MojaLekáreň.sk

Spýtajte sa nás

Vaše zdravie je pre nás na prvom mieste. Načúvame vám a rešpektujeme vaše priania týkajúce sa starostlivosti o zdravie.

Či už potrebujete pomoc s výberom vhodného lieku, doplnku stravy či vitamínu, naši lekárnici sú tu pre vás! Poradia vám nielen s klasickými liekmi, ale majú skúsenosti aj s prírodnou liečbou, bylinnou terapiou, Bachovými esenciami či homeopatiou.

Napíšte nám email a naši lekárnici vám v pracovné dni odpovedia do 24 hodín. Môžete nás tiež kontaktovať na tel. 0221 201 380 (možnosť 2) v pracovných dňoch od 9 do 14 hod. Vo všedné dni v časoch 10-14 hodin zastihnete našich lekárnikov aj na online chate.
 

Na všetky vaše dotazy odpovie tým lekárnikov pod vedením Mgr. Pavly Horákovej a PharmDr. Kamily Horníčkovej.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

vám poradí s klasickými liečivami

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

vám poradí s prírodnou liečbou alebo bylinnou terapiou

On-line chat

Začať konverzáciu

Práve nie sme online. Využite pre svoj dotaz e-mail.

E-mail

Ak je váš dotaz obsiahly a potrebujete detailnejšiu odpoveď, napíšte nám na lekarnik@mojalekaren.sk a odpoveď získate do 24 hodín.

54 otázok a odpovedí

Pálenie záhy je pomerne častým javom. Je to pocit pálenia, ktorý vychádza z hrude smerom nahor do krku. Nepríjemné pocity vznikajú následkom dráždenia sliznice pažeráka kyslou žalúdočnou šťavou, k čomu dochádza v prípade prílišného uvoľnenia dolného pažerákového zvierača. Okrem pálenia sa môže problém prejavovať ako pocit slanej, kyslej či horkastej tekutinu vzadu v hrdle, ťažkosti pri prehĺtaní, grganie, bolesť na nadbrušku, pocit na vracanie či pocit nadúvania. Spočiatku sa objavuje pálenie záhy len po určitých druhoch jedál. Rizikové jedlá sú sladkosti, vyprážané, mastné, tučné a…

Celá odpověď

Bolí vás hlava, chrbát alebo máte teplotu? Väčšinou automaticky siahnete po "Ibalgine", zázračnej pilulke na všetko. Ale nie vždy je liek s obsahom ibuprofénu vhodný. Kedy použiť paracetamol a kedy ibuprofen, aký je medzi nimi rozdiel a na čo si dať pozor? Paracetamol je liek určený hlavne na bolesť a teplotu, je to analgetikum a antipyretikum. Lieky s obsahom paracetamolu sú veľmi rozšírené, užívajú sa už od roku 1953. Dospelému odporúčam maximálne 1 gram paracetamolu (2 tablety po 500 mg) po 4–6 hodinách, maximálne 4 g (8 tabliet) za deň. U detí postupujte pri dávkovaní podľa veku alebo…

Celá odpověď

Rakovina kože môže mať rôzne príznaky a prejavy, ktoré sa líšia v závislosti od typu rakoviny kože a jej štádia. Existujú tri hlavné typy rakoviny kože: melanóm, karcinóm bazálnych buniek a karcinóm skvamóznych buniek. Tu sú niektoré bežné príznaky rakoviny kože: Melanóm: Nová alebo existujúca znamienka alebo pigmentové škvrny, ktoré menia farbu, tvar alebo veľkosť. Znamienka alebo škvrny, ktoré majú nepravidelný okraj. Znamienka alebo škvrny, ktoré sú nehomogénne v farbe, s rôznymi odtieňmi hnedej alebo čiernej. Karcinóm bazálnych buniek: Vznik nového uzlíka alebo vredovitej lézie…

Celá odpověď

Áno, rakovina kože môže byť smrteľná, ak nie je včas diagnostikovaná a liečená. Väčšina prípadov rakoviny kože je však liečiteľná, ak sa zachytia v raných štádiách. Správna diagnostika a liečba môžu mať zásadný vplyv na výsledky a predikciu prežitia. Všeobecne platí, že melanóm, najagresívnejší typ rakoviny kože, má tendenciu sa rýchlo šíriť do iných častí tela a môže byť smrteľný, ak nie je včas diagnostikovaný a liečený. Avšak, ak je melanóm zachytený v skorých štádiách, keď je ešte povrchový a nedostal sa do hlbších vrstiev kože, liečba môže byť účinná a predikcia prežitia je omnoho…

Celá odpověď

Kožný nádor sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi v závislosti od typu nádoru, jeho umiestnenia, štádia a charakteristík. Existuje viacero typov kožných nádorov, vrátane benígnych (nezhubných) a maligných (zhubných) nádorov. Tu sú niektoré možné spôsoby, ako sa môže prejavovať kožný nádor: Znamienka a pigmentové škvrny: Zmeny vo farbe, veľkosti, tvaru alebo hrúbke existujúceho znamienka. Nové znamienko alebo pigmentová škvrna, ktorá sa objaví na koži. Uzlíky alebo vredy: Uzlíky alebo hrčky na koži, ktoré môžu byť viditeľné alebo cítiť pod povrchom kože. Vredovité lézie, ktoré môžu byť…

Celá odpověď

Melanóm: Melanóm je najagresívnejším typom rakoviny kože a má potenciál šíriť sa do iných častí tela (metastazovať). Včasná diagnostika a liečba sú kľúčové pre predikciu prežitia. Pre pacientov so stádiom I až II melanómu, ktorý nie je rozšírený do lymfatických uzlín alebo iných orgánov, je predikcia prežitia veľmi vysoká. Pre pokročilé štádiá melanómu je predikcia prežitia nižšia. Karcinóm bazálnych buniek: Tento typ rakoviny kože je zvyčajne pomalorastúci a má veľmi nízku úmrtnosť. Ak je odstránený včas, prežitie je veľmi vysoké. Karcinóm skvamóznych buniek: Predikcia prežitia pre tento…

Celá odpověď

Áno, piata choroba, tiež známa ako exantémová choroba, je infekčné ochorenie, ktoré postihuje prevažne deti. Táto choroba je spôsobená vírusom parvovírus B19. Väčšina prípadov sa vyskytuje u detí vo veku 5 až 15 rokov. Príznaky piatej choroby zahŕňajú: Začiatok s miernou horúčkou, únava a bolesťami hlavy. Vývoj charakteristickej vyrážky na tvári, ktorá môže pripomínať červený plášť. Táto vyrážka sa často nazýva "slapped-cheek" vyrážka kvôli jej vzhľadu. Neskôr sa môže objaviť vyrážka na rukách a nohách, ktorá môže byť svetloružová až červená, a niekedy sprevádzaná svrbením. Piata…

Celá odpověď

Po rozmnožení vírusov sa objaví typická vyrážka. Začína na lícach a má charakteristický tvar motýľa. Vyrážka sa potom šíri na trup, vnútornú stranu končatín a zadok, niekedy aj na chodidlá a dlane. Má charakter červenofialových škvŕn, ktoré splývajú. Vo vnútri fliačika dochádza k vyblednutiu. Typická je zmena intenzity vyrážky v závislosti na teplote okolitého prostredia. Vyrážka po niekoľkých dňoch zmizne a môže sa objaviť na inom mieste na tele. Tento stav môže trvať až 3 – 7 týždňov.  

Celá odpověď

Hoci piata choroba postihuje predovšetkým deti, vírusom sa môžu nakaziť aj dospelí. U dospelých je ale táto choroba pomerne vzácna (väčšina ju totiž už v detstve prekonala). Priebeh ochorenia sa v dospelosti zvykne líšiť. Typické sú najmä bolesti kĺbov. Medzi ďalšie príznaky, ktoré sa niekedy vyskytujú s piatou chorobou, patrí opuch lymfatických uzlín či ojedinele vyrážky pripomínajúce pľuzgieriky alebo modriny.

Celá odpověď

Piata choroba, hovorovo nazývaná aj ako choroba tváre, je vírusové ochorenie vyvolané ľudským parvovírusom HPV B19. Postihuje prevažne deti v školskom veku. Choroba sa zvyčajne začína príznakmi pripomínajúcimi chrípku. Najprv sa objaví teplota, kašeľ, nádcha, pocit na vracanie, bolesť hlavy, únava, bolesť svalov a kĺbov. V mnohých prípadoch však nie sú príznaky žiadne.

Celá odpověď

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.