MojaLekáreň.sk

Strie, strašiak, ktorý netrápi len ženy

Strie sú maličké jazvičky na pokožke a môžu trápiť ženy, môžu ale aj dospievajúcich. Rozhodne nie je dôvod sa za ne hanbiť, ide len o kozmetický nedostatok, a preto vám poradíme osvedčené spôsoby, ako im predchádzať a postupne sa ich zbaviť.

Strie, strašiak, ktorý netrápi len ženy
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Čo sú strie?

Strie sú kozmetickým strašiakom žien i mužov a ide o drobné jazvičky na pokožke. Objavujú sa ako prirodzená reakcia na náhlu zmenu objemu ľudského tela. Strie vyzerajú ako dlhé tenké linky a pripomínajú drobné hádky schované pod kožou. Môžu byť červené, fialové, svetlé, béžové až strieborné.

Ako a prečo strie vznikajú?

Ľudská pokožka je veľmi prispôsobivá a elastická. Počas vývoja a rastu sa prirodzene naťahuje a zväčšuje podľa objemu ľudského tela. Prvé strie sa môžu objaviť u mladých dievčat a chlapcov v období puberty, teda keď chlapci rýchlo vyrastú a dievčatám sa začnú zaobľovať tvary. S pribúdajúcim vekom pokožka stráca pružnosť a elasticita vlákien v jej štruktúre je menšia. Často teda dochádza k popraskaniu vlákien pod povrchom kože, to sa na povrchu prejaví ako strie.

Masírujte, masírujte!

Kakaové či bambucké maslo preniká hlboko do pokožky a pomáha hojiť už vzniknuté strie. Domáci krém na strie vyrobíte zmiešaním bambuckého masla s olejom z marhuľových jadier a gélom z aloe vera. Týmto výživným krémom masírujte miesta strií 1 − 2x denne. Prevenciou strií je tiež strava bohatá na zeleninu, ovocie a vlákninu, ktorá urýchľuje odchod toxínov z tela. Vzniku strií tiež účinne bráni esenciálny olej z levandule. (PharmDr. Kamily Horníčkové)

Strie a tehotenstvo

Až takmer 80 % žien bojuje počas a hlavne po tehotenstve so striami, ktoré sa rady tvoria na brušku, prsiach, stehnách a zadočku. A to hlavne z toho dôvodu, že sa koža nemôže počas tehotenstva a po ňom vrátiť do normálneho stavu. Pokožka nie je schopná reagovať na rýchlo rastúce bruško a zväčšenie poprsia. Počas tehotenstva ženské telo produkuje hormóny, ktoré zmäkčujú väzy v panve a tým dochádza aj na zmäkčenie kožných vlákien a pokožka je tak náchylnejšia k vzniku strií. Dôležité je pokožku pravidelne pretierať a masírovať.

Váha, dedičnosť a strie

So striami sa môžeme stretnúť aj u osôb a mužov, ktorí rýchlo naberú svalovú hmotu alebo naopak trpia obezitou. Často aj veľmi chudí ľudia trpia striami, pretože aj tento kozmetický nedostatok môže byť dedičnou záležitosťou alebo sa prejaví v dôsledku hormonálnych zmien spôsobených liekmi či inými preparátmi (napríklad kortikoidy – tie môžu kožu stenčovať a znižovať tvorbu kolagénu).

Prijmite svoje telo také aké je

Nerobte si kvôli striám alebo celulitíde vrásky na čele a prijmite, kým ste a ako vyzeráte. Veľakrát sú tieto nedostatky len v našej hlave a okolie nás vníma ako dokonalé. Skúste to tiež.

Kde sa strie objavujú najčastejšie:

 • na zadočku,
 • prsiach,
 • stehnách,
 • brušku
 • a rukách.

Čo na strie pomáha?

Strie vnímame ako chyby na našej kráse, napriek tomu proti nim môžeme bojovať a ak budete trpezliví, tak ich značne obmedziť až sa ich zbaviť. Dôležitá je prevencia a starostlivosť o problematické partie.

Medzi neinvazívne zákroky patria:

 • správna životospráva,
 • dostatok vitamínov,
 • masáže a brúsenie pokožky
 • a používanie správnej kozmetiky, teda masážne krémy, oleje − napr. ošetrujúce oleje Bi-Oil.

Oleje, krémy a telové mlieka

Na masírovanie postihnutých oblastí použite kvalitné oleje, masti a krémy, ktoré zjemnia pokožku a zlepšujú jej vzhľad. Masáž s kozmetickým prípravkom je najdostupnejšou metódou k zníženiu viditeľnosti strií. Niektoré prípravky sú voľne predajné, iné musí predpísať lekár.

Na odstránenie strií sa hodia:

 • kvalitné oleje, napr. olivový, ricínový, kokosový, mandľový, olej z vitamínu E, A alebo esenciálne oleje s ružou, pelargóniou alebo levanduľou,
 • prípravky a gély s Aloe vera,
 • kvalitný med,
 • vaječné bielky,
 • bambucké alebo kakaové maslo,
 • cukor,
 • citrónová šťava,
 • marhuľový obklad
 • alebo zmes kurkumy a santalového dreva.

Čím skôr začnete s ich aplikáciou, tým je vyššia šanca, že strie odstránite. Nezabúdajte na pravidelnosť.

Tip na domáce ošetrenie strií

Jednoduchú kúru na ošetrenie problematickej pokožky si môžete vyrobiť aj doma. Zmiešajte 4 lyžice trstinového cukru a 2 lyžice olivového alebo mandľového oleja. Postihnuté oblasti potom masírujte obdeň po dobu 10 minút.

Vitamín A

Vitamín A čiže retinoid pôsobí na pleť tak, že vyzerá hladšie a mladšie. Jeho perorálne užívanie je blahodarné ako pre pokožku, tak pre celý organizmus. jedna staršia štúdiae však dokazuje, že lokálne použitý vitamín A prináša už po 2 mesiacoch značné zlepšenie stavu strií.

Pravidelná starostlivosť sa oplatí

Pravidelné masáže a starostlivosť o pokožku sa vám oplatia − zvoľte si však krémy, ktoré sú pre túto starostlivosť určené. Ak o nich nemáte prehľad, môžete sa opýtať svojho lekárnika, iste vám rád poradí.

A potom existujú aj invazívne zákroky, ako je ošetrenie laserom, chemicky, akustickou rázovou vlnou, rádiofrekvenciou, mikrodermabráziou a abdominoplatika. Vo všetkých uvedených prípadoch odporúčame konzultáciu s vašim ošetrujúcim lekárom, ktorý vám odporučí najlepší variant. 

Brúsenie pokožky

Mikrodermabrázia, čiže brúsenie pokožky, je ideálnym prvým krokom na ceste k úplnému vymiznutiu strií. Je možné ju vykonávať v špecializovaných salónoch, ale účinné je aj domáce obrusovanie. Peelingové kúry sa totiž postarajú o odstránenie odumretých zrohovatených buniek z povrchu kože, čím pokožku zjednodušene povedané "otvoria", a tá je potom oveľa lepšie pripravená prijímať vitamíny a aj hojivé či výživové prípravky na odstránenie strií. Ak dávate prednosť domácim procedúram, môžete použiť hotové peelingové prípravky alebo si pripraviť vlastnú kúru.

Microneedling

V rámci microneedlingu je stredná vrstva pokožky (práve tá, v ktorej sa tvoria strie) stimulovaná malými ihličkami, na čo telo reaguje zvýšenou produkciou kolagénu, teda aj regeneráciou pokožky, čo má za následok zníženie viditeľnosti strií. Aby táto terapia priniesla želaný efekt, je nutné vykonávať ju pravidelne a zároveň je vhodné ju doplniť užívaním kyseliny hyaluronovej, ktorá dokáže jej účinky ešte znásobiť.

Laser

Pri tomto ošetrení prenikajú laserové lúče do strednej vrstvy pokožky a stimulujú tkaniva okolo strií, aby sa lepšie hojili. Laserová terapia zároveň podporuje tvorbu melanínu v postihnutej oblasti, takže strie po čase úplne splývajú s okolitou pleťou.

Chemický peeling

Tiež dermálny peeling používa na odstránenie strií, ako naznačuje názov, chemické roztoky. Tie sú nanesené na koži a tvoria pľuzgieriky, koža je potom olúpaná a vytvorí sa nová.

Plastická chirurgia

Ak sú všetky ostatné metódy neúčinné, môže prísť na rad plastická operácia. Ide síce o spoľahlivú variantu odstránenia strií, zároveň je ale nutné si uvedomiť, že je to variant najviac finančne nákladný a tiež sama o sebe môže zanechať na tele jazvy.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Dermokozmetika Strie a celulitída Kozmetika a hygiena

Prečítajte si tiež

Zápal ďasien môže byť spôsobený nedostatočnou zubnou hygienou, zlou technikou čistenia zubov alebo nevhodným vybavením, najmä príliš tvrdými zubnými kefkami alebo nevhodnými ústnymi vodami. Príčin…

viac

Pľúcnik lekársky (Pulmonaria officinalis) je trvalá bylina so stonkou pokrytou jemnými chĺpkami a vajcovitými listami s jasne bielymi škvrnami - odtiaľ pochádza jej názov - pľúcnik. Táto bylina…

viac

Podľa vyhlášky o cestnej premávke musí byť pes pri jazde v aute zabezpečený tak, aby nebola ohrozená bezpečnosť vodiča, prepravovaných osôb alebo zvierat a bezpečnosť cestnej premávky. Nie je však…

viac

Glutatión (GSH) je jedným z najsilnejších a najúčinnejších antioxidantov, ktorý viaže voľné radikály a chráni tak organizmus pred oxidačným stresom. Nachádza sa v každej bunke nášho tela. Telo si ho…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.