MojaLekáreň.sk

Kostihoj, hojivý priateľ a ochranca pohybu

Kostihoj patrí medzi jednu z tradičných byliniek našich babičiek. Čo obsahuje, ako pôsobí a na čo sa hodí kostihojová masť sa dozviete v našom článku.

Kostihoj, hojivý priateľ a ochranca pohybu
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Kostihoj lekársky − Symphytum officinale

Kostihoj je trváca až 1 m vysoká bylina s ružovo-fialovými kvetmi, ktoré lákajú včely. Celá rastlina je dužinatá a drsne chlpatá. Rastie pri rybníkoch, brehoch potoka a podmáčaných lúkach. Patrí k vôbec najstarším liečivým bylinám so širokým spektrom použitia. V stredoveku sa hojne využíval na hojenie zlomenín, odtiaľ potom pramení jeho slovenský názov. Kostihoj sa strúhal a používal ako obklad, ktorý stuhol, spevnil zranenia a zároveň liečil.

Čo všetko je možné z kostihoja použiť

Z rastliny sa používa list, vňať a koreň kostihoja. Najviac sa využíva koreň, ktorý sa zbiera na jar pred začiatkom vegetácie alebo na jeseň (v septembri a v októbri). Rýchlo sa umyje, rozpolí a suší na slnku alebo pri umelej teplote, ktorá nesmie byť vyššia ako 45 °C. Droga je bez pachu, má zvieravú a horkastú chuť. Na priereze musí byť biela. 

Čo obsahuje kostihoj

Hlavné účinky kostihoja sú dané prítomnosťou alantoínu. Alantoín je látka, ktorú nachádzame aj v rade iných rastlín. Má hojivé pôsobenie na tkanivá, kosti, šľachy a väzy. Kostihoj ďalej obsahuje rôzne alkaloidy, kyselinu rozmarínovú, steroly, živice, lepkavé látky, silice a škroby.

Účinky kostihoja

Kostihoj mimoriadne priaznivo pôsobí na kĺby, šľachy a tkanivá. Jeho využitie je veľmi široké. Je preto známou bylinkou tradičného bylinkárstva. Kostihojovú masť poznajú nielen seniori, ale využívajú ich aj športovci a ľudia, ktorí sa venujú fyzickej aktivite. Ak sa rozhodneme využiť silu bylín namiesto liekov, je kostihoj pre naše kĺby tým pravým riešením.

Využitie kostihoja

Kostihoj je možné využiť pre vonkajšie použitie v týchto formách:

  • kostihojová masť 
  • kostihojový gél
  • kostihojová tinktúra
  • kostihojový olej
  • kostihoj vo forme homeopatika Symphytum
  • odvar z listu alebo koreňa
  • obklady z čerstvých listov

S vnútorným použitím kostihoja opatrne!

Niektoré tradičné bylinkárske knihy odporúčajú kostihoj aj na vnútorné použitie. Vďaka obsahu pyrrolizidinových alkaloidov, ktoré by mohli pri vyššom alebo dlhšom užívaní spôsobiť toxické poškodenie pečene, sa táto forma bežne neodporúča. Ak sa rozhodnete kostihojový koreň užívať vnútorne vo forme čaju či tinktúry, berte ho len po veľmi krátky čas, maximálne 2 týždne. Kostihojová tinktúra alebo masť by nemala chýbať v žiadnej domácej lekárničke. Pri vonkajšom použití na koži je táto bylinka bezpečná.

Kostihojová masť − recept

Vezmeme 4 − 5 čerstvých koreňov kostihoja, ktoré očistíme, nakrájame na drobné kúsky a zahrejeme v 250 ml masti alebo kvalitnom rastlinnom oleji. Pred bodom varu vypneme a necháme v tuku do druhého dňa. Následne opäť mierne zahrejeme a scedíme. Macerát v masti nám dobre stuhne po naliatí do malých téglikov či pohárikov. Macerát v oleji treba zahustiť včelím voskom pre získanie masti. Bez včelieho vosku získame kostihojový liečivý olej. Masť či olej uchovávame v malých nádobkách v chlade.

Kostihoj ako homeopatikum

Symphytum sa používa rovnako ako kostihojový koreň, len je jeho pôsobenie šetrnejšie. Ide o vhodnú formu pre deti, tehotné a dojčiace ženy.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Ak si nie ste istí ohľadom užívania byliniek či výživových doplnkov, poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom v našej poradni.

Prečítajte si tiež

Betaglukány (niekedy nazývané imunoglukány) sú prirodzene sa vyskytujúce polysacharidy, ktoré sa nachádzajú v hubách, baktériách a rastlinách. Nájdete ich v našom sortimente výživových doplnkov - či…

viac

Hovädzí kolagén ľudia na stránkach MojaLekáraň.sk nakupujú dva a pol násobne viac ako ten morský. Často si myslia, že je výživný najmä pre kĺby a kosti. Nie je to tak. Odborníčka a lekárnička online…

viac

Ľanové semienko sa pestuje v dvoch odrodách (hnedý ľan a zlatý ľan) a má mnoho zdravotných výhod. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov a rád, prečo by ste ho mali pravidelne zaraďovať do svojho…

viac

Mandle sú komplexným zdrojom živín - preto sú obľúbené nielen u priaznivcov rôznych diét (vegetariánov, nízkosacharidovej, keto či paleo diéty), ale aj u ľudí s potravinovými alergiami - sú…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.