Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Trápia vás bolesti päty? Vieme ako s nimi zatočiť!

Trápia vás bolesti päty? Vieme ako s nimi zatočiť!
Zdielať

Čo spôsobuje bolesť v päte a ako sa s ňou vysporiadať? Poradíme v našom článku.

Čo je pätová ostroha

Pätová ostroha je zvápenatená šľacha, ktorá vybieha od pätnej kosti k jednotlivým prstom alebo sa nachádza v úpone Achillovej šľachy. Prejavuje sa intenzívnou bolesťou v oblasti päty, pri došliapnutí, akoby sme šliapli na ostrý predmet.

Príčiny pätovej ostrohy

  • nevhodná obuv − vysoký podpätok, zlé tvarovanie, malé topánky
  • poranenia päty pri športe
  • prepad nožnej klenby
  • zlé postavenie chrbtice
  • iné ochorenia − reumatoidná artritída, dna
  • nadmerný príjem kyselinotvorných potravín

Prevencia pätovej ostrohy

  • zamerajte sa na správny jedálniček − vylúčte kyselinotvorné potraviny − alkohol, kávu, nadbytok mäsa a cukru
  • noste kvalitnú obuv s dostatočným priestorom pre chodidlo, z mäkkých poddajných materiálov
  • konzultujte svoj stav s ortopédom alebo fyzioterapeutom − zamerajte sa na cviky nielen chodidla, ale aj na správne postavenie chrbtice

Liečba pätovej ostrohy

Prvou možnosťou je terapia v kombinácii s protizápalovými liekmi. To pomôže s menej závažnejšími bolesťami päty. Najčastejšie ide o masáže plôšky a členku, terapeut sa zameria na uvoľnenie mäkkých tkanív a na ošetrenie svalu a väzív.

So závažnejšou bolesťou si poradí napríklad čínska medicína, ktorá vidí vznik ostrohy ako odraz celého životného štýlu. Liečba je založená na kombinácii akupunktúry a byliniek. Ďalšou možnosťou je ožiarenie päty röntgenovými lúčmi, prípadne zájsť s pätou na rázovú vlnu − o týchto metódach vždy rozhoduje lekár na základe röntgenového vyšetrenia. 

Uľavte pätám

"Chladivú Snehulienku môžete použiť nielen na boľavé nohy, ale pomôže "rozprúdiť krv" aj v stuhnutých a presílených svaloch. Podpätenky poskytujú odľahčenie v mieste pätovej ostrohy a vďaka tomu nie je došľap tak bolestivý." (Mgr. Pavla Horáková)

Unavené nohy a pohyb

Máte za sebou celý deň na nohách, dlhší výlet alebo ste to trošku pretiahli v posilňovni? Vo chvíľach, kedy je päta v neobvyklej pozícii, napr. keď stojíte na špičkách alebo stúpate do schodov, môže bolieť. Unavené nohy sa tiež prejavia stuhnutosťou chodidla − liek je jednoduchý, pätu nezaťažujte, nenoste podpätky a odpočívajte, bolesti prejdú v priebehu niekoľkých dní, rovnako ako u natiahnutých svalov.

Náš tip na stuhnuté chodidlá

Párkrát denne pretiahnite päty! Zaprite prsty o stenu a tlačte chodidlo dopredu.

Pätový zápal

Ak vás bolí päta ráno alebo po dlhšej fyzickej záťaži, rozhodne ju neignorujte. To, čo sa javí ako jednoduché podráždenie, môže skončiť ako pätový zápal. Ten sa prejaví bolesťou v zadnej časti päty a cítite ju pri každom našliapnutí, nech ste akokoľvek opatrní. Bolesť sa môže presúvať aj do okolia priehlavku a do prednej časti chodidla. Niekedy sa zápal presunie až k Achillovej šľache a liečba sa tak môže o dosť pretiahnuť.

Prírodný pomocník kostihoj

Našimi babičkami dobre známa bylinka kostihoj lekársky je výborná vo forme masti alebo gélu na ošetrenie unavených nôh. Prírodné bylinné masti pôsobia na natiahnuté kĺby, šľachy, väzy a veľmi obľúbené sú nielen medzi staršími ľuďmi, ale aj športovcami.

Deti a problémy s pätami

Bolesť päty sa týka aj detí, najčastejšie okolo ôsmeho a deviateho roku. Môže ísť o výsledok nadmernej fyzickej akivity alebo o takzvané rastové bolesti. Tie sa objavujú v noci a trápia zhruba polovicu detí. Pomôže termofľaša alebo naopak chladiaci gél, masáž a v najhoršom prípade analgetický gél alebo masť. 

Nohy nepreťažujte

Často odpočívajte, naťahujte nohy, zvoľte vhodnejšiu obuv a pätu podložte buď podpätníkmi alebo vyberte zdravotné vložky do topánok.

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

17. september 2020
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Čo je to fenylketonúria? Dá sa s touto poruchou plnohodnotne žiť? A aké potraviny sú pri PKU vhodné? Máme pre vás odpovede nielen na tieto otázky.

viac

Čo je to prostata a ako môže ovplyvniť zdravie muža? Ako môžu byť životný štýl a prevencia nápomocné v predchádzaní problémov s prostatou? Prezradíme v našom článku.

viac

Vysvetlíme vám, čo obnáša dna, poradíme, ako sa vyvarovať hromadeniu kyseliny močovej v organizme a tiež, čo robiť, keď už nás tieto ťažkosti postihli.

viac

Prezradíme vám, aké môžu byť reakcie na očkovanie proti chorobe covid-19 a tiež poradíme, ako postupovať v prípade, že sa objaví práve u vás.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.