Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Praslička roľná

Praslička roľná
Zdielať

Prasličky, ktoré dali pred niekoľkými miliónmi rokov základ obrovským zásobám čierneho uhlia, dosahovali výšku až 10 metrov a pokrývali obrovské pevninské plochy. Dnešná praslička pôsobí v porovnaní s týmto prvohorným predkom ako roztomilá miniatúra, napriek tomu pre nás nestráca svoj význam a stále ponúka širokú oblasť využitia. Akú? Prezradíme v našom článku.

Praslička roľná − Equisetum arvense

Praslička roľná je trváca rastlina, ktorá rastie na trávnatých miestach v priekopách, u ciest i v lesoch. Praslička je známa pre svoje dve podoby v prírode. Jarná byľ vyrastá z jari a má na vrcholku klas s výtrusmi. V lete potom na tom istom mieste vyrastie ako malý zelený stromček vetvená letná byľ.

Praslička je prastará bylinka využívaná už v staroveku. Používala sa nielen na liečebné účely, ale aj na leštenie cínového alebo mosadzného riadu, odtiaľ získala jeden zo svojich ľudových názvov − šmirgľová tráva.

Čo obsahuje praslička

Pre prasličku roľnú je charakteristický vysoký obsah kyseliny kremičitej. V závislosti na obsahu kremíka v pôde môžeme v prasličke nájsť až 10 % kremíka. Z ostatných látok je významný vyšší obsah horčín, trieslovín, saponínov, organických kyselín, silíc a flavonoidov.

Zber a sušenie

Prasličku roľnú najčastejšie nájdeme na hlinitých a piesočnatých pôdach s vysokou hladinou spodnej vody. Je to častá poľná burina. Odnože sú mnohokrát až meter pod povrchom zeme, ako nepozvaného hosťa sa jej preto len veľmi ťažko zbavujeme.

Pozor na zámenu rôznych druhov prasličiek

Treba dať pozor na zámenu zbieranej prasličky roľnej s jedovatou prasličkou bahennou. U nás rastú tri prasličky − praslička roľná, lesná a bahenná, ktorá je jedovatá. Všetky rastú na podobných stanovištiach, a preto musíme dať dobrý pozor, ktorú prasličku zbierame. Vo fytoterapii (bylinnej liečbe) sa používa iba praslička roľná. Ostatné druhy, ako praslička bahenná a lesná, obsahujú vysoké percento alkaloidov a môžu preto vo väčších dávkach pôsobiť až toxicky.

Zbierame zelené byle prasličky roľnej v období od mája do septembra. Sušenie má prebiehať rýchlo pri teplote do 40 °C. Správne usušená rastlina musí zostať zelená, bez chuti a bez zápachu. Vyššia vlhkosť okolitého vzduchu môže naše zásoby sušenej bylinky ľahko znehodnotiť. Vhodné je preto uchovávať prasličku v suchu alebo v uzavretých nádobách.

Ako praslička pôsobí

  • Podporuje zdravie močovej sústavy a vylučovanie zvýšeným vylučovaním moču.
  • Vďaka vysokému obsahu kremíka sa popíjanie prasličkového odvaru podieľa na správnej pevnosti našich kostí.
  • Prospieva zdraviu a pevnosti pokožky, vlasov a nechtov
  • Podporuje zdravé fungovanie pečene.
  • Prospieva správnej pružnosti ciev a srdca.
  • Podieľa sa na odolnosti tela a zdravom dýchaní.

Ako môžeme prasličku použiť

  • Vnútorné použitie:​

Čaj z prasličky pre vnútorné použitie pripravíme z 1 lyžičky sušenej vňate, ktorú zalejeme 250 ml vriacej vody a necháme 10 − 15 minút vylúhovať. Takto pripravený odvar pijeme 2x denne počas 5 dní. Potom je potrebné urobiť pauzu. 

Pre koho nie je praslička vhodná

Vnútorné použitie prasličky nie je vhodné pre deti, tehotné a dojčiace ženy a osoby so slabším srdcom. Praslička by sa nemala používať dlhodobo. Vonkajšie použitie je úplne bezpečné.

  • Vonkajšie použitie:

Odvar z prasličky pripravíme zo 6 lyžíc sušenej prasličky, ktoré zalejeme 1 litrom vriacej vody a necháme 15 minút vylúhovať. Takto pripravený odvar používame na oplach vlasov po umytí šampónom, do kúpeľa k alebo k obkladom prospievajúcim pokožke. Ženy môžu odvar z prasličky použiť na sedacie kúpele.

Predtým bolo bežné sparenú, vlhkú, ešte teplú bylinu priložiť na miesto, ktoré sme chceli ošetriť.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.   

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

10. január 2021
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Prezradíme vám, prečo by echinacea nemala chýbať v žiadnej domácej bylinkovej lekárničke a tiež kde všade môže nájsť uplatnenie.

viac

Čo je to roztrúsená skleróza, aké sú jej najčastejšie prejavy, ako sa dajú mierniť a aké má toto ochorenie prognózy.

viac

Vysvetlíme vám, ako sa prejavuje zápal žalúdka, ako sa dá liečiť a tiež poradíme ako tomuto stavu predchádzať.

viac

Niekedy tušíme, prečo nás hlava rozbolela, zatiaľ čo inokedy sa bolehlav objaví úplne nečakane a zdanlivo bez príčiny. Prezradíme vám, aké sú najčastejšie spúšťače bolestí hlavy a tiež pridáme pár…

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.