MojaLekáreň.sk

Prestaňte sa trápiť s ušným mazom

Prestaňte sa trápiť s ušným mazom
Zdielať

Tvorba ušného mazu je prirodzený proces slúžiaci na ochranu zvukovodu. Ak sa ušný maz neodstraňuje, môže občas dôjsť k jeho stvrdnutiu, a to môže viesť až k zhoršeniu kvality počutia.

Čo je to ušný maz?

Ušný maz čiže cerumen je žltkastá tekutina v uchu, ktorá má za úlohu chrániť citlivú kožu vonkajšieho zvukovodu a vytvárať ochranu proti infekciám. V uchu udržuje prostredie, ktoré zabraňuje uchyteniu a množeniu patogénov. Ušný maz vzniká zmiešaním produktov žliazok, ktoré sa nachádzajú v koži, s odumretými bunkami pokožky, uvoľnenými chlpmi a nečistotami, ktoré sa zapíšu do zvukovodu zvonku.

Ušný maz − problém len pre niekoho

Sú však jedinci, ktorým sa tvorí maz nadmerne či majú zahnuté zvukovody a maz sa im dostáva z uší von horšie než ostatným. Medzi rizikovú skupinu patria aj starší pacienti a osoby používajúce audiofóny.

Nadbytok ušného mazu či dokonca vytvorenie zátky, ktorá vzikne napríklad nesprávnym čistením uší, môžu spôsobovať nedoslýchavosť, tlak až bolesti v uchu, závraty, pískanie či šelesty v ušiach.

Nielen nadbytok ušného mazu môže viesť k ťažkostiam. Ak je ušného mazu príliš málo, môže dochádzať k svrbeniu a zvýšeniu rizika poranenia jemnej pokožky vonkajšieho zvukovodu. To môže viesť k ľahšiemu zaneseniu infekcie a opakovaným zápalom zvukovodu.

Vyčistite si ucho malíčkom

Predtým si ľudia čistili uši pomocou malíčka. Malíček má presne takú veľkosť, ako je vonkajšia časť zvukovodu. Pri čistení uší si dajte na malíček papierovú vreckovku alebo uterák a vyčistite si ním tú časť zvukovodu, kam až dosiahnete. 

Ako si správne čistiť uši?

V prvom rade zabudnite na obľúbené vatové tyčinky. Ich používanie naopak zvyšuje riziko poranenia zvukovodu alebo bubienka, zastrčenie ušného mazu ďalej do zvukovodu a vzniku mazovej zátky.

Tvorba ušného mazu je prirodzený proces zaisťujúci ochranu zvukovodu. Väčšinou nie je potrebné ho čistiť, pretože predovšetkým vďaka pohybu drobných chĺpkov v uchu sa ušný maz posúva na vonkajšie ústie zvukovodu, kde potom vypadáva. Zvonka potom stačí uši (a tým i maz) utrieť napríklad vlhkým uterákom alebo papierovou vreckovkou. Niekedy je však potrebné vyčistiť ušný kanálik. Pri tom postupujte veľmi opatrne.

Na čistenie zvukovodu môžete použiť špeciálne kvapky či spreje, ktoré pomôžu ušný maz zmäkčiť, rozpustiť a odstrániť z ucha. Ďalšou možnosťou je použitie ušných sviec. Horiace ušné sviece vytvárajú teplo a mierne vákuum, ktoré pomôžu ušný maz zmäkčiť a vytiahnuť pri uchu von. Väčšinou stačí uši čistiť 1x týždenne.

Ak máte pocit, že máte ucho upchaté či sa už vyskytnú šelesty, tlaky či bolesť v uchu, navštívte lekára ORL, ktorý ucho šetrne vyčistí.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

17. november 2020
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Bolesť v krížoch je nepríjemná záležitosť, ktorá nás nenechá spať alebo naopak vstať. Čo je príčinou a ako bolesti zmierniť či úplne eliminovať? Dozviete sa v našom článku.

viac

Založiť rodinu je veľké rozhodnutie. S plánovanou zmenou by mali súhlasiť obaja partneri, prijať zodpovednosť a pohovoriť si otvorene o otázkach plodnosti. Prinášame vám základné informácie o ženskom…

viac

Zelený jačmeň patrí medzi obľúbené zelené potraviny, ktoré sa podieľajú na celkovom povzbudení organizmu vďaka obsahu prírodných vitamínov a minerálov. Do skupiny zelených potravín zaraďujeme aj…

viac

V súčasnosti je čím ďalej viac venovaná pozornosť tzv. systémovej enzymoterapii. Jej hlavným predstaviteľom je liek Wobenzym.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac