Zápal stredného ucha − ako ho spoznať a liečiť
Vysvetlíme vám, ako spoznať zápal stredného ucha a tiež prezradíme, aké následky môže mať zanedbanie jeho liečby.


Čo je stredné ucho
Stredné ucho je oblasť za ušným bubienkom. Nachádza sa tu jednak nákovka, kladivko a strmienok, ale tiež Eustachova trubica − tá prepája sluchové ústrojenstvo s nosohltanom, vyrovnáva medzi týmito oblasťami tlak a v neposlednom rade odvádza prípadné nežiaduce tekutiny zo stredného ucha von.
Ako spoznať zápal stredného ucha
Zápal stredného ucha čiže otitis media nastáva vo chvíli, keď sa do oblasti za ušným bubienkom dostane spravidla vírusová, niekedy však aj bakteriálna infekcia. Typicky je zápal ucha spojený s ochoreniami horných dýchacích ciest a častejšie postihuje malé deti, ale objavuje sa aj u dospelých.
Akútny zápal stredného ucha − príznaky:
- bolesť ucha,
- horúčka,
- podráždenosť,
- dočasne zhoršený sluch,
- problémy s rovnováhou,
- pocit zaľahnutých uší alebo tiež praskanie či šumenie v nich,
- výtok z ušnej dutiny,
- problémy so spánkom.
Popri akútnom existuje tiež chronický zápal stredného ucha, ktorý sa, ak ide o symptómy, líši predovšetkým neprítomnosťou horúčky a bolesť uší je u neho vystriedaná skôr pálením či svrbením. Chronický zápal má často za následok nedoslýchavosť.
Zápal stredného ucha u detí
Oveľa častejšie ako u dospelých sa zápal stredného ucha objavuje u malých detí, najčastejšie u predškolákov. Dôvodom je ich Eustachova trubica, ktorá je kratšia a navyše menej sklopená na nosohltan, vďaka čomu sa v nej infekcia môže oveľa lepšie rozvinúť.
Vzhľadom k tomu, že batoľatá nám len ťažko dokážu popísať, čo ich trápi, môže byť pomerne ťažké zápal včas odhaliť. Tu je teda niekoľko tipov, ako u malých detí zápal stredného ucha rozpoznať:
- Dieťa si neustále siaha na ucho.
- Dieťa nemôže spať, ležať na ušku a prevaľuje sa v posteli.
- Dieťa nechce jesť ani piť.
- Dieťa je plačlivé.
- Okolie ucha je horúce a môže byť aj opuchnuté.
- Bolesť je silnejšia v ľahu alebo v noci.
U detí môže byť pomerne veľkým problémom chronický zápal stredného ucha. Často totiž spôsobuje nedoslýchavosť, ktorá môže malému dieťaťu činiť značné problémy so začlenením do kolektívu.

Je zápal stredného ucha infekčný?
Zápal stredného ucha sám o sebe infekčný nie je. Svoje okolie ale môžeme nakaziť ochorením, ktoré tento zápal spôsobilo.
Zápal zvukovodu
Zápal zvukovodu je ochorenie, ktoré sa na rozdiel od zápalu stredného ucha odohráva pred ušným bubienkom. Spôsobuje značnú bolesť a okrem vírusov a baktérií zaň môžu byť zodpovedné aj plesne. Ďalším rozdielom je, že túto infekciu často sprevádzajú napuchnuté uzliny za ušami a tiež pocit upchatého ucha.
Ako liečiť zápal stredného ucha
Možností, ako liečiť zápal stredného ucha, je hneď niekoľko. Kým niektorým pacientom postačia kvapky do uší v kombinácii s obkladmi a liekmi na tíšenie bolesti a horúčky, iní potrebujú antibiotiká či prepichnúť bubienok. Výber vhodnej liečby závisí predovšetkým od pôvodu, rozšírenia a formy infekcie, ktorá je za zápal zodpovedná, ale tiež napríklad na veku pacienta i na ďalších faktoroch. Lekárske vyšetrenie je teda v prípade tohto ochorenia celkom nevyhnutné a rovnako tak dôležité je aj dôsledné doliečenie choroby.

Neliečený zápal stredného ucha
Neliečený alebo nedoliečený zápal stredného ucha môže mať za následok veľmi vážne problémy:
- Pretrhnutie ušného bubienka.
- Zápal kostí za uchom.
- Obrna lícneho nervu.
- Zápal mozgových blán.
- Trvalá strata sluchu.
Prevencia zápalu stredného ucha
Vzhľadom na to, že sliznica stredného ucha, ktorá už prekonala zápal, je náchylnejšia k jeho návratu, je po jeho doliečení vhodné zamerať sa na prevenciu:
- Naučiť deti dodržiavať bežné hygienické návyky, ako je časté umývanie rúk, nezdieľanie hygienických potrieb, fľaštičiek na vodu, jedla a pod.
- Vyhýbať sa skupinovým akciám a preplneným priestorom.
- Vyhýbať sa zafajčeným miestam.
- Vyhýbať sa prekúreným miestnostiam.
- Vyhýbať sa prievanu.
- V zimných mesiacoch zvážiť návštevu bazénov.
- V prípade, že má dieťa nádchu, dohliadnuť na časté smrkanie alebo pravidelne odsávať hlieny.
- Pomôcť môže aj očkovanie proti chrípke či pneumokokovým infekciám.
- Podpora imunity (na podporu imunity u najmenších detí pomáha dojčenie).
Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Lenka Kolková
a akčných ponukách na MojaLekáreň.sk vždy včas!
Napíšte nám!