MojaLekáreň.sk

Deti a čistenie zubov. Môže ich baviť?

Deti a čistenie zubov. Môže ich baviť?
Zdielať

Čistenie zubov patrí k základným hygienickým návykom a malo by byť u detí prirodzenou súčasťou dňa. Kedy s tým začať? A ako malých neposedníkov udržať pár minút v kľude pred umývadlom?

Starostlivosť o detský chrup začína s prvým zúbkom. Tie sa začnú deťom prerezávať väčšinou okolo 6.mesiaca. Spočiatku stačí zúbky očistiť navlhčenou gázou, či látkovou plienkou. Keď ich je viac, pomôže gumový návlek na prst- prstiačik. Prstiačik odporúčajú zubní lekári do doby pokiaľ má dieťa prerezaných 8 zúbkov. Stoličky im už ale nevyčistíte. Okolo 9.mesiaca, tak prichádza na radu detská zubná kefka. Mala by mať, čo najmenšiu hlavičku a byť mäkká a mať rovno zastrihnuté vlákna.

Prečo čistiť mliečne zuby?

Niektorí rodičia si bohužiaľ stále myslia, že nie je potrebné mliečne zuby čistiť, keď aj tak vypadnú. Opak je pravdou. Ak dôjde k predčasnej strate mliečneho chrupu, zostane po ňom  niekoľko rokov voľné miesto, než vyrastie trvalý chrup. Ostatné mliečne zuby, ale majú tendenciu voľné miesto zaplniť, začnú sa posúvať a trvalý chrup nemá kam rásť. To je jedna z hlavných príčin krivých zubov a potreba zubného strojčeka. Chýbajúci zub môže priniesť aj problém s rečou.

Zúbková víla nemá rada sladké

Aby sme predišli zubnému kazu, okrem správneho čistenia zubov, je vhodné obmedziť sladkosti a miesto sladkých nápojov piť čistú vodu alebo nesladené čaje. Približne od 3 rokov sú deti schopné si zúbky čistiť samé. Rodič však musí zúbky dočisťovať. Deti si často zabúdajú čistiť zúbky zvnútra a na nedostupnejších miestach zhora. Okolo 8 roku sú deti schopné si čisť zuby samy.

Čistenie zubov ako hra?

Aj mliečne zuby je potrebné udržovať zdravé a čisté. Malé deti radi napodobňujú dospelých a vyhľadávajú činnosti, ktoré môžu robiť s nimi. A práve toto môžete využiť pri čistení zúbkov. Ukážte im, že im, že starostlivosť o zuby je bežnou súčasťou dňa. Výbornou motiváciou je detektor povlaku. Vyzerá ako obyčajný fialový cukrík, ktorý po rozpustení v ústach zafarbí miesta, kde zostal nevyčistený zubný povlak. Ukážete tak deťom, že aj keď zub vyzerá čistý, nemusí to tak byť. Detektor možno použiť aj pred čistením zúbkov. Dieťa tak vidí koľko povlaku sa na zuboch usadilo počas dňa.

Antibakteriálne kryty a držiaky na kefky v tvare zvieratiek, smajlíkov alebo robotov, tiež urobia čistenie zubov zábavnejšie. Aj samotné kefky sú dostupné v pestrých farbách a tvaroch. Niektoré dokonca svietia a blikajú.

Sonické kefky pre deti

Ovládať správnu techniku čistenia zubov, nevynechať žiadne miesto, ale ani nepoškrabať zubnú sklovinu vysokým tlakom...to nie je len tak. Ovláda to len máloktorý dospelý a je len otázkou, či to vyžadovať aj od našich detí.

Riešením môže byť sonická zubná kefka pre deti. Funguje na princípe vysokofrekvenčného stierania - šetrne rozruší a následne zotrie zubný povlak zo zubov a ďasien. Z pasty, vody a slín vzniká dynamická vlna, ktorá preniká aj do medzizubných priestorov a do ďasnového žliabku, tieto priestory okysličuje a odplaví škodlivé baktérie.

Detské sonické zubné kefky sú vhodné už pre 3 ročných chlapcov a dievčatá. Vyčistia chrup efektívnejšie, pretože s deťmi komunikujú a dobu čistenia postupne predlžujú až na doporučené 2 minúty. Využívajú veselé melódie, ktoré sa menia po 30 sekundách a tým učia deti správne rozvrhnúť čas čistenia celého chrupu. Vďaka vymieňajúcim samolepkám kefka neomrzí a čistenie zubov bude stále zábavné :-)

 

2. február 2018
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Bolesť v krížoch je nepríjemná záležitosť, ktorá nás nenechá spať alebo naopak vstať. Čo je príčinou a ako bolesti zmierniť či úplne eliminovať? Dozviete sa v našom článku.

viac

Založiť rodinu je veľké rozhodnutie. S plánovanou zmenou by mali súhlasiť obaja partneri, prijať zodpovednosť a pohovoriť si otvorene o otázkach plodnosti. Prinášame vám základné informácie o ženskom…

viac

Zelený jačmeň patrí medzi obľúbené zelené potraviny, ktoré sa podieľajú na celkovom povzbudení organizmu vďaka obsahu prírodných vitamínov a minerálov. Do skupiny zelených potravín zaraďujeme aj…

viac

V súčasnosti je čím ďalej viac venovaná pozornosť tzv. systémovej enzymoterapii. Jej hlavným predstaviteľom je liek Wobenzym.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac