Tento článok má len edukačný charakter, nenahradzuje poradu s lekárom alebo lekárnikom.
Ako spolu súvisia kyslík v krvi a covid-19
Vďaka krvnému farbivu, hemoglobínu, je kyslík prenášaný krvným obehom do celého organizmu. Okysličená krv potom zásobuje všetky orgány v tele, vrátane pľúc. Vírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie covid-19, prenos kyslíka krvou dokáže ovplyvniť.
Pacientom potom spôsobuje dýchacie ťažkosti − nedostatok kyslíka v krvi ovplyvňuje nielen pľúca, ale aj ostatné orgány v tele.

Čo je to saturácia krvi kyslíkom
Nasýtenosť krvi kyslíkom sa nazýva aj saturácia kyslíkom a označuje sa ako SpO2. Jej hodnota sa udáva v percentách.
Hodnoty saturácie kyslíkom
Saturácia kyslíkom u zdravého človeka činí 95 − 99 % (u seniorov je za normálnu hladinu považovaných 93 %). Ak saturácia kyslíkom klesne na 90 − 94 %, je potreba obozretnosti − kontroly by potom mali prebiehať častejšie a stav pacienta by mal byť pozorne sledovaný.
Ak hodnoty saturácie kyslíkom klesnú pod 90 % je na mieste kontaktovať záchrannú službu. U covid-19 pozitívnych pacientov sa hodnoty saturácie môžu pohybovať práve pod touto hranicou. Ak saturácia klesá pod 80 %, ide o kritický stav, ktorý sa prejaví v priebehu niekoľkých desiatok minút. Pri hodnotách menších ako 60 % hrozí bezprostredná kritická desaturácia a strata vedomia.

Meranie kyslíka v krvi
Na meranie kyslíka v krvi slúži pulzná oxymetria. Pulzné oxymetre sú detektory, ktoré sa umiestňujú buď na ušný lalôčik alebo na prst a pomocou infračerveného a červeného lúča svetla presvietia tkanivo. Senzor potom sníma priechodnosť lúča skrz prekrvené tkanivo a zobrazí saturáciu hemoglobínu kyslíkom.
Prstový pulzný oxymeter
Prstový pulzný oxymeter pripomína tvarom väčší štipec na bielizeň − vložíte do neho ukazovák, zapnete prístroj a za okamih sa na displeji objaví hodnota SpO2. Niektoré oxymetre merajú aj tepovú frekvenciu. Meranie oxymetrom je neinvazívne, rýchle a presné a môžete ho využiť na meranie saturácie ako dospelého, tak i dieťaťa.

Pulzný oxymeter do každej domácej lekárničky
Čas koronavírusový nám ukázal, že prstový pulzný oxymeter je veľmi dobrým pomocníkom práve na meranie saturácie kyslíka v krvi a mal by sa stať súčasťou každej domácej lekárničky. V niektorých prípadoch totiž dokáže doslova zachrániť život − na základe jeho meraní si môže pacient včas zavolať rýchlu pomoc. Tento prístroj sa však hodí aj pre pacientov s chronickou obštrukčnou pľúcnou chorobou (CHOCHP), astmatikov či osoby trpiace spánkovou apnoe.
Hodnoty tepovej frekvencie
V pulznom oxymetri je tepová frekvencia označená symbolom PRbpm.
- muži − priemerne cca 75 tepov za minútu (t. j. 75 bpm − 75 úderov srdca na minútu)
- ženy − priemerne cca 82 tepov za minútu (t. j. 82 bpm)
- športovci − priemerne cca 40 tepov za minútu (t. j. 40 bpm)
Hodnoty tepovej frekvencie stúpajú pri strese, väčšej námahe či záťaži organizmu.

Čo znamená hodnota PI v oxymetri
PI znamená perfúzny index. Perfúzny index (PI) udáva podiel okysličenej krvi prichádzajúcej s každým novým srdcovým tepom ku celkovému množstvu krvi, ktoré je už v končatine prítomnej. Táto veličina sa obvykle pohybuje medzi hodnotami 1 až 20. Napr. hodnota 5 stanovuje, že s každým srdcovým pulzom prichádza do prsta 5 % množstva novej čerstvo okysličenej krvi voči celkovému množstvu krvi v prste. Ideálna hodnota perfúzneho indexu nie je stanovená. (Mgr. Pavla Horáková)
Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.
Symptómy choroby či zdravotného problému popísané v tomto článku sa u každého môžu prejaviť inak. V každom prípade konzultujte svoje zdravotné problémy vždy s lekárom.