MojaLekáreň.sk

Vývoj detí - od škôlky až do školy (3 - 10 rokov)

Vývoj detí - od škôlky až do školy (3 - 10 rokov)
Zdielať

Medzi 3. a 10. rokom svojho potomka si budete jeho výšku značiť na zárubňu každým rokom o 5 až 7 cm vyššie. Menej viditeľné, ale o to podstatnejšie zmeny, sa odohrávajú v hlavičke vášho malého šibala či šibalky. Vývoj mozgu v podstate končí okolo 10. roku dieťaťa. Čo sa však deje dovtedy?

Okolo tretích narodenín nastáva pri deťoch obdobie upokojenia. V porovnaní s predchádzajúcim obdobím sa dieťa postupne prestáva hnevať a začína byť trpezlivejšie. V tomto období sa ešte stále bojí neznámych vecí, ľudí alebo tmy. Väčšinou spí už celú noc a ak sa náhodou zobudí, vydrží v postieľke a po chvíli zase samé zaspí. Svojho plyšového miláčika musí mať neustále pri sebe a bez neho neurobí ani krok.

Sebauvedomenie

Od začiatku 3. roka dieťa o sebe začína hovoriť v 1. osobe ("Ja") a pozná svoje meno. Toto obdobie je charakteristické rýchlym vývojom reči. Ako bude dieťa hovoriť a neskôr čítať, závisí vo veľkej miere od toho, akým spôsobom s ním rodičia hovoria. Vždy by sme mali používať presné názvy pre všetko, o čom hovoríme a zreteľne ich vyslovovať. Tým zaručíme nášmu potomkovi bohatú slovnú zásobu s dobrou výslovnosťou.

Dieťa v tomto období už zvládne stáť na jednej nohe a jazdiť na trojkolke. Oboma rukami dokáže chytiť loptu a hodiť ju. Ďalej rozvíja svoju zručnosť navliekaním korálkov a obliekaním a vyzliekaním oblečenia bábik.

Opäť zmena

Okolo 4. roku sa opäť všetko zlomí a dieťa sa stáva neposednejšie, zvedavejšie a plné energie. Zrazu je utárané s mnohými otázkami, ktorými skúša našu trpezlivosť. U týchto detí sa rýchlo striedajú nálady, kedy z úsmevu rýchlo prechádzajú do plaču a záchvatov hnevu. Vďaka veľkej fantázii si vymýšľajú príhody, ktoré sa nikdy nestali.

Skôr ako pôjde do školy

Pred nástupom do školy, okolo 6. roka, už býva dieťa pokojnejšie a vie sa lepšie ovládať. O všetko sa zaujíma a stále sa vypytuje. Je menej netrpezlivé a veľmi dobre spolupracuje. Snaží sa byť samostatné a vyrovnať sa dospelým. Dieťa chce počuť pochvalu a túži po uznaní od ostatných.

Dokáže chytenú loptu vyhodiť do výšky, pri chôdzi pokladá jednu nohu pred druhú systémom špička - päta, tancuje podľa hudby, navlečie niť do ihly. Kreslí a postupne dokáže nakresliť postavu so všetkými detailmi. Čím ďalej viac rozumie dlhším vetám a chápe významy slov. Počúva a učí sa riekanky a pesničky. Postupne tvorí dlhé súvetia, pýta sa na význam slov, hovorí zreteľne a správne. V tomto veku obsahuje slovná zásoba okolo 1500 slov.

Hurá do školy!

Vstup do školy je pre dieťa veľkou zmenou. Musí sa začleniť do triedy, zoznámiť sa novými spolužiakmi a učiteľmi. Sú na neho kladené nároky ako v škole, tak aj doma. Spočiatku sú z toho deti zmätené a unavené, ale postupom času sa novej situácii prispôsobia a vyrovnajú sa s ňou.

Zmysel pre povinnosť, udržanie pozornosti dlhšiu dobu a disciplína premenia doteraz bezstarostné detstvo. Dochádza k rozvoju logiky a pamäti. Dieťa postupne ovláda až 5000 slov a čítaním získava ďalšie nové informácie. Vo voľnom čase sa stále venuje hre, ktorá je ale viac tvorivá. Chlapci a dievčatá sa spolu veľmi nebavia.

Rastie ako z vody

Rast tela je stále urýchlený. Končatiny sa predlžujú. Hlava tvorí šestinu dĺžky tela. Po desiatom roku dochádza k spomaleniu vo vývoji mozgu, ďalej sa budú zdokonaľovať už len nervové spojenia v mozgu. Kostra dieťaťa v tomto období zrýchlene rastie a osifikuje sa, preto je potrebné dodávať dostatok vápnika, vitamínu D a ďalších vitamínov a minerálov pre správny vývoj a rast.

Jedným z najdôležitejších prvkov, ktorý ovplyvňuje nielen vývoj a rast kostí, je vápnik. Prirodzený príjem vápnika by mal byť zabezpečený vyváženou stravou bohatou na mliečne produkty a bielkoviny. Ale nie vždy je to tak. A práve v období predškolského a školského veku môžeme výrazne ovplyvniť príjem tohto dôležitého prvku práve my, rodičia.

Pestrá strava je dôležitá aj z hľadiska budovania imunity, ktorá môže byť narúšaná napríklad chrípkovými epidémiami na školách či vyčerpanosťou dieťaťa. Prirodzenú obranyschopnosť je možné podporiť rôznymi vitamínmi a minerálmi pre deti, ktoré mavajú príjemnú a pre deti znesiteľnú formu - hryzacie či cmúľacie tabletky, lízatká alebo kvapky či sirupy. Tie by však nemali nahrádzať prirodzené zdroje týchto látok, ktoré sa nachádzajú najmä v zelenine a ovocí.

 

19. máj 2016
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Bolesť v krížoch je nepríjemná záležitosť, ktorá nás nenechá spať alebo naopak vstať. Čo je príčinou a ako bolesti zmierniť či úplne eliminovať? Dozviete sa v našom článku.

viac

Založiť rodinu je veľké rozhodnutie. S plánovanou zmenou by mali súhlasiť obaja partneri, prijať zodpovednosť a pohovoriť si otvorene o otázkach plodnosti. Prinášame vám základné informácie o ženskom…

viac

Zelený jačmeň patrí medzi obľúbené zelené potraviny, ktoré sa podieľajú na celkovom povzbudení organizmu vďaka obsahu prírodných vitamínov a minerálov. Do skupiny zelených potravín zaraďujeme aj…

viac

V súčasnosti je čím ďalej viac venovaná pozornosť tzv. systémovej enzymoterapii. Jej hlavným predstaviteľom je liek Wobenzym.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac