Obľúbené položky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Ako na teplotu u detí?

Ako na teplotu u detí?

Deti

Lesknúce sa oči, červená tvárička a horúce čelo. To nenechá takmer žiadneho rodičia chladným. Ako sa meria teplota u detí? Kedy by sme mali zasiahnuť, keď sa objaví vysoká teplota u detí? Ako zraziť vysokú teplotu? Kedy vyhľadať lekára?

Ako na teplotu u detí?

Čo je zvýšená teplota, čo horúčka a ako sa meria?

Teplota sa u detí mení s vekom, dennou dobou a telesnou aktivitou. Dojčatá majú väčšinou o niečo vyššiu telesnú teplotu, než staršie deti. Počas dňa je teplota najnižšia ráno a naopak najvyššia k večeru.

U novorodencov a dojčiat je najpresnejšie meranie teploty v konečníku. Od tejto teploty odpočítame 0,5°C, tzn. keď v konečníku nameriame 37,5°C, reálna telesná teplota dieťaťa je 37°C.

U starších detí sa už preferuje meranie teploty v podpazuší. Novinkou na trhu je kontinuálny snímač teploty Thermeeno, ktorý je prepojený s mobilnou aplikáciou a tak máte stály prehľad o priebehu a vývoji telesnej teploty. Teplomer Termeeno je vhodný pre všetkých členov rodiny, vrátane najmenších detí. Vďaka nemu odpadá budenie detí, aby sme im zmerali teplotu.

Za zvýšenú teplotu sa považuje teplota v rozmedzí 37-38 °C. Za horúčku je považovaná telesná teplota nad 38°C.

Ak má dieťa zvýšenú teplotu, nejaví iné známky choroby a vyzerá a správa sa ako obvykle, netreba vo väčšine prípadov zvýšenú teplotu zrážať.

Horúčka - nebezpečenstvo alebo pomocník?

Horúčka nie je choroba. Je to signál, že sa v organizme niečo deje, tj. organizmus tak reaguje na chorobu. Veľmi často sa horúčka vyskytuje pri vírusovom ochorení. U bakteriálneho ochorenia je menej častá.

Pri horúčke dochádza k aktivácii imunitného systému. Biele krvinky, ktoré sú prednou líniou obrany tela, sú pri horúčke pohyblivejšie a tým majú väčšiu šancu vysporiadať sa s "nepriateľom". Pri teplote nad 39°C sa znižuje aj schopnosť patogénov množiť sa a rýchlejšie hynú. Zároveň sú požierané armádou prebudených bielych krviniek.

Horúčku môžeme rozdeliť do dvoch fáz.

V prvej fáze teplota stúpa, v druhej dochádza k udržiavaniu teploty na účinnej hladine. Po tom, čo patogény vstúpia do tela, začne správne fungujúci imunitný systém teplotu zvyšovať. Dieťa môže mať studené ruky a nohy, môže mať zimnicu a triasť sa, citlivejšie vnímať bolesť. A práve tieto symptómy naznačujú, že sa teplota bude ešte zvyšovať. V tejto fáze je potrebné dodať teplo zvonka. Dieťaťu dáme teplé ponožky a sveter, alebo ho prikryjeme dekou.

Druhá fáza horúčky nastupuje po niekoľkých hodinách alebo na ďalší deň. Teplota kulminuje (väčšinou aj nad 39°C). Organizmus už teplotu nezadržuje, ale začína ju vyžarovať von. Dieťa začne sálať. Má horúce ruky, nohy, tvár či celé telo. Ak sa dieťa cíti dobre a nič ho nebolí, horúčku nezrážame a necháme ju pracovať. Tým sa telo s chorobou rýchlejšie vysporiada.

Kedy k lekárovi?

Vyhľadať s dieťaťom lekára by sme mali v prípade, ak horúčkou trpia dojčatá do 6 mesiacov veku, alebo ak má dieťa do 1 roka horúčku vyššiu ako 39°C.

U starších detí je vhodné navštíviť lekára, ak je dieťa apatické, málo močí, nechce piť, vracia, je zmätené, nepokojné, má bolesti ucha, hlavy alebo krku, má vyrážku či mramorovanú kožu. S lekárom konzultujte aj horúčku trvajúcu viac ako 3 dni a neklesajúcu horúčku (39-40°C). Ak teplota prekročí 40°C a pri výskyte febrilných kŕčov urýchlene kontaktujeme lekára či záchrannú službu.

Ako a kedy uľaviť od horúčky?

U detí, ktoré majú tendenciu k vzniku febrilných kŕčov, je vhodné podať lieky na zníženie teploty už pri prvých príznakoch horúčkovitého ochorenia. Pozor by sme si v tomto prípade mali dať na možný rýchly vzostup teploty po pominutí účinku liekov.

U detí, ktoré netrpia na vznik febrilných kŕčov, nie je väčšinou potrebné teplotu do 38°C nijako znižovať. Pri horúčke nad 38°C sa pre znižovanie rozhodujeme na základe celkového stavu dieťaťa. Ak dieťa normálne je, pije, hrá sa, spí a nič ho nebolí, nie je nutné horúčku znižovať. Naopak je veľmi vhodné ju nechať pracovať a pomôcť telu sa rýchlejšie vysporiadať s ochorením. Ak sa však dieťa necíti dobre, je unavené či podráždené, niečo ho bolí, je zníženie horúčky na mieste.

Na zníženie horúčky a bolesti môžeme podať lieky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofenu.

Pre najmenšie deti sú k dispozícii čapíky a sirupy. Staršie už môžu užívať aj tablety určené pre deti. Pre správne dávkovanie sa riadime hmotnosťou dieťaťa. Ak si nie ste istí, ako lieky dieťaťu podať, obráťte sa na lekára alebo lekárnika, ktorí vám s dávkovaním poradia.

Ak má dieťa horúčku, je dôležité, aby dostatočne pilo a doplnilo tak potením stratené tekutiny.

Uľaviť od horúčky môžeme aj inak ako podaním liekov. K znižovaniu teploty môžeme použiť aj zábaly a vlažnú sprchu. Zábaly vykonávame len vtedy, keď má dieťa už teplé aj ruky a nohy. Pri studených rukách a nohách sa zábaly a sprchy neodporúčajú.

Zábal možno vykonať tak, že plachtu namočíme do vlažnej vody (25-35°C, podľa veku dieťaťa. Malé deti a dojčatá potrebujú vodu teplejšiu, tí starší znesú i studenšiu), vyžmýkame ju a zabalíme do nej dieťa. Potom ho ešte zabalíme do suchého uteráka alebo deky. Zábal necháme 5-10 minút a potom zložíme. Po ďalších cca 30 minútach zábal zopakujeme.

Pokiaľ nedôjde k potrebnému zníženiu teploty, môžeme po ďalšej polhodine zábal zopakovať ešte raz. Alternatívou pre malé deti sú miesto zábalov celého tela len zábaly zápästí, členkov alebo lýtok. U najmenších dojčiat,možno aplikovať metódu tzv. telo na telo. Kedy na svoje nahé telo položíme vyzlečené bábätko, prikryjeme sa ľahšou dekou a necháme pôsobiť našu nižšiu teplotu tela.

Naše babičky používali na zníženie teploty aj zavárané čučoriedky.

Keďže je pri teplote zvýšený výdaj energie, dieťa by malo zostať čo najviac v pokoji a viac piť.

Febrilné kŕče

Mnoho rodičov sa bojí nechať horúčku prebehnúť, aby dieťa nedostalo febrilné kŕče. Horúčka sama o sebe febrilné kŕče nevyvoláva. Vo väčšine prípadov sa vyskytujú pri súhre viacerých faktorov. Či už sa jedná o genetické dispozície, anomálie nervových buniek alebo nízky vek.

Křŕče sa najčastejšie objavujú u detí od 6 mesiacov do 5 rokov (najčastejšie pritom vo veku okolo 2 rokov). V tomto veku ešte mozog nie je úplne zrelý a je citlivý na náhly "skok" teploty. Kŕče postihujú 3-4% detí. Kŕče sa vyskytujú zvyčajne na začiatku horúčkovitého ochorenia, keď teplota rýchlo stúpa.

Dieťa pri kŕči zvyčajne najprv stuhne, prehne sa do oblúka a potom sa začne nekontrolovateľne triasť. Môže upadnúť aj do bezvedomia. Tento stav môže trvať až 5 minút, vo výnimočných prípadoch až 15 minút. Akonáhle sa telesná teplota ustáli (okolo 39°C), vznik kŕčov už nehrozí.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam