MojaLekáreň.sk

Detská kozmetika. Ako vyberať?

Výber vhodnej kozmetiky pre dieťa si vyžaduje zvýšenú pozornosť. Detská pleť a vlasy nemajú také vlastnosti ako pleť dospelých. Vhodným a odôvodneným výberom kozmetiky pre dieťa možno predísť nepríjemným problémom s detskou pokožkou.

Detská kozmetika. Ako vyberať?
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Výrobky pre novorodenca

Trh v dnešnej dobe ponúka nepreberné množstvo rôznych prípravkov a pomôcok na ošetrovanie detskej pokožky: detské obrúsky, zásypy, ošetrujúce krémy a kúpele, čistiace emulzie, pleťové mlieka, detské oleje, šampóny a ďalšie.

  • detské textilné obrúsky - pre ošetrenie detskej pokožky pri prebaľovaní. Obrúsky sú napustené detským čistiacim mliekom a detským olejom. Dobrú voľbou sú obrúsky Nivea Baby alebo Johnson Baby.
  • detské púdre a zásypy - účinne chránia detskú pokožku, bránia zapareninám, s miernymi dezinfekčnými účinkami. Napríklad od Aviril alebo Johnson&Johnson.
  • krémy proti zapareninám - pomáhajú chrániť detskú pokožku pred vznikom zaparenín, upokojujú začervenanú a podráždenú pokožku, zabraňujú pôsobeniu dráždivých látok na pokožku (Sudocrem, Herbacos, Aviril, Johnson a ďalšie).
  • zvláčňujúce kúpele - obsahujú detský olej, ktorý pokožku hydratuje a pritom nedráždia pokožku ani oči. Vyskúšajte kúpele Johnson alebo Weleda.
  • detské oleje - používajú sa po kúpeli na hydratáciu pokožky. Vytvárajú ochrannú vrstvu, ktorá zabraňuje odparovaniu vody a vysúšaniu detskej kože. Medzi najznámejšie výrobky patrí Weleda, Alpa (olejčeky Aviril), Johnson alebo HIPP.
  • detské šampóny - sú špeciálne vyvinuté pre jemnú detskú pokožku, šetrne umývajú vlasy, nedráždia oči a a sú maximálne šetrné k pokožke hlavy. Vyrába napríklad Nivea, Weleda alebo Seba med.

Kúpacia kozmetika

Výber kozmetiky do kúpeľa sa riadi predovšetkým vekom dieťaťa. Dbajte na to, aby ste pokožku príliš neodmasťovali. Preto vyberajte prípravky s obsahom oleja, ktoré pokožku zvláčnia, vyživia a zabránia vysušovaniu. Pre novorodenca je šetrnejšie rozpustenie prípravku vo vode, ako aplikácie priamo na kožu.
Malé bábätká sa príliš neušpinia, nie je teda nutné ich kúpať každý deň. I tu teda platí: "všetko s mierou". Ak bábätko často kúpete, a používate penu do kúpeľa a umývacie a kozmetické prostriedky, môžete postupne narušiť prirodzený ochranný kožný film.

Starostlivosť o detskú pokožku

Dôležitými faktormi sú pravidelné a primerané ošetrovanie detskej pokožky kvalitnou detskou kozmetikou. Ďalej prevencia vzniku začervenania a zaparenín. Tiež rešpektovanie odlišných zásad vhodného ošetrovania pokožky v letnom a zimnom období.

Citlivú detskú pokožku ošetrujte denne. Najdôležitejší je výber kvalitnej detskej kozmetiky, ktorá bude primeraná veku dieťaťa, účelu použitia a stavu detskej pokožky. Či už ide o kozmetiku telovú, alebo vlasovú, vždy dbajte na zloženie výrobku. Sledujte hlavne ochranné schopnosti použitého výrobku.

Po pôrode dochádza u bábätiek k prirodzene zvýšenému odlupovaniu kože, preto je potrebné ju často zvláčňovať a premazávať vhodným krémom alebo olejom.

Plienková oblasť je obzvlášť citlivá, často dochádza k podráždeniu a preto si vyžaduje zvýšenú pozornosť. Prevenciou vzniku začervenania a zaparenín je častá výmena plienok, dôkladné očistenie detskými textilnými servítkami a používanie krémov proti zapareninám pri každom prebaľovaní.
Určité zásady je tiež potrebné dodržiavať v letnom a zimnom období. Pred pobytom na slnku treba dieťa natrieť opaľovacím prostriedkom s vysokým faktorom. Deti do 1 roka radšej priamemu slnečnému žiareniu nevystavujte vôbec. Pri mrazivom a veternom počasí používajte ochranné krémy na tvár, ktoré obsahujú minimum vody.

Starostlivosť o suchú detskú pokožku vyžaduje pravidelné ošetrovanie zvláčňujúcimi prípravkami. Ak má vaše dieťa suchú pokožku, je potrebné venovať jej zvýšenú starostlivosť a ošetrovať len zvláčňujúcimi prípravkami. Na kúpanie používajte výhradne hydratačné detské gély, po kúpeli nezabúdajte vždy pokožku ošetriť hydratačným telovým mliekom.

Látky, ktoré môže obsahovať detská kozmetika

Detská kozmetika môže obsahovať látky, ktoré môžu dráždiť detskú pokožku alebo dokonca vyvolávajúce alergické reakcie. Vždy si overte, aké látky vyberaný výrobok obsahuje.
Pre deti, ktoré sú náchylné na ekzém a alergie, vyberajte vždy takú kozmetiku, ktorá neobsahuje nebezpečné alergény. Nakupujte len výrobky, pri ktorých sú všetky obsiahnuté látky uvedené na obale.

  • konzervačné látky - chránia prípravky pred mikroorganizmami, môžu však vyvolávať kožné reakcie
  • vonné látky - zmes často lacných syntetických látok, ktoré môžu vyvolávať alergické reakcie
  • tenzidy - používajú sa na čistenie, sú obsiahnuté v mydlách, šampónoch a kúpeľových penách, môžu nadmerne vysušovať pokožku
  • emulgátory - poškodzujú ochranný film pokožky a potom sa ľahko vstrebávajú

 

Lékárna.cz

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Deti a mamičky Kozmetika a hygiena Dermokozmetika

Prečítajte si tiež

Probiotiká pomáhajú imunitnému systému v boji proti chorobám tým, že podporujú zdravie črevného mikrobiómu a chránia ho pred škodlivými baktériami, kvasinkami, plesňami a vírusmi. Nájdete ich v…

viac

Crohnova choroba je autoimunitné chronické ochorenie tráviaceho traktu. Spôsobuje zápalové procesy v rôznych častiach tráviacej sústavy, najčastejšie však v oblasti spojenia tenkého a hrubého čreva.…

viac

Tiež ste sa stretli s názvami prvá, druhá, tretia, štvrtá, piata, šiesta a siedma detská choroba? Číslovanie pochádza z čias, keď sa ešte veľmi nevedelo, čo choroby spôsobuje. Tieto choroby postihujú…

viac

Veľmi často je jedným z príznakov bežného prechladnutia, známeho aj ako vírusové ochorenie dýchacích ciest. Toto vírusové ochorenie dýchacích ciest najčastejšie postihuje nos a hltan. Medzi príznaky…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.