MojaLekáreň.sk
Hľadať

Čo pomáha na chrapot a unavené hlasivky?

Čo pomáha na chrapot a unavené hlasivky?
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Dozviete sa, ako chrapot vzniká a čo na neho platí, aby ste sa dostali skoro do formy a začali znovu hovoriť.

Ako vzniká chrapot

Chrapot je príznakom poruchy v oblasti dýchacích ciest,v ktorej sa nachádzajú hlasivky.

Zvyčajne za infekciu v hlasivkách môžu

  • chladný vzduch,
  • klimatizácia,
  • znečistený vzduch fajčením, prachom, chemikáliami, alebo
  • laryngitída (zápal hlasiviek a hrtana).

Dočasný chrapot zvyčajne nasleduje po celodennom rozprávaní, spievaní alebo jednorazovom hlasovom vypätí (kričanie na športovom zápase, spev v zbore). Občas môžu byť príčinou závažnejšie ochorenia.

Kedy zájsť k lekárovi

Ak u dospelého trvá dlhšie než 3 týždne, a u detí dlhšie než týždeň, mal by byť dôvodom pre konzultáciu s lekárom.

Čo na chrapot a hlasivky

Pomáha čokoľvek, čo hlasivkám umožní rozriediť hlien, ktorým sú obalené vrámci infekcie. Odkašliavaniu, ktoré pomáha zbaviť sa hlienu, môžu napomôcť bylinné čaje s divozelom, lipou, podbeľom alebo varená cibuľa alebo cesnak s majoránkou.

Vhodné je čaj osladiť medom a piť ho teplý po malých dúškoch. Tieto bylinky nestačí iba zaliať horúcou vodou. Dôležité je, aby sa chvíľu povarili. Tým sa uvoľní dostatok slizovitých látok, ktoré pomôžu zbaviť sa hlienu na hlasivkách.

Pri liečbe je potrebné teplo, dostatočne vlhký vzduch a hlasový pokoj. Nie je vhodné ani šepkať. Šepkanie totiž namáha hlasivky najviac. Vyhnite sa alkoholu a fajčeniu, ktoré hlasivky zbytočne preťažujú a vysušujú.

Klasická liečba

K rozriedeniu hlienu na hlasivkách sú vhodné lieky umožňujúce vykašliavanie s obsahom bromhexínu alebo acetylcysteínu. Lieky na bolesti v krku pomáhajú zničiť baktérie a zmierniť bolesť zapríčinenú zápalom okolo hlasiviek. Doplnok stravy Voice Angin pomôže s ochranou podráždenej sliznice proti usadeniu škodlivých baktérií.

Babské rady

Babskou radou, ako liečiť hlasivky, je pitie teplej Vincentky s mliekom v pomere 1:1, kloktanie Vincentkou, slanou vodou alebo varenou šalviou. Vincentku môžete tiež užívať v pastilkách alebo ju inhalovať. Vhodné sú i pastilky s obsahom islandského lišajníka.

Ďalším možným spôsobom, ako sa zbaviť chrapotu, je konzumácia chrenu naloženého v mede.

Na bolesť v krku či škrabanie pomôže aj kvalitná čokoláda s minimálne 70% kakaa. Kakao obsahuje teobromín, ktorý mierni bolesť v krku.

Medzi takmer zázračné elixíry patrí voda s medom a citrónom. Do 500 ml teplej vody vmiešajte lyžičku medu a vytlačte celý citrón.

Homeopatia

Vhodnou alternatívou je aj liečba pomocou homeopatík. Je dôležité si uvedomiť, aký typ chrapotu máte. Pomôcť môžu buď vybrané zložené homeopatické prípravky - v prípade, že nemožno chrapot presnejšie identifikovať - a po konzultácii s odborníkom i niektoré jednozložkové prípravky.

Chrapot u detí

Zachrípnutie u detí možno liečiť podobne ako chrapot u dospelých. Vždy je potrebné vybrať správny prípravok pre danú vekovú kategóriu. Vhodné sú aj zábaly, napr. zemiakový obklad pripravíme roztlačením uvarených zemiakov, alebo cibuľový. Teplé cibule nakrájame na kolieska, rozvrstvíme na utierku, priložíme na krk a omotáme uterákom. Obklad necháme do vychladnutia, potom zložíme. Môžeme ho opakovať niekoľkokrát denne.

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Lieky na bolesť Lieky na bolesť v krku
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Zázračná kurkuma prospieva nielen normálnej funkcii pokožky a kĺbov, ale dodáva aj peknú žltú farbu a v jedle dobre chutí.

viac

Ako funguje prenos kyslíka krvou, na čo slúži pulzná oxymetria a ako vám môže oxymeter pomôcť, ak ochoriete covid-19? Prezradíme v našom článku.

viac

Konope je dnes dobre známe a používané nielen v medicíne, ale aj v kozmetike, kde je jedným z najčastejšie používaných top látok dnešného trhu.

viac

Býva vaše dieťa často nesústredené a zasnené? Nevníma kvôli tomu to, čo mu hovoríte? Zabúda a stráca svoje veci? Je divoké, neposlušné, pri ničom dlho neposedí? Zo školy nosí jednu poznámku za druhou…

viac
Spýtajte sa lekárnika

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.