MojaLekáreň.sk

Zápal žalúdka − príznaky, liečba a prevencia

Zápal žalúdka čiže gastritída je stav, keď vplyvom niektorého z mnohých rôznych vplyvov dôjde k zapáleniu sliznice žalúdka, respektíve k narušeniu hlienovej vrstvy, ktorá žalúdok ochraňuje pred pôsobením žalúdočných štiav. Zápal žalúdka môže mať buď akútnu podobu, ktorá je spravidla pomerne ľahko liečiteľná alebo môže prerásť v chronický stav. Ten je nebezpečný najmä tým, že jeho následkom môžu vznikať v žalúdku vredy a s ich výskytom sa zvyšuje riziko vzniku rakoviny žalúdka. Gastritída môže postihnúť kohokoľvek, ale sú k nej náchylnejší ľudia vo vyššom strednom veku.

Zápal žalúdka − príznaky, liečba a prevencia
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Tento článok má len edukačný charakter, nenahradzuje poradu s lekárom alebo lekárnikom.

Čo pomáha na zápal žalúdka

Akútna gastritída sa lieči spravidla podávaním antacíd či iných liekov na zníženie tvorby žalúdočných kyselín a pokojom. Okrem toho je vhodné sa vyhýbať príliš tučným, koreneným a tiež horúcim pokrmom a naopak je dobré do jedálnička zaradiť sucháre, varenú koreňovú zeleninu, ryžu, banány a číre vývary. Z prírodných produktov sa hodia najmä bylinné čaje, napríklad rumančekový.

Chronická gastritída, ktorá je spôsobená bakteriálnou infekciou, sa spravidla lieči antibiotikami. U chronických stavov tiež často nastupuje diéta s vylúčením niektorých druhov potravín, ako je napríklad mlieko, pšenica a pod. V prípade, že chronický zápal žalúdka spôsobuje nedostatok vitamínu B12, je nutné tento prvok do organizmu dopĺňať. O týchto opatreniach však vždy musí rozhodnúť lekár po dôkladnom vyšetrení. Nikdy sa nesnažte chronickú gastritídu liečiť sami.

Prevencia gastritídy

Pre zníženie rizika vzniku zápalu žalúdka je vhodné dodržiavať tieto vcelku jednoduché pravidlá:

  • Konzumovať vyvážený jedálniček postavený na čerstvých potravinách s obmedzeným príjmom živočíšnych tukov a korenených pokrmov.
  • Nepiť alkohol.
  • Užívať lieky len v najnutnejších prípadoch.
  • Nefajčiť.
  • Vyhýbať sa stresu.

Ako na podráždený žalúdok

Jedzte pravidelne, ale menšie porcie nedráždivej stravy, najlepšie dobre varenej obilniny, ryže, cestoviny so zeleninou. Vhodná je šťava z mrkvy a kapusty, ak vlastníte odšťavovač, je najlepšie si pripraviť vždy domácu a čerstvú a piť 1 - 2 poháre denne. Z byliniek sa hodí rumančekový čaj, fenikel, medovka a tiež sladké drievko. 

Zápal žalúdka - príčiny

Jedným z najčastejších pôvodcov gastritídy je nadmerná konzumácia alkoholu, ďalej potom: príliš mastná strava, časté užívanie niektorých liekov (najmä voľnopredajných analgetík), chronické zvracanie, bakteriálna alebo vírusová infekcia, stres alebo žlčový reflux.

Zápal žalúdka − príznaky

  • bolesť či pálenie v hornej časti brucha, ktoré sa u niekoho s jedlom zlepšuje a u iného zhoršuje
  • pálenie záhy
  • nevoľnosť a vracanie
  • nechutenstvo
  • nadúvanie a plynatosť
  • pomalé trávenie
  • zápach z úst
  • čkanie
  • môže sa pridať aj zvýšená teplota, vracanie krvi a čierna dechtová stolica

Kedy zájsť s gastritídou k lekárovi

Drvivá väčšina z nás má raz za čas problémy s trávením a podráždením žalúdka, ktoré sa vo väčšine prípadov za 1 − 3 dni vyriešia samé alebo pomocou rozumné diéty. Ak však príznaky gastritídy pretrvávajú dlhšie ako jeden týždeň, je konzultácia s lekárom úplne na mieste. Pri podozrení na chronický zápal žalúdka je spravidla vykonávaná gastroskopia a odber vzoriek sliznice žalúdka. Popri tom lekár často vykonáva aj krvné testy a prípadne i test stolice.

Autoimunitný zápal žalúdka

Zápal žalúdka môže mať aj formu autoimunitnej poruchy, kedy naše telo začne napádať bunky, ktoré tvoria sliznicu žalúdka. Autoimunitná gastritída sa najčastejšie objavuje u ľudí s inými autoimunitnými poruchami, ako je napríklad diabetes 1. typu a často býva spojená s nedostatkom vitamínu B12 v tele.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Symptómy choroby či zdravotného problému popísané v tomto článku sa u každého môžu prejaviť inak. V každom prípade konzultujte svoje zdravotné problémy vždy s lekárom.

Témy článku
Trávenie Choroba

Prečítajte si tiež

Psyllium (indický skorocel) je zdrojom vo vode rozpustnej vlákniny, ktorá prispieva k správnemu fungovaniu tráviaceho traktu. Je to skvelý a rokmi overený pomocník, ktorý je vhodný takmer pre každého…

viac

HPMV (Human Metapneumovirus) je vírus, ktorý patrí do skupiny pneumovírusov a je známy tým, že spôsobuje ochorenia dýchacích ciest. Prvýkrát bol identifikovaný v roku 2001 a odvtedy sa ukázalo, že…

viac

Astma bronchiale je chronické zápalové ochorenie priedušiek, pre ktoré je typické, že po rôznych vyvolávajúcich podnetoch dochádza k záchvatom dýchavičnosti alebo kašľa na podklade zúženia dýchacích…

viac

Kŕčové žily alebo varixy je názov pre rozšírené žily dolných končatín. Hoci sú vnímané ako kozmetický problém, môžu byť dôsledkom závažnejších ochorení a môžu spôsobiť vážne komplikácie organizmu.…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.