy nosí jednu poznámku za druhou…

viac

Všetci to pravdepodobne poznáme. Pri výraznej zmene teplôt, konzumácii príliš pálivých jedál, emóciách či popíjaní alkoholu dôjde k začervenaniu pleti. Červené žilky v tvári však po chvíli zmiznú. Čo…

viac

Syfilis (syfilis, lues) je infekčná choroba, ktorá sa prenáša prevažne pohlavným stykom. Čím je spôsobená, aké má štádiá, ako sa lieči a kto je jej najviac ohrozený? Prezradíme v našom článku.

viac

Ľudia živiaci sa prevažne kukuricou či cirokom trpievajú ochorením s názvom Pellagra. Jeho na prvý pohľad viditeľným prejavom je drsná koža − "pele agra". Kukurica a cirok totiž bráni vstrebávaniu…

viac
MojaLekáreň.sk
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac