Koho sa týkajú kruhy pod očami?
Najčastejšie počujeme o čiernych kruhoch pod očami, v skutočnosti ale môžu mať farbu červenú, hnedú, fialovú alebo tiež žltú. Ich odtieň zvyčajne súvisí s podtónom pleti a s jej momentálnou pigmentáciou. Aj keď môžu postihnúť naozaj kohokoľvek, najčastejšie sa kruhy pod očami objavujú u ľudí, ktorí:
- sú starší
- k ich tvorbe majú genetické dispozície
- trpia tzv. periorbitálnou hyperpigmentáciou, teda tvorí sa im v okolí očí nadmerné množstvo pigmentu
- patria k etnickej skupine s tmavšou pleťou, tieto skupiny sú k hyperpigmentácii totiž náchylnejšie
Kruhy pod očami: príčiny
Únava: nevyspatosť alebo úplná absencia spánku bývajú najčastejšou príčinou vzniku kruhov pod očami. Je to totiž práve spánková deprivácia, ktorá spôsobí, že je pokožka bledá, čo umožňuje tmavým tkanivám a cievam v okolí očí vyniknúť.
Vek: prirodzené starnutie spôsobuje, že pokožka v dôsledku strácajúceho sa tuku a kolagénu slabne a stráca tak, podobne ako u únavy, svoju kryciu funkciu.
Námaha: časté hľadenie do monitora počítača alebo obrazovky televízie môže v okolí očí spôsobiť značné napätie. Dôsledkom tejto tenzie býva zväčšenie ciev okolo očí s následným stmavnutím pokožky.
Alergia: v prípade alergickej reakcie telo uvoľňuje histamíny, ktoré okrem iného spôsobujú aj rozšírenie krvných ciev, a to aj tých, ktoré sa nachádzajú pod očami.
Dehydratácia: nedostatočný pitný režim je častou príčinou tmavých kruhov, pretože koža pod očami zmatnie a oči vyzerajú zapadnuté. Zároveň nedostatočná hydratácia znižuje funkciu obličiek a pečene, ktoré tiež majú priamy vplyv na tvorbu kruhov pod očami.
Nadmerné slnenie: príliš dlhé vystavenie tváre priamemu slnečnému žiareniu spôsobuje zvýšenú tvorbu pigmentu, ktorý následne dodá okoliu očí veľmi tmavý tón.
Dedičnosť: jednoducho môže ísť o jav, ktorý podobne ako napríklad materské znamienka, zdedíme po svojich predkoch.
Choroby: kruhy pod očami a hlavne ich opuchy sa vyskytujú napríklad u pacientov s nedostatočnou funkciou štítnej žľazy, často napuchnuté oči s vodnatými vačkami zasa poukazujú na zlý stav obličiek a nažltlé kruhy pod očami signalizujú problémy s pečeňou.
Ak vás teda pravidelne trápia kruhy pod očami, ktoré nemajú zrejmú príčinu, neváhajte s návštevou lekára.
Ako sa zbaviť kruhov pod očami?
Vzhľadom k tomu, že kruhy pod očami môžu mať mnoho príčin, existuje tiež celý rad ich riešení.
- Začnime tým najjednoduchším - poriadne sa vyspite a dajte pozor na to, aby vaša hlava pri spánku bola dostatočne podložená, zabránite tak hromadeniu tekutín pod očami.
- Strážte si jedálniček, ktorý by mal obsahovať dostatok železa a vitamínu C a hlavne pitný režim, kedy by sme mali vypiť asi 0,5 litra čistej vody na každých 15 kg svojej váhy.
- Osvedčený je tiež studený obklad, ktoré všeobecne znižuje opuchy a zároveň zmenšuje rozšírené cievy.
- Medzi babské rady na kruhy pod očami patria vylúhované čajové vrecúška vychladené v chladničke. Ich vysoký obsah kofeínu a antioxidantov totiž pomáha stimulovať krvný obeh, zmenšuje cievky a napomáha vstrebávaniu tekutín.
- Alebo siahnite po osvedčených kozmetických produktoch, ako je napríklad Remescar či iné gély a emulzie, ktoré boli vyvinuté špeciálne pre rozjasnenie citlivej zóny okolo očí.
- Bez povšimnutia by nemal zostať ani nočný krém či emulzia na kruhy pod očami, ktoré sa nanášajú pred spaním a pôsobia tak ako prevencia vzniku tmavých kruhov.
Ako zamaskovať kruhy pod očami?
Niekedy sa ale bohužiaľ musíme zmieriť s tým, že kruhov pod očami sa jednoducho nezbavíme a bude nutné ich skryť. Pre takéto účely slúžia špeciálne korektory na kruhy pod očami, ktoré majú podobu make-upov, tyčiniek alebo BB-krémov a zvyčajne dokážu dokonale skryť všetky farebné nedokonalosti pleti.
Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.