Moje srdcovky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Čo pomáha na unavené hlasivky a zachrípnutie?

Čo pomáha na unavené hlasivky a zachrípnutie?

Hlasivky sú dva väzy uložené v krku v hrtana. Sú veľmi pružné. Pri výdychu sa hlasivky prechádzajúcim vzduchom rozvlnia a vzniká hlas. Hlas pokladáme za samozrejmosť, kým nás o neho nepripraví bolesť v krku a chrapot - zachrípnutie. Ako sa rýchlo dostať späť do formy a začať opäť rozprávať? Čítajte ďalej.

Čo pomáha na unavené hlasivky a zachrípnutie?

Chrapot, alebo tiež zachrípnutie, je príznakom poruchy v oblasti dýchacích ciest,v ktorej sa nachádzajú hlasivky. Zvyčajne za infekciu v hlasivkách môžu chladný či znečistený vzduch, klimatizácia, prach či chemikálie vo vzduchu, alebo tiež laryngitída (zápal hlasiviek a hrtana).

Dočasný chrapot zvyčajne nasleduje po celodennom rozprávaní, spievaní alebo jednorazovom hlasovom vypätí (kričanie na športovom zápase, spev v krčme). Občas môžu byť príčinou závažnejšie ochorenia. Chrapot trvajúci dlhšie ako 3 týždne by mal byť dôvodom pre konzultáciu s lekárom. Pri deťoch vyhľadajte lekára už po týždni.

Ako hlasivkám pomôcť?

Pomáha čokoľvek, čo hlasivkám umožní rozriediť hlien, ktorým sú obalené vrámci infekcie. Odkašliavaniu, ktoré pomáha zbaviť sa hlienu, môžu napomôcť bylinné čaje s divozelom, lipou, podbeľom alebo varená cibuľa alebo cesnak s majoránkou.

Vhodné je čaj osladiť medom a piť ho teplý po malých dúškoch. Tieto bylinky nestačí iba zaliať horúcou vodou. Dôležité je, aby sa chvíľu povarili. Tým sa uvoľní dostatok slizovitých látok, ktoré pomôžu zbaviť sa hlienu na hlasivkách.

Pri liečbe je potrebné teplo, dostatočne vlhký vzduch a hlasový pokoj. Nie je vhodné ani šepkať. Šepkanie totiž namáha hlasivky najviac. Vyhnite sa alkoholu a fajčeniu, ktoré hlasivky zbytočne preťažujú a vysušujú.

Klasická liečba

K rozriedeniu hlienu na hlasivkách sú vhodné lieky umožňujúce vykašliavanie. Napr. ACC alebo Mucosolvan. Strepsils či Neo-angin pomáhajú zničiť baktérie a zmierniť bolesť zapríčinenú zápalom okolo hlasiviek. Voice angin pomôže s ochranou podráždenej sliznice proti usadeniu škodlivých baktérií.

Babské rady

Babskou radou, ako liečiť hlasivky, je pitie teplej Vincentky s mliekom v pomere 1:1, kloktanie Vincentkou, slanou vodou alebo zvarenou šalviou. Vincentku môžete tiež užívať v pastilkách alebo ju inhalovať. Vhodné sú i pastilky s obsahom islandského lišajníka.

Ďalším možným spôsobom, ako sa zbaviť chrapotu, je konzumácia chrenu naloženého v mede. Na bolesť v krku pomôže aj kvalitná čokoláda s minimálne 70% podielom kakaa. Kakao obsahuje teobromín, ktorý mierni bolesť v krku. Medzi takmer zázračné elixíry patrí voda s medom a citrónom. Do 500 ml teplej vody vmiešajte lyžičku medu a vytlačte celý citrón.

Homeopatia

Vhodnou alternatívou je aj liečba pomocou homeopatík. Je dôležité si uvedomiť, aký typ chrapotu máte. Pomôcť môžu Aconitum napellus, Belladona, Rhus toxicodendron, Arnica nebo Phosphorus. 

Ak nie je možné chrapot presnejšie identifikovať, siahnite po komplexnom homeopatiku Homeovox.Obsahuje viac druhov homeopatických látok. Preventívne sa cmúľajú 5x denne 2 tablety. V prípade chrapotu 2 tablety každú hodinu do zlepšenia.

Ak zachrípli deti...

Zachrípnutie u detí možno liečiť podobne ako chrapot u dospelých. Vždy je potrebné vybrať správny prípravok pre danú vekovú kategóriu. Vhodné sú aj zábaly. Zemiakový obklad pripravíme roztlačením uvarených zemiakov. Cibuľový nakájaním teplých cibúľ na kolieska. Rozvrstvíme na utierku, priložíme na krk a omotáme uterákom. Obklad necháme do vychladnutia, potom zložíme. Môžeme ho opakovať niekoľkokrát denne.

 

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam