MojaLekáreň.sk

Opaľovacie prípravky a ich filtre - vyznáte sa v nich?

Naši lekárnici bežne odpovedajú na otázky typu: Aký ochranný krém si vziať k moru? Aký zvoliť filter? Je tento opaľovací krém dostatočne účinný aj v našich podmienkach? Môžem použiť svoj opaľovací krém aj pre svoje dieťa? Počet podobných otázok rastie so zvyšujúcou sa vonkajšou teplotou a blížiacim sa termínom letných prázdnin. Poradíme, ako sa pred UV lúčmi chrániť.

Opaľovacie prípravky a ich filtre - vyznáte sa v nich?
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

SPF - čo to je?

SPF je faktor slnečnej ochrany, ktorého minimálna hodnota je 6 a maximálne možné označenie je 50+.

SPF vyjadruje čas, počas ktorého môžeme byť na slnku dlhšie, než dôjde ku sčervenaniu pokožky oproti času strávenom na slnku bez ochrany, napr. pri použití opaľovacieho prípravku s najslabším faktorom s hodnotou 6, dôjde k sčervenaniu
pokožky 6x neskôr, než pri pobyte na slnku bez akejkoľvek ochrany.

Čo si všímať pri opaľovacích prípravkoch

  • SPF faktor
  • úroveň ochrany pred UVB žiarením
  • vodeodolnosť (zahŕňa aj odolnosť proti poteniu a proti zotretiu uterákom)
  • filter (alergici by si mali dávať pozor na chemické filtre)

Aký je rozdiel medzi opaľovacími filtrami

  • Chemický filter - v opaľovacím lieku sú jeho základom chemické substancie, napr. oxybenzón a benzofenón. Chráni pred spálením, môže ale niekedy spôsobiť nežiadúce alergické reakcie. Je účinný až po 20-30 minútach od nanesenia.
  • Minerálny (mechanický) filter, je na rozdiel od chemických UV filtrov, viditeľný na pokožke voľným okom, a to predovšetkým vďaka svojmu obsahu minerálnych látok. Tvorí akúsi clonu či štít, ktorý odráža slnečné lúče ako zrkadlo. Na prvý pohľad to nemusí vyzerať pekne, pretože tento filter necháva na koži po nanesení bielu stopu, ale vhodnosť pre alergikov a malé deti je priaznivá. Zvlášť pre deti je vhodné dať v opaľovacom prípravku prednosť minerálnemu filtru pred chemickým. Pôsobí ihneď po nanesení.

Výber filtra záleží na vás, každý druh má svoje prednosti i nedostatky.

UVA a UVB žiarenie - aký je v nich rozdiel

UV žiarenie je elektromagnetické žiarenie človeku neviditeľné, ktorého prirodzeným zdrojom je Slnko. Poznáme:

  • UVA žiarenie - je dlhovlnné a považujeme ho za menej nebezpečné. Ide o väčšinu žiarenia, ktoré dopadá na zemský povrch. Je vhodné pre tvorbu vitamínu A a D. Preniká hlbšie do pokožky.
  • UVB žiarenie - je strednevlnné a spôsobuje živým organizmom akútne i chronické poškodenie kože, pôsobí v hornej časti kože (epidermy) a aktivuje tam produkciu melanínu.

Čo odporúča Európska komisia

Doporučený pomer podľa Európskej komisie predstavuje 1:3, tj. u všetkých výrobkov na ochranu pred slnkom musí ochrana pred žiarením UVA vždy činiť jednu tretinu ochrany pred žiarením UVB, čo znamená, že všetky opaľovacie prípravky by mali mať kombináciu ochrany pred žiarením UVA / UVB.

Na čom záleží pri výbere opaľovacieho prípravku

Vhodnosť prípravku závisí od:

  • fototypu kože,
  • dĺžky pobytu na slnku,
  • nadmorskej výšky (čím vyššie, tým väčšia intenzita UV žiarenia),
  • odrazu od okolia,
  • doby predchádzajúceho opaľovania či typu činností, ktorým sa plánujete venovať.

Čo to je UV index

UV-index nás informuje o pôsobení UV žiarenia na ľudskú kožu pri tvorbe erytému - tj. bolestivých pľuzgierov a nepekne začervenanej pokožky. Informuje nás tým o negatívnom vplyve UV lúčov na naše zdravie.

Aktuálny UV index si môžete nájsť napríklad na stránkach SHMÚ a pohybuje sa v hodnotách od 0 -11+.

Zistite, aký ste fototyp

Dôležité je poznať aj svoj fototyp pokožky. Rozoznávame 4 základné typy, ale niektoré zdroje uvádzajú až 5 typov fototypov pokožky:

  • I - veľmi svetlá pokožka, ryšavé vlasy, často pehy, čas prvá expozícia 5 - 10 min.
  • II - svetlá pokožka aj vlasy, čas prvá expozícia 10 - 20 min.
  • III - stredne svetlá pokožka, tmavšie vlasy, čas prvá expozícia 20 - 30 min.
  • IV - tmavá pokožka, tmavé vlasy, čas prvá expozícia 40 min.
  • V - veľmi tmavá pokožka, tmavé vlasy, čas prvá expozícia 90 min.

Kombinácia UV indexu a fototypu vám prezradí, aký ochranný faktor zvoliť.

UV index  Kožný fototyp
  I. II. III. IV. V.
1-3 15 10 5 - -
4-6 25 20 10 5 -
7-9 40 30 20 15 10
10 a viac 50 40 30 20 15

Odporúčame...

  1. Opaľovacie prípravky si nanášajte aspoň 20 minút pred slnením, obnovujte pravidelne po 2-3 hodinách alebo po kúpaní, spotení atď. A to aj v prípade použitia prípravkov s vyšším faktorom.
  2. Dojčatá pred slnkom chránime - do 6 mesiacov veku by sa nemali vystavovať priamemu slnku vôbec; batoľatá do 2 rokov by sa mali chrániť odevom a nevystavovať poludňajšiemu slnku. Staršie deti by mali byť mazané opaľovacím krémom s faktorom 10-30, obnova krému by mala byť častá. Nezabudnite deťom dať pokrývku hlavy, vhodné sú aj slnečné okuliare.
  3. Ak užívate lieky, nezabudnite sa informovať u svojho lekára, alebo lekárnika v našej poradni, či niektoré z týchto liekov nemôžu zvyšovať citlivosť na slnečné žiarenie.
  4. Pokiaľ sa dá, vyhýbajte sa slnku v poludňajších hodinách, resp. medzi 11. až 14. hodinou, kedy je intenzita UV-B podielu najvyššia. Citlivejší ľudia by nemali chodiť na slnko v čase od 10. do 15. hodiny. Vyvarujte sa aplikácii parfumov na kožu.

SPF vs. PPD

SPF (sun protection factor) určuje, ako dlho môžete zostať na slnku, než začne vaša pokožka červenať. PPD (persistant pigment darkening) vyjadruje podiel ochrany UVA a UVB. Čím vyšší je PPD, tým lepšia a kvalitnejšia je ochrana kože pred spálením, tvorbou pigmentových škvŕn a poškodením.

Kto by si mal dávať na opaľovanie pozor

Ponuka značiek opaľovacích prípravkov je veľmi široká. Pozor si musia dávať najmä alergici a ľudia so svetlou a citlivou pokožkou. Je dobré si dať pozor na opaľovacie prípravky s parfumom, tie môžu spôsobiť vznik hyperpigmentácie - voľte teda opaľovacie prípravky skôr z lekárne, kde je záruka, že vám lekárnik odporučí vhodný produkt.

Poopaľovacia starostlivosť

Starostlivosť o pokožku nekončí sprchou a spláchnutím morskej soli z opáleného tela. Nielen pre pokožku je dôležité, aby ste použili poopaľovacie prípravky - zabraňujú vysušeniu pokožky a navodia jedinečný chladivý pocit.

Prečo nakupovať opaľovacie prípravky v lekárni

Všeobecne platí, že slnečná ochrana dermokozmetiky predávaná v lekárni spĺňa vyššie normy a štandardy než kozmetika, ktorá je predávaná v drogériách. Môže ísť o výšku spomínaného PPD, ale aj prísnejšie regulácie pri výbere ingrediencií (alergia, tolerancia na citlivú pleť), organických a minerálnych filtrov. Dermokozmetika podlieha prísnemu testovaniu a klinickým štúdiám.

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Dermokozmetika Dermokozmetika opaľovanie Kozmetika a hygiena

Prečítajte si tiež

Lymská borelióza je infekčné ochorenie, ktoré do nášho organizmu doručí nakazený kliešť, vo chvíli, keď začne sať krv. Lymskou boreliózou sa na Slovensku ročne nakazí zhruba tri a pol tisíc ľudí. Ide…

viac

Tiež ste sa stretli s názvami prvá, druhá, tretia, štvrtá, piata, šiesta a siedma detská choroba? Číslovanie chorôb pochádza z čias, keď sa ešte veľa nevedelo o tom, čo choroby spôsobuje. Tieto…

viac

Bielkoviny sú základnými stavebnými prvkami nášho tela a telo sa bez nich nezaobíde. Získava ich prostredníctvom stravy a neukladá ich. Proteíny sú veľmi obľúbené u športovcov, pretože pomáhajú…

viac

Všetky granule pre psov nie sú rovnaké. Rovnako ako pri ľudskej strave by sme mali dbať na to, aby váš domáci miláčik dostával všetky zložky, ktoré potrebuje. Ak vám to finančná situácia dovoľuje,…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.