Obľúbené položky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Rakytník rešetliakový - Rastlina budúcnosti

Rakytník rešetliakový - Rastlina budúcnosti

Rastlina budúcnosti, tak sa nazýva rakytník, ktorý býva niekedy označovaný ako citrónovník severu, pretože jediná oranžová bobuľka obsahuje dennú dávku vitamínu C!

Rakytník rešetliakový - Rastlina budúcnosti

Citrónovník severu

Rastlinou budúcnosti bol nazvaný aj preto, že je využiteľný celý bez zvyšku. Pre náš organizmus sú zdravé nielen plody, semená, kvety, ale aj listy, vetvičky, kôra a koreň. Lenže rakytník má na sebe jednu nemilú „vec“, a tou sú velmi špicaté, dlhé a tvrdé ostne. Aj preto sa u nás dlho využíval iba ako okrasný či spevňujúci ker. V posledných rokoch sa však čoraz viac ukazuje, aké dôležité látky obsahuje táto rastlina, a tak sa výrobcovia potravín predbiehajú vo využívaní jej plodov, z ktorých vyrábajú najrôznejšie šťavy, džemy a oleje. Problémom je tepelné spracovanie, vinou ktorého sa množstvo užitočných látok vlastne „vyparí“. Spoločnosť TEREZIA COMPANY prišla pri spracovaní tohto produktu s niečím novým. Suší plody pri nízkych teplotách, čím sa zachovajú účinné látky, a upravuje ich do kapsúl, ktoré sa veľmi ľahko prehltnú. A pretože chuťovo „sladkastotrpký“ rakytník naozaj nepatrí medzi najobľúbenejšie „ovocie“, umožní tak svojimi kapsulami dokonalý príjem všetkých potrebných látok do nášho organizmu.

Poznali ho už Tibeťania

Rakytník rešetliakový bol známy pre svoje priaznivé účinky už dávno. V ľudovom liečiteľstve ho využívali obyvatelia Sibíri, Mongolska a niektorých oblastí Číny. Jeho latinský názov Hippophae rhamnoides pochádza zo starej gréčtiny a v preklade znamená trblietajúci sa kôň. Starí Gréci totiž zaznamenali, že zvieratá, ktoré sa pásli v oblastiach, kde táto drevina rástla, mali zdravý vzhľad a ich srsť mala nádherný lesklý nádych.

V čom je rakytník dobrý?

Celá rastlina rakytníka je výnimočná obsahom širokej škály biologicky aktívnych látok. Plody rakytníka – bobule oranžovej farby a kyslej chuti – obsahujú provitamín A, vitamíny B1, B2, B6, C, E, K1 a F. Významnou zložkou sú tiež flavonoidy a prítomná je cenná látka hippophein. Navyše je prírodným zdrojom karotenoidov, a to bohatším ako jedny z najbohatších zdrojov – mrkva alebo tekvica.

Rakytníkový olej

RAKYTNÍKOVÝ OLEJ (Hippophae rhamnoides oil) je zo všetkých obsahových látok v tkanivách rakytníka najcennejší. Je tmavooranžovej farby a získava sa z plodov rakytníka rešetliakového (Hippophae rhamnoides) lisovaním za studena so zachovaním všetkých biologicky aktívnych látok dôležitých pre ľudské zdravie.
Rakytníkový olej je prírodný koncentrát vitamínov A, B1, B2, B6, D, E, F, K, P, ďalej obsahuje betakarotén, kyselinu listovú, organické kyseliny, triesloviny a minerálne soli, dôležité esenciálne mastné kyseliny omega-3, -6 a -9. Je tiež zdrojom vzácnej omega-7 mastnej kyseliny, ktorá sa v prírode vyskytuje zriedka, v rakytníkovom oleji je obsiahnutá až v miere 40 %. Taktiež je prírodným zdrojom karotenoidov.

Zaujímavosti rakytníka

  • rakytník používali vojaci v čase vojny ako zdroj energie na odstránenie únavy a vyčerpania
  • rakytník bol vďaka svojim výnimočným účinkom vyhlásený vo Fínsku za bylinu roka 2005.

 

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam