Obľúbené položky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Slnečná vyrážka. Čo na ňu zaberá?

Slnečná vyrážka. Čo na ňu zaberá?

Kozmetika Opaľovanie Koža

Istotne to poznáte tiež. Tak veľmi sa tešíte na dovolenku, ale hneď prvý deň po návrate od mora vás koža začína svrbieť a objavujú sa nepekné červené fľaky. Čo s tým? A ako sa vyhnúť slnečnej žihľavke?

Slnečná vyrážka. Čo na ňu zaberá?

Slnečná alergia nie je alergiou v pravom slova zmysle. U citlivejších ľudí vytvára slnečné žiarenie v tele látky, ktoré vyvolávajú zmeny na pokožke podobné bežným alergiám. Oproti tomu pri klasickej alergii sa v tele tvorí nadmerné množstvo protilátok (IgE), ktoré pri vniknutí alergénu do tela vyvolávajú prehnanú imunitnú reakciu. UVA lúče spôsobujú až 70% alergií na slnko.

Ako sa slnečná alergia prejavuje?

Nepríjemné kožné reakcie po slnení sa objavujú najčastejšie na jar a v lete. Môže ísť len o neprimerané opálenie, ale objaviť sa môže aj žihľavka, svrbenie, ekzém a v najhoršom prípade i pľuzgiere. Spočiatku sa objavia svrbiace červené fľaky, ktoré sa za pár hodín menia na pupienky a pľuzgiere. Objavujú sa predovšetkým vo výstrihu, na krku, ramenách, rukách, nohách a chodidlách. Na tvári sa v dôsledku celoročného "otužovania" pohybom vonku na slnku väčšinou tieto príznaky neobjavujú.

Typy slnečných alergií

Malorka akné - pripomína bežné akné. Vzniká na koži vystavovanej slnečnému žiareniu v spojení s použitím určitých chemických látok v nevhodných opaľovacích krémoch či kozmetických prípravkoch

Fotoalergická reakcia - je spôsobená vzájomnou interakciou UV slnečného žiarenia a niektorých rastlín (zeler, petržlen, citrusové plody, ľubovník) či liekov

Polymorfná slnečná dermatóza - prejavuje sa červenými svrbiacimi fľakmi a pupienkami na oslnených častiach tela

Prevencia slnečnej vyrážky

Prevenciou slnečnej alergie sú kvalitné opaľovacie prípravky proti slnečnej alergii s vysokým faktorom, používanie prírodných kozmetických produktov a tiež kvalitné prípravky po opaľovaní.

Dôležité je vyhýbať sa priamym slnečným lúčom obzvlášť v prípade, že užívate lieky, ktoré môžu pôsobiť fotosenzitívne (zvyšujú citlivosť pokožky na pôsobenie slnečných lúčov) - napr. ľubovník, niektoré antibiotiká a chemoterapeutiká, niektoré lieky na zníženie krvného tlaku, gély, krémy a masti obsahujúce ketoprofén, hormonálna antikoncepcia, niektoré diuretiká, psychofarmaká, cytostatiká, atď. Informáciu o možnom zvýšení citliovosti na slnko hľadajte v príbalovom letáku.

Ideálne je zvýšiť príjem betakaroténu. Odporúča sa začať cca 14 dní pred odchodom k moru alebo do hôr. Pokožku je dobré na slnečné žiarenie pripraviť. Už niekoľko týždňov pred odchodom je dobré ju začať vystavovať slnku a dobu postupne predlžovať.

Pomôcť môžu aj homeopatiká. Pre prevenciu sú vhodné Hypericum perforatum 15CH a Natrum muriaticum 15CH. S prevenciou pomocou homeopatík je potrebné začať cca 3 týždne pred odchodom na dovolenku. Väčšinou sa užíva 10 granúl 1x týždenne a potom 5 granúl 1x denne pri pobyte na slnku.

Čo robiť, keď sa vyrážka objaví?

U detí platia všetky opatrenia proti slnečnej vyrážke dvojnásobneNa liečbu či prevenciu môžete použiť lieky užívané pri klasických alergiách. Z voľnopredajných sú vhodné napr: Zyrtec, Zodac, Claritine, Xyzal, Analergin®, Apo-cetirizín, Levoxal, atď. Pomôcť môže aj vápnik, selén, zinok, betakarotén a dostatok tekutín. Ak už dôjde k spáleniu pokožky, je dobré chladiť studenými obkladmi, jogurtom, tvarohom, octom či studeným čiernym čajom. Pri silno svrbiacich a pľuzgierovitých prejavoch je nutné navštíviť lekára.

Najdôležitejšia ochrana

Najdôležitejšou ochranou nielen proti slnečnej alergii, ale aj proti spáleniu, predčasnému starnutiu pokožky a melanómu sú kvalitné opaľovacie prostriedky a vysoká ochrana proti UVA žiareniu. Ani vodeodolný prípravok nevydrží celý deň, preto je potrebné ochranu počas dňa niekoľkokrát obnovovať - ​​ideálne po približne 2 hodinách pobytu na slnku. Aby opaľovací prostriedok chránil tak, ako má, je dôležité ho naniesť v dostatočnom množstve cca 20 až 30 minút pred tým, než vyrazíme von.

Ochranný faktor je funkčný po natretí 2 gramov na cm2 pokožky. Lekári odporúčajú naniesť väčšiu súvislú vrstvu tak, aby bola koža biela a nechať krém vstrebať. Myslieť by sme mali aj na to, že slnko opaľuje aj vo vode, v tieni a pod mrakom. U detí platia všetky tieto pravidlá dvojnásobne.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam