O čo ide
Toxoplasmosa gondii je jednobunkový prvok, ktorý spôsobuje rovnomennú chorobu zvanú toxoplazmóza. Inkubačná doba je asi 1-3 týždne a u 95% nakazených môže prebehnúť bezpríznakovo. Podľa odhadov ju hostí asi 1/3 populácie. Toxoplazmóza sa prenáša zo zvierat na človeka, pričom konečným hostiteľom, v ktorom sa dokáže množiť, je mačka.
Napadá stavovce, najčastejšie vtáky a hlodavce, teda zvieratá, na ktorých si potom mačka môže pochutnať. Mačka umožní rozmnoženie prvoka vo svojom tele a ten jej na oplátku uľahčí lov svojej koristi. Ak sa prvok dostane do tela obete, tá stráca svoju prirodzenú plachosť a dokonca viac riskuje. Z bojazlivej a plachej myši sa stáva nebojácna, až drzá myš.
Infikovaná mačka vylučuje v stolici 2-3 týždne po nakazení vajíčka toxoplazmózy. Po čase si vytvorí protilátky, nie je naďalej infekčná a ani po opätovnom nakazení vajíčka už nevylučuje. Vajíčka potrebujú 24 hodín na vzduchu, aby dozreli a vyliahol sa z nich spomínaný záškodník.
Kde na ňu môžete naraziť
Z nákazy nemôžeme obviňovať len mačky, aj keď práve ony sú tým posledným článkom. Človek sa častejšie nakazí toxoplazmózou zo zle umytej zeleniny a ovocia (najčastejšie z domácich záhradiek, kde sa na ňu dostanú výkaly mačiek) a nakazeného zle tepelne upraveného mäsa (tehotné ženy a ženy, ktoré sa o dieťa snažia, by tak mali zabudnúť na tatarák a ochutnávanie akéhokoľvek nedovareného mäsa pri varení).
Riziko sa skrýva aj v nepasterizovaných mliekach a infikovaných tepelne neupravených vajciach. Ako som už spomenul, v mnohých prípadoch sa u ľudí príznaky neprejavia, alebo len veľmi mierne. Prejavy potom vyzerajú ako obyčajná chrípka sprevádzaná únavou, malátnosťou, horúčkou, bolesťou hlavy a svalov, zdurením lymfatických uzlín (hlavne šijových) a poruchami videnia (rozmazané videnie).
Pre bežného, zdravého človeka nie je toxoplazmóza nebezpečná (okrem tehotných žien). Telo infekciu prekoná a vytvorí si doživotné protilátky.
Komu škodí
Na pozore by sa však mali mať ľudia s oslabenou imunitou (najmä v dôsledku infekcie HIV, liečby cytostatikami, či po transplantácii). V týchto prípadoch môže nastať reaktivácia infekcie, ktorá má najčastejšie mozgovú formu a je sprevádzaná degeneráciou mozgových buniek, kŕčmi, poruchami vedomia a motoriky až ochrnutím, alebo očnú formu s ťažkými zápalmi sietnice.
Ďalšími prejavmi môže byť aj ťažký zápal pľúc a srdcového svalu. Neliečená, resp. neskoro liečená primárna infekcia či reinfekcia u imunitne oslabených ľudí môže byť smrteľná.
Ako ovplyvňuje správanie a psychiku
Toxoplazmóza ovplyvňuje psychiku a správanie. Infikovaní ľudia môžu mať až trikrát vyššie riziko dopravných nehôd. Ochorenie spôsobuje spomalenie reakčného času. Toxoplazmóza totiž vie, čo robí. U myší bolo preukázané, že spomalením obrannej reakcie je myš ľahšie ulovená mačkou, v ktorej sa môže ďalej spokojne množiť.
Ako sa jej vyhnúť
Ak sa chcete vyhnúť nákaze, odporúčame poriadne umývať ovocie aj zeleninu a odpustiť si surové alebo polosurové mäso. A ak máte domáceho maznáčika v podobe štvornohej Micky alebo Murka, ktorí majú povolené vychádzky do prírody, čistite ich mačaciu toaletu aspoň každých 12 hodín, aby nedošlo k vyliahnutiu vajíčok v prípade, že by sa infikovali.