Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Kostihoj, hojivý priateľ a ochranca pohybu

Kostihoj, hojivý priateľ a ochranca pohybu
Zdielať

Kostihoj patrí medzi jednu z tradičných byliniek našich babičiek. Čo obsahuje, ako pôsobí a na čo sa hodí kostihojová masť sa dozviete v našom článku.

Kostihoj lekársky − Symphytum officinale

Kostihoj je trváca až 1 m vysoká bylina s ružovo-fialovými kvetmi, ktoré lákajú včely. Celá rastlina je dužinatá a drsne chlpatá. Rastie pri rybníkoch, brehoch potoka a podmáčaných lúkach. Patrí k vôbec najstarším liečivým bylinám so širokým spektrom použitia. V stredoveku sa hojne využíval na hojenie zlomenín, odtiaľ potom pramení jeho slovenský názov. Kostihoj sa strúhal a používal ako obklad, ktorý stuhol, spevnil zranenia a zároveň liečil.

Čo všetko je možné z kostihoja použiť

Z rastliny sa používa list, vňať a koreň kostihoja. Najviac sa využíva koreň, ktorý sa zbiera na jar pred začiatkom vegetácie alebo na jeseň (v septembri a v októbri). Rýchlo sa umyje, rozpolí a suší na slnku alebo pri umelej teplote, ktorá nesmie byť vyššia ako 45 °C. Droga je bez pachu, má zvieravú a horkastú chuť. Na priereze musí byť biela. 

Čo obsahuje kostihoj

Hlavné účinky kostihoja sú dané prítomnosťou alantoínu. Alantoín je látka s hojivým pôsobením na tkanivá, kosti, šľachy a väzy. Kostihoj ďalej obsahuje rôzne alkaloidy, kyselinu rozmarínovú, steroly, živice, lepkavé látky, silice a škroby.

Účinky kostihoja

Kostihoj mimoriadne priaznivo pôsobí na kĺby, šľachy a tkanivá. Jeho využitie je veľmi široké. Je preto známou bylinkou tradičného bylinkárstva. Kostihojovú masť poznajú nielen seniori, ale využívajú ich aj športovci a ľudia, ktorí sa venujú fyzickej aktivite. Ak sa rozhodneme využiť silu bylín namiesto liekov, je kostihoj pre naše kĺby tým pravým riešením.

Využitie kostihoja

Kostihoj je možné využiť pre vonkajšie použitie v týchto formách:

S vnútorným použitím kostihoja opatrne!

Niektoré tradičné bylinkárske knihy odporúčajú kostihoj aj na vnútorné použitie. Vďaka obsahu pyrrolizidinových alkaloidov, ktoré by mohli pri vyššom alebo dlhšom užívaní spôsobiť toxické poškodenie pečene, sa táto forma bežne neodporúča. Ak sa rozhodnete kostihojový koreň užívať vnútorne vo forme čaju či tinktúry, berte ho len po veľmi krátky čas, maximálne 2 týždne. Kostihojová tinktúra alebo masť by nemala chýbať v žiadnej domácej lekárničke. Pri vonkajšom použití na koži je táto bylinka bezpečná.

Kostihojová masť − recept

Vezmeme 4 − 5 čerstvých koreňov kostihoja, ktoré očistíme, nakrájame na drobné kúsky a zahrejeme v 250 ml masti alebo kvalitnom rastlinnom oleji. Pred bodom varu vypneme a necháme v tuku do druhého dňa. Následne opäť mierne zahrejeme a scedíme. Macerát v masti nám dobre stuhne po naliatí do malých téglikov či pohárikov. Macerát v oleji treba zahustiť včelím voskom pre získanie masti. Bez včelieho vosku získame kostihojový liečivý olej. Masť či olej uchovávame v malých nádobkách v chlade.

Kostihoj ako homeopatikum Symphytum sa používa rovnako ako kostihojový koreň, len je jeho pôsobenie šetrnejšie. Ide o vhodnú formu pre deti, tehotné a dojčiace ženy.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

7. apríl 2021
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Čo je to fenylketonúria? Dá sa s touto poruchou plnohodnotne žiť? A aké potraviny sú pri PKU vhodné? Máme pre vás odpovede nielen na tieto otázky.

viac

Čo je to prostata a ako môže ovplyvniť zdravie muža? Ako môžu byť životný štýl a prevencia nápomocné v predchádzaní problémov s prostatou? Prezradíme v našom článku.

viac

Vysvetlíme vám, čo obnáša dna, poradíme, ako sa vyvarovať hromadeniu kyseliny močovej v organizme a tiež, čo robiť, keď už nás tieto ťažkosti postihli.

viac

Prezradíme vám, aké môžu byť reakcie na očkovanie proti chorobe covid-19 a tiež poradíme, ako postupovať v prípade, že sa objaví práve u vás.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.