Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Repík lekársky

Repík lekársky
Zdielať

Repík lekársky bol využívaný v mágii a na liečenie už od starodávnych čias. Na čo však naozaj slúži? Prezradíme v našom článku.

Čo je repík lekársky a kde ho nájdeme

Repík patrí medzi najstaršie liečivky. Využívali ho už starí Gréci a Slovania a dodnes je považovaný za jednu z najúčinnejších bylín. Od pradávna ho ľudia používali na liečbu zažívacích porúch a hojenie pokožky. O sile repíka vypovedá jeho ľudové označenie ako "kráľa všetkých bylín".

Ide o planú trvalú bylinu kvitnúcu žltými kvetmi počas celého leta. U nás hojne rozšírená a dorastá do výšky 1 m. Zbiera sa kvitca ať, ktorá obsahuje triesloviny, silice, kyselinu kremičitú, ďalej horčiny, cholín, flavonoidy, vitamín C a minerálne látky ako železo a kremík.

Repík je výbornou bylinkou pre zdravie celej rodiny. Môžu ho krátkodobo aj ženy v tehotenstve a pri dojčení.

Čo obsahuje repík lekársky

Repík lekársky obsahuje veľké množstvo trieslovín, liečivých favonoidov a horčín. Ďalej menšie množstvo kyseliny kremičitej, silíc a vitamínu C.

Účinky repíka lekárskeho

Triesloviny a horčiny podporujú tvorbu žalúdočných a črevných štiav, čo priaznivo pôsobí na celé trávenie a vylučovanie. Repík podporuje správne fungovanie pečene a žlčníka, čo je využívané v rade tráviacich ťažkostí. Môžeme repík použiť v prípade črevných nevoľnosti, kedy napomáha normalizovať naše trávenie, alebo po diétnej chybe, kedy vďaka podpore správnej činnosti žlčníka a pečene sa s nepríjemnou situáciou lepšie vyrovnáme.

  • Vďaka obsahu flavonoidov repík podporuje normálny stav cievnej steny a celej obehovej sústavy.
  • Vďaka kyseline kremičitej a siliciam repík priaznivo pôsobí na zdravie našich močových ciest a obličiek.
  • Účinky repíka sa uplatňujú aj v čajoch na dýchacie cesty a v podpore prirodzenej obranyschopnosti tela.
  • Repík je ďalej veľmi dobre známy pre svoje priaznivé účinky na pokožku.

Repík lekársky na kožné problémy

Využiť ho môžete aj na ošetrenie kožných ťažkostí aj u veľmi malých detí (rôzne druhy vyrážok, potničiek, zaparených miest a pod.) Vychladnutý Repíkový odvar pripravujeme denne čerstvý a pomocou namočené jemnej látky alebo plienky zvlhčujeme 2x denne na miesta potreby a necháme zaschnúť. U malých bábätiek s celotelovými prejavmi je možné použiť odvar z repíka do krátkodobého kúpeľa.

Využitie repíka lekárskeho

Vnútorné použitie vo forme čaju (nálevu)​

Repík sa odporúča popíjať samostatne v prípade zažívacích ťažkostí. Postačí 1 lyžicu repíka zaliať šálkou vriacej vody a nechať 10 minút vylúhovať. Pijeme vždy 2 − 3 šálky za deň do zmiernenia ťažkostí.

Repík býva aj súčasťou čajových zmesí určených napr. na močové cesty, imunitný systém alebo podporu funkcií dýchacieho systému.

Vonkajšie použitie vo forme kloktadla​

Repíkový nálev je možné samostatne alebo so šalviou využiť vo forme kloktadla. Postačí 1 lyžicu repíka alebo zmesi bylín zaliať šálkou vriacej vody a nechať 10 minút vylúhovať. Po scedení a vychladnutí je možné týmto nálevom kloktať niekoľkokrát denne. Repíkové kloktadlo pôsobí na zdravie horných dýchacích ciest, slizníc a ďasien v ústach. Tento nálev na kloktanie môžu používať aj tehotné ženy.

Vonkajšie použitie na pokožku alebo do kúpeľa

Veľmi obľúbené je použitie repíka vo forme nálevu k oplachu kožných ťažkostí rôzneho charakteru. Nálevom je možné niekoľkokrát denne utierať ložiská kože, alebo si pripraviť silnejší odvar a použiť ho na kúpeľ celého tela alebo končatín. Repíkový kúpeľ nôh vám urobí po celodennom dni dobre.

Vonkajšie použitie vo forme masti​

Repíkovú masť môžeme využiť ako prvú pomoc k hojeniu akýchkoľvek poranení kože. Uľahčuje zacelenie a hojenie rán. Podporuje správne funkcie cievnej výstelky, preto masť môžeme použiť aj na otlaky, pomliaždeniny, unavené nohy a kĺby.

Pozor pri sušení!

Sušenie má prebiehať rýchlo. Ak bylina zhnedne, je už nepoužiteľná. Zberané časti by nemali obsahovať zrelé plody.

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

18. september 2020
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Čo je to fenylketonúria? Dá sa s touto poruchou plnohodnotne žiť? A aké potraviny sú pri PKU vhodné? Máme pre vás odpovede nielen na tieto otázky.

viac

Čo je to prostata a ako môže ovplyvniť zdravie muža? Ako môžu byť životný štýl a prevencia nápomocné v predchádzaní problémov s prostatou? Prezradíme v našom článku.

viac

Vysvetlíme vám, čo obnáša dna, poradíme, ako sa vyvarovať hromadeniu kyseliny močovej v organizme a tiež, čo robiť, keď už nás tieto ťažkosti postihli.

viac

Prezradíme vám, aké môžu byť reakcie na očkovanie proti chorobe covid-19 a tiež poradíme, ako postupovať v prípade, že sa objaví práve u vás.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.