PharmDr. Kamila Horníčková
Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Zdenka Morvai
Mgr. Ondřej Pleskot
Vaše zdravie je našou najvyššou prioritou. Počúvame vás a rešpektujeme vaše želania týkajúce sa starostlivosti o vaše zdravie. Či už potrebujete pomôcť s výberom správneho lieku, výživového doplnku alebo vitamínu, naši lekárnici sú tu pre vás! Poradia vám nielen s konvenčnými liekmi, ale majú skúsenosti aj s prírodnou liečbou, bylinkovou terapiou, Bachovými esenciami alebo homeopatiou.
Pavla HorákováV pracovných dňoch medzi 10. a 14. hodinou sa môžete s našimi lekárnikmi spojiť aj prostredníctvom online chatu.
V inom čase môžete našich lekárnikov kontaktovať prostredníctvom e-mailu- v tomto prípade očakávajte odpoveď v priebehu nasledujúcich 24 hodín (v pracovných dňoch).
Poradia vám nielen s konvenčnými liekmi, ale majú skúsenosti aj s prírodnou liečbou, bylinkovou terapiou, Bachovými esenciami alebo homeopatiou.
Pavla HorákováV pracovných dňoch medzi 10. a 14. hodinou sa môžete s našimi lekárnikmi spojiť aj prostredníctvom online chatu.
V inom čase môžete našich lekárnikov kontaktovať prostredníctvom e-mailu- v tomto prípade očakávajte odpoveď v priebehu nasledujúcich 24 hodín (v pracovných dňoch).
Každý pracovný deň
v 10 - 14 h
Zápal dutín bakteriálneho pôvodu sa lieči pomocou antibiotík, a preto treba navštíviť lekára. Liečba zvyčajne trvá 10 dní. Pri zápale dutín je vždy potrebné uvoľniť nos. V prípade „upchatého nosa“ sa používajú spreje alebo kvapky s obsahom tzv. lokálnych dekongestív, ktoré zmierňujú opuch nosovej sliznice. Vhodná je aj kombinácia s morskou vodou, ktorá nos vyčistí, a tieto látky budú lepšie pôsobiť. Prípravky s obsahom dekongestív sa môžu používať maximálne 7 dní. Pre rýchlejší efekt liečby je potrebné zaistiť dostatok tekutín. Na uvoľnenie dutín možno použiť aj tablety so špeciálnej zmesi…
Krv v moči môže byť príznakom závažných ochorení a jej liečba je preto vždy viazaná na návštevu lekára, na ktorú je nutné so sebou zobrať aj vzorku moču. V rôznych prípadoch sa líši množstvo a vzhľad krvi. Moč môže byť ľahko až sýto červený, dokonca môže mať farbu „čierneho čaju“ alebo sa v ňom môžu objaviť krvné zrazeniny. Krv v moči často sprevádza ďalšie príznaky, ako je bolesť v nadbrušku, pálenie pri močení, kŕče, zvýšená teplota alebo horúčka. Farba moču sa môže zmeniť aj bez prítomnosti krvi, napr. po konzumácii červenej repy, černíc alebo rebarbory sa môže zafarbiť do ružova. Farbu…
Zápal nosohltana je spravila vírusové ochorenie, teda naň nezaberie liečba antibiotikami a telo si s ním musí poradiť samo. Najčastejšie ho spôsobujú niektoré z respiračných vírusov –adenovírusy, RS vírusy, rhinovíry a pod. Prejavy tohto ochorenia sú väčšinou typické pre virózy – nádcha, pálenie nosohltana, zvýšená teplota, bolesť hlavy, únava. Prenos prebieha ako pri iných vírusových infekciách kvapôčkami, infikovanými predmetmi (riad, madlá v MHD, poháre atď.) a je vysoko infekčný. Aj keď zápal nosohltana nepatrí medzi závažné ochorenia a vo väčšine prípadov sám odznie, je dôležité dodržať…
Zápal nosohltana je spravila vírusové ochorenie, teda naň nezaberie liečba antibiotikami a telo si s tým musí poradiť samo. Najčastejšie ho spôsobujú niektoré z respiračných vírusov – adenovírusy, RS vírusy, rhinovíry a pod. Prejavy tohto ochorenia sú väčšinou typické pre virózy – nádcha, pálenie a bolesť nosohltana, zvýšená teplota, bolesť hlavy, únava. Prenos prebieha ako u iných vírusových infekcií kvapôčkami, infikovanými predmetmi (riad, madlá v MHD, poháre atď.) a je vysoko infekčný. Od samotnej nádchy si môžete pomôcť nosovými sprejmi s obsahom dekongestív, ktoré ale možno užívať…
Liečba čierneho kašľa spočíva predovšetkým v podávaní antibiotík. Tie musia byť podané včas ihneď v začiatkoch ochorenia. Ďalej je dôležitý dostatočný prísun tekutín a zvlhčovanie vzduchu. Hlien prítomný v dýchacích cestách je možné odstrániť pomocou sprejov s morskou vodou. Počas liečby antibiotikami je vhodné užívať aj probiotiká na obnovu črevnej mikroflóry. Neliečený čierny kašeľ môže viesť do niekoľkotýždňových záchvatov dávivého kašľa, krátkodobej neschopnosti sa nadýchnuť, zlomených rebier, natrhnutých medzirebrových svalov atď. Čierny kašeľ v tehotenstve prebieha rovnako ako u…
Infekčná mononukleóza je vírusové ochorenie, ktoré spôsobuje vírus Epstein-Barrovej (EBV). Tým, že infekčnú mononukleózu spôsobuje vírus, nezaberajú na ňu antibiotiká. Ako teda liečiť mononukleózu? Iba symptomaticky, podľa príznakov daného chorého. Mononukleózou najčastejšie ochorejú dospievajúci a mladiství vo veku 15-24 rokov. U detí mladších ako 2 roky môže primárna infekcia prebiehať takmer bez príznakov. Prenáša sa prevažne slinami – bozkávanie, zdieľanie predmetov dennej potreby (rúž, zubná kefka, pohár, fľaše na pitie,..). Inkubačná doba býva 4-6 týždňov a po celú dobu je pacient…
Najlepším spôsobom, ako uvoľniť upchaté dutiny, je okrem smrkania aj použitie konvičky na výplach nosa. Na výplach prínosových dutín možno použiť Vincentku, fyziologický roztok alebo iný soľný roztok. Upchatie dutín možno zmierniť aj zahrievaním a inhaláciou. Použiť môžete inhalátor, ale postačí aj hrniec alebo lavór. Nalejte doň horúcu vodu, nakloňte sa nad ňu, prikryte si hlavu uterákom a niekoľko minút pomaly vdychujte výpary. Účinok možno zintenzívniť pridaním éterického oleja alebo priamou inhaláciou odvaru z byliniek. Na liečbu zápalu dutín je vhodný eukalyptus, mäta, svetlík lekársky,…
Čierny kašeľ je vysoko infekčné ochorenie. Inkubačná doba čierneho kašľa je 6–21 dní. Na začiatku má čierny kašeľ príznaky podobné prechladnutiu – nádcha, zvýšená teplota, chrapot, bolesť hrdla, kýchanie. Bohužiaľ, nemizne ako prechladnutie. Približne po 14 dňoch sa začnú objavovať záchvaty dusivého kašľa, ktoré môže sprevádzať vracanie hlienu, bronchospazmus, krvácanie z nosa alebo zmodranie kože. Po záchvate zvyčajne nasleduje hlasný zajakavý kašeľ. Záchvaty kašľa sú veľmi vyčerpávajúce. Komplikácie čierneho kašľa môžu zahŕňať zápal pľúc, dehydratáciu, kŕče, dýchavičnosť, zlomeniny rebier…
Na začiatku sa ochorenie prejavuje zvýšenou teplotou, miernym kašľom a nádchou. V tomto štádiu sa čierny kašeľ podobá bežnému prechladnutiu, a preto je ťažké ho rozpoznať. V dôsledku toxínov produkovaných baktériami sa príznaky postupne zhoršujú v priebehu 14 dní. Typickými príznakmi sú dávivý kašeľ, ktorý môže brániť dýchaniu, zvracanie hustého hlienu, únava, horúčka u malých detí, kŕče, poruchy vedomia a krvácanie do kože, očných spojiviek alebo mozgu. Správnu diagnózu môže stanoviť lekár na základe výterov, odberov krvi (krvné testy na čierny kašeľ) a PCR testu. Domáci test na čierny kašeľ…
E-knihy, které reagujú na často diskutovaná témy.
Zobraziť e-knihy
Najskôr sa musíte prihlásiť.
Pre zaslanie nového hesla je nutné zadať e-mailovú adresu, ktorú ste zadali pri svojej registrácii. Na tento e-mail vám pošleme odkaz, pomocou ktorého si budete môcť zadať nové heslo.