MojaLekáreň.sk

Ako pomôcť krvotvorbe?

Ako pomôcť krvotvorbe?
Zdielať

Bledosť, únava, slabosť, omdlievanie, búšenie srdca, hučanie v ušiach, migrény, závraty a niekedy aj dýchavičnosť - tieto všetky príznaky sú známkou chudokrvnosti. A tú sa neodporúča podceňovať.

K príznakom sa môže pridať nechutenstvo, chudnutie, zápcha alebo hnačka. Aj za sťažnosťami na nekvalitné lámavé nechty a vypadávanie vlasov je možné vystopovať „chudobnú krv“. Anemickí ľudia trpia opakovanými infekciami a zle sa im hoja rany. Nebývajú ani v psychickej pohode. Reagujú často podráždene, alebo naopak, prepadajú apatii.

 

Kde vzniká problém?

Ak máte anémiu, krv ťažko získava dostatok kyslíka a nemôže ho potom distribuovať do svalov a ďalších orgánov. Transport kyslíka majú na starosti červené krvinky, v ktorých sa viaže na červené krvné farbivo, ktoré sa nazýva hemoglobín. Najčastejšia forma anémie je spojená s nedostatkom železa, ktoré je základnou zložkou hemoglobínu. Málokrvnosť spôsobuje aj nedostatok vitamínu B12 alebo B9 (kyseliny listovej). Obe látky sú nevyhnutné pre tvorbu červených krviniek. Existuje ešte mnoho ďalších príčin málokrvnosti, ktoré súvisia s inými poruchami či chorôbami.

Už viete, čo vám chýba?

Vzniku anémie predídeme dostatočným príjmom železa, kyseliny listovej a vitamínu B12. Práve on uvádza do pohybu potrebné substancie železa a jeho nízka hladina narušuje reprodukciu červených krviniek. No pre vývoj zdravých krviniek sú dôležité aj ďalšie vitamíny skupiny B. Či už ide o vitamín B2 (riboflavín), alebo B6 (pyridoxín). Len čo jeden z týchto vitamínov chýba, nemôže žalúdok vylučovať dostatok kyseliny chlorovodíkovej na rozpustenie železa, ktoré sa potom nedokáže vstrebať. Udržiavať krvinky zdravé pomáha i vitamín C, ktorý zvyšuje absorpciu železa, prispieva k zníženiu únavy a je kľúčom k odolnosti organizmu.

 

Vezmite na pomoc rastlinné látky

Proti málokrvnosti využívame silu rastlín. Dodávajú telu látky podporujúce tvorbu červených krviniek, vďaka nim tiež lepšie využijeme železo a minerály prijímané z potravy.

Hrozno prospieva krvi

Hrozno je bohatým zdrojom vitamínov, minerálov, bielkovín, organických kyselín a aminokyselín a mnoho z nich priaznivo ovplyvňue tvorbu červených krviniek. Krvi prispievajú näjma obsiahnuté vitamíny skupiny B a vitamín C. Vitamín C pôsobi na tvorbu kolagénu, ktorý je dôležitý pre zdravie tých najtenších ciev – vlásočníc.
Niektoré obdobné látky, ktoré obsahuje hrozno, nájdeme v baze čiernej. Sú to flavonoidy, triesloviny, silice, vitamíny skupiny B a vitamín A, ktorý podporuje metabolizmus železa a funkcie imunitného systému. Nezabúdajme na ostružiník krovitý, kde opäť môžeme ťažiť zo vzájomne sa posilňujúcich účinkov antioxidantov s vitamínom C. Ostružiny obsahujú aj draslík, horčík, železo, vlákninu a kyselinu listovú.
Výživový doplnok HEMOPLUS s hroznom + kyselina listová + vitamín C + železo obsahuje zložky, ktoré sú bohaté na vitamíny a minerály, najmä hrozno, čiernu bazu, černice a ďalšie. Vďaka obsahu vitamínov B2, B6, B9 a B12 prispieva k tvorbe červených krviniek a hemoglobínu a vďaka obsahu železa prispieva k prenosu kyslíka. Prípravok je vhodný na bezlepkovú diétu.

21. november 2012
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Bolesť v krížoch je nepríjemná záležitosť, ktorá nás nenechá spať alebo naopak vstať. Čo je príčinou a ako bolesti zmierniť či úplne eliminovať? Dozviete sa v našom článku.

viac

Založiť rodinu je veľké rozhodnutie. S plánovanou zmenou by mali súhlasiť obaja partneri, prijať zodpovednosť a pohovoriť si otvorene o otázkach plodnosti. Prinášame vám základné informácie o ženskom…

viac

Zelený jačmeň patrí medzi obľúbené zelené potraviny, ktoré sa podieľajú na celkovom povzbudení organizmu vďaka obsahu prírodných vitamínov a minerálov. Do skupiny zelených potravín zaraďujeme aj…

viac

V súčasnosti je čím ďalej viac venovaná pozornosť tzv. systémovej enzymoterapii. Jej hlavným predstaviteľom je liek Wobenzym.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac