Úvodná strana Trápi ma Ženské problémy Vaginálna suchosť

Vaginálna suchosť

Vaginálna suchosť je téma, o ktorej ženy hovoria nerady. Podľa štúdie ale trpí suchosťou pošvovej sliznice takmer každá druhá žena nad 45 rokov. Suchosť pošvovej sliznice ale nepostihuje iba ženy v období menopauzy a po nej. Tento problém sa vyskytuje aj u žien mladších.

V tejto kategórii doporučujeme


Načítavam

Vaginálna suchosť - detailný popis

Ako spoznám, že trpím vaginálnou suchosťou?

Skúste odpovedať na nasledujúce otázky. Ak odpoviete aspoň raz "Áno", môže to už byť známkou vaginálnej suchosti. Pod heslom "Problémy" si môžete prečítať, čo proti tomu môžete podniknúť.

Trápili Vás v posledných 4 týždňoch niektoré z nasledujúcich ťažkostí?

  • pocit suchosti
  • svrbenie
  • bolestivosť / podráždenie
  • pálenie
  • bolesť v oblasti pošvy - bez sexuálnej aktivity, počas sexuálnej aktivity.

Aké sú príčiny suchosti pošvovej sliznice?

Suchosť pošvovej sliznice má mnoho možných príčin:

  • menopauza - obdobie menopauzy je vysychanie sliznice a pokožky v intímnych partiách - "vnútorných" (pošva) a "vonkajších" (vonkajšie pohlavné orgány, vulva) - spôsobené poklesom produkcie ženských pohlavných hormónov (vrátane estrogénov).
  • mladšie ženy - problémy s vaginálnou suchosťou však poznajú aj mladšie ženy, napr. po operáciách maternice či vaječníkov, počas tehotenstva a dojčenia alebo pri užívaní hormonálnej antikoncepcie. Ďalej môže byť suchosť pošvovej sliznice vedľajším účinkom chemoterapie, ožarovania a liekov, ktoré sa používajú pri liečbe rakoviny prsníka. Suchosť pošvovej sliznice sa môže vyskytnúť aj pri strese alebo ako vedľajší účinok niektorých liekov, napr. na liečbu cukrovky, depresie alebo endometriózy.

Čo pomôže uľaviť od príznakov suchosti pošvovej sliznice?

Na zmiernenie ťažkostí spôsobených vaginálnou suchosťou sa často nasadzujú hormonálne vaginálne krémy alebo čapíky, ktoré sú však k dispozícii len na recept. Pre ženy, ktoré nechcú alebo nesmú hormóny užívať, sú alternatívou prípravky, ktoré hormóny neobsahujú a sú voľne predajné v lekárni.

MojaLekáreň.sk ponúka prípravky na vaginálnu suchosť

Na MojaLekáreň.sk nájdete:

Doplnkový tovar

Výtoky predstavujú gynekologický problém, ktorý postihne takmer každú ženu. V mnohých prípadoch zvládnete liečbu samy, len je dobré byť pripravená.

TIP! Vagisan HydroKrém je prvý nehormonálny krém na liečbu vaginálnej suchosti, ktorá trápi nielen ženy v období menopauzy.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam
Spýtajte sa lekárnika