MojaLekáreň.sk

Oxymeter a covid-19

Ako funguje prenos kyslíka krvou, na čo slúži pulzná oxymetria a ako vám môže oxymeter pomôcť, ak ochoriete covid-19? Prezradíme v našom článku.

Oxymeter a covid-19
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Tento článok má len edukačný charakter, nenahradzuje poradu s lekárom alebo lekárnikom.

Ako spolu súvisia kyslík v krvi a covid-19

Vďaka krvnému farbivu, hemoglobínu, je kyslík prenášaný krvným obehom do celého organizmu. Okysličená krv potom zásobuje všetky orgány v tele, vrátane pľúc. Vírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie covid-19, prenos kyslíka krvou dokáže ovplyvniť.

Pacientom potom spôsobuje dýchacie ťažkosti − nedostatok kyslíka v krvi ovplyvňuje nielen pľúca, ale aj ostatné orgány v tele.

Čo je to saturácia krvi kyslíkom

Nasýtenosť krvi kyslíkom sa nazýva aj saturácia kyslíkom a označuje sa ako SpO2. Jej hodnota sa udáva v percentách.

Hodnoty saturácie kyslíkom

Saturácia kyslíkom u zdravého človeka činí 95 99 % (u seniorov je za normálnu hladinu považovaných 93 %). Ak saturácia kyslíkom klesne na 90 94 %, je potreba obozretnosti − kontroly by potom mali prebiehať častejšie a stav pacienta by mal byť pozorne sledovaný.

Ak hodnoty saturácie kyslíkom klesnú pod 90 % je na mieste kontaktovať záchrannú službu. U covid-19 pozitívnych pacientov sa hodnoty saturácie môžu pohybovať práve pod touto hranicou. Ak saturácia klesá pod 80 %, ide o kritický stav, ktorý sa prejaví v priebehu niekoľkých desiatok minút. Pri hodnotách menších ako 60 % hrozí bezprostredná kritická desaturácia a strata vedomia.

Meranie kyslíka v krvi

Na meranie kyslíka v krvi slúži pulzná oxymetria. Pulzné oxymetre sú detektory, ktoré sa umiestňujú buď na ušný lalôčik alebo na prst a pomocou infračerveného a červeného lúča svetla presvietia tkanivo. Senzor potom sníma priechodnosť lúča skrz prekrvené tkanivo a zobrazí saturáciu hemoglobínu kyslíkom.

Prstový pulzný oxymeter

Prstový pulzný oxymeter pripomína tvarom väčší štipec na bielizeň − vložíte do neho ukazovák, zapnete prístroj a za okamih sa na displeji objaví hodnota SpO2. Niektoré oxymetre merajú aj tepovú frekvenciu. Meranie oxymetrom je neinvazívne, rýchle a presné a môžete ho využiť na meranie saturácie ako dospelého, tak i dieťaťa.

Pulzný oxymeter do každej domácej lekárničky

Čas koronavírusový nám ukázal, že prstový pulzný oxymeter je veľmi dobrým pomocníkom práve na meranie saturácie kyslíka v krvi a mal by sa stať súčasťou každej domácej lekárničky. V niektorých prípadoch totiž dokáže doslova zachrániť život − na základe jeho meraní si môže pacient včas zavolať rýchlu pomoc. Tento prístroj sa však hodí aj pre pacientov s chronickou obštrukčnou pľúcnou chorobou (CHOCHP), astmatikov či osoby trpiace spánkovou apnoe.

Hodnoty tepovej frekvencie

V pulznom oxymetri je tepová frekvencia označená symbolom PRbpm.

  • muži − priemerne cca 75 tepov za minútu (t. j. 75 bpm − 75 úderov srdca na minútu)
  • ženy − priemerne cca 82 tepov za minútu (t. j. 82 bpm)
  • športovci − priemerne cca 40 tepov za minútu (t. j. 40 bpm)

Hodnoty tepovej frekvencie stúpajú pri strese, väčšej námahe či záťaži organizmu.

Čo znamená hodnota PI v oxymetri

PI znamená perfúzny index. Perfúzny index (PI) udáva podiel okysličenej krvi prichádzajúcej s každým novým srdcovým tepom ku celkovému množstvu krvi, ktoré je už v končatine prítomnej. Táto veličina sa obvykle pohybuje medzi hodnotami 1 až 20. Napr. hodnota 5 stanovuje, že s každým srdcovým pulzom prichádza do prsta 5 % množstva novej čerstvo okysličenej krvi voči celkovému množstvu krvi v prste. Ideálna hodnota perfúzneho indexu nie je stanovená. (Mgr. Pavla Horáková)

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Symptómy choroby či zdravotného problému popísané v tomto článku sa u každého môžu prejaviť inak. V každom prípade konzultujte svoje zdravotné problémy vždy s lekárom.

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Oxymetre Výživové doplnky na imunitu Srdce a cievy

Prečítajte si tiež

Zápal ďasien môže byť spôsobený nedostatočnou zubnou hygienou, zlou technikou čistenia zubov alebo nevhodným vybavením, najmä príliš tvrdými zubnými kefkami alebo nevhodnými ústnymi vodami. Príčin…

viac

Pľúcnik lekársky (Pulmonaria officinalis) je trvalá bylina so stonkou pokrytou jemnými chĺpkami a vajcovitými listami s jasne bielymi škvrnami - odtiaľ pochádza jej názov - pľúcnik. Táto bylina…

viac

Podľa vyhlášky o cestnej premávke musí byť pes pri jazde v aute zabezpečený tak, aby nebola ohrozená bezpečnosť vodiča, prepravovaných osôb alebo zvierat a bezpečnosť cestnej premávky. Nie je však…

viac

Glutatión (GSH) je jedným z najsilnejších a najúčinnejších antioxidantov, ktorý viaže voľné radikály a chráni tak organizmus pred oxidačným stresom. Nachádza sa v každej bunke nášho tela. Telo si ho…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.