Popáleniny od slnka
- Ako prvý krok odporúčame použiť Panthenol. Spálené miesto totiž schladí, upokojí, zároveň urýchľuje regeneráciu pokožky a lieči zápaly vyvolané slnečným žiarením.
- Veľmi účinná je aj Aloe Vera, ktorá opäť schladí a upokojí spálenú pokožku a tiež podporuje hojenie a dodáva stratenú hydratáciu.
- Pre následné hojenie pokožky spálenej slnkom sa hodí Manukový med, ktorý zároveň dokáže uľavovať od nepríjemného svrbenia, ktoré je spojené s hojením.
- Okrem vonkajších prípravkov, je tiež vhodné doplniť potrebné vitamíny, ako je napríklad betakarotén, vitamín C a vitamín E, ktoré pomôžu vyživovať a regenerovať pokožku zvnútra.
Kedy navštíviť lekára
Ak váš stav sprevádza niektorý z nižšie uvedených prejavov, vyhľadajte lekára:
- telesná teplota vyššia ako 39 ° C
- triaška
- neznesiteľná bolesť
- pľuzgiere na viac ako 20 % tela
- príznaky dehydratácie, teda sucho v ústach, neuhasiteľný smäd, závraty a únava
Popáleniny od ohňa či horúcich predmetov
- Veľmi je vhodné na prvom mieste ochrániť ložisko popáleniny chladivým gélom Medicalfox Water Jel gel, ktorý je možné použiť na akékoľvek popáleniny ľudského tela I., II., aj III. stupňa. Je určený pre ošetrenie menších oparenín a popálenín a hodí sa aj na slnečné popáleniny. Okamžite chladí, môžete ho použiť na akomkoľvek mieste na tele a jeho použitie nie je limitované vekom pacienta.
- Na menšie ložiská popálenia je možné použiť aj špeciálne náplasti na popáleniny, ktoré nielen urýchľujú hojenie, ale zároveň do rany neprepustia žiadnu infekciu.
- Akonáhle sa rana začne trochu hojiť, je vhodné použiť cikatrizačný sprej alebo krém, ktoré hojenie výrazne podporia, urýchlia a zároveň zmiernia prípadné zjazvenie tkaniva.
- K neskoršiemu ošetreniu rany spôsobenej popálením je dobré použiť samoschnúci silikónový gél. Ten sa nanáša iba v tenkej vrstve a pôsobí ako prevencia i liečba jaziev.
Kedy volať záchrannú službu
Pri popáleninách volajte záchranku vždy, ak:
- sa jedná o malé dieťa alebo seniora
- popálenie prenikne do všetkých vrstiev kože, časť kože chýba a objavujú sa pľuzgiere
- koža je zuhoľnatená alebo sú na nej biele, hnedé či čierne škvrny
- popálená pokožka je hladká, lesklá a jasne červená
- popálené miesto nebolí alebo bolí málo vzhľadom na rozsah popálenia
Prvá pomoc pri popálení
- Prerušte kontakt so zdrojom popálenia, teda napríklad čo najskôr uhaste horiaci odev alebo miesto, kde sa popálená osoba nachádza.
- Spálený odev zložte, ale buďte opatrní, priškvarené látky nikdy nestrhávajte.
- Ihneď postihnuté miesta chlaďte, buď tečúcou vodou alebo ponorením popáleného do vody, nikdy ale k chladeniu nepoužívajte ľad − mohol by spálenú pokožku ešte viac poškodiť.
- Chladenie popáleného miesta môže zabrať aj niekoľko desiatok minút. Chlaďte teda pokojne až do príchodu lekára − miernite tým bolesť a zároveň i hĺbku popálenia.
- Dávajte pozor na veľkosť chladiacej plochy, tá by v jednej chvíli nemala presahovať 5 % telesného povrchu. Hrozí totiž podchladenie organizmu.
- Pri väčších ložiskách popálenín a vyššej nebezpečnosti poškodenia neaplikujte na koži žiadne špeciálne prípravky a vyhľadajte lekára, ktorý určí najvhodnejší postup.
Pomoc z prírody na drobné, nezávažné popáleniny
Po upokojení akútnej fázy miesto ošetríme tenkou vrstvičkou hojivého oleja alebo masti. K urýchlenému hojeniu popálenín veľmi napomáha ľubovníkový olej. Následnú jazvu zacelíme olejom z levandule, konopným olejom, nechtíkovou alebo propolisovou masťou. Miesto po dobu hojenia chráňte pred vodou, zbytočne sa nekúpte, a postihnuté miesto zbytočne nevlhčite.