Moje srdcovky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Opar na perách - príčiny a liečba

Opar na perách - príčiny a liečba

Opar je majstrom v nesprávnom načasovaní, na perách sa zvyčajne objaví pred dôležitým dňom alebo schôdzkou. Bolestivý pľuzgierik na ústach nie je príjemný ani estetický. V tomto článku sa dozviete, prečo opar na perách vzniká a ako sa ho môžete čo najskôr zbaviť.

Opar na perách - príčiny a liečba

Príčinou oparu je vírus Herpes simplex, konkrétne HSV 1, ktorý sa objavuje predovšetkým na ústach. Akonáhle sa vírus dostane do tela, už sa vás bude držať celý život a čakať na svoju príležitosť. Vyvolať ho môže stres, únava alebo znížená imunita.

Prejavy oparu a inkubačná doba

Inkubačná doba oparu je cca 2 až 6 dní. Začínajúci opar na perách spoznáte podľa nepríjemných pocitov svrbenia. Po nich sa väčšinou už na druhý deň objavia pľuzgieriky, ktoré môžu páliť a bolieť. Za niekoľko dní zdurený pľuzgierik praskne a urobí sa chrasta. Opar na perách sa drží väčšinou 7 až 10 dní.

Rizikové faktory

Ak už raz HSV drieme vo vašom tele, oparu sa len tak nezbavíte. Môžete si ale dať pozor na spúšťače, ktoré by ho mohli prebudiť. Najčastejšie za bolestivé opary môžu:

  • Znížená imunita (chrípka, zvýšená teplota, prechladnutie)
  • Vplyv slniečka (UV žiarenie, úpal, spálenie)
  • Stresové situácie (dlhodobá únava, návšteva lekára, trauma a pod.)
  • Alergie na potraviny, hormonálne zmeny a pod.

Nechytať!

Nech vám je opar na perách akokoľvek nepríjemný, nikdy na neho nesiahajte, nestláčajte ho, ani sa ho nepokúšajte prepichnúť ihlou. Koledujete si tým o spestrenie situácie v podobe druhotnej bakteriálnej infekcie. Opary sú navyše extrémne nákazlivé. A preto sa budete počas jeho trvania musieť vyhnúť bozkávaniu, zdieľaniu pohárov, fliaš i príborov.

Liečebný arzenál

Ak nie ste komplikovaný prípad, opar sa vám stratí približne do 10 dní. Na liečbu oparov si môžete zaobstarať prípravky proti vírusom. Zoženiete ich vo forme tabliet alebo mastí. S liečbou ale neotáľajte, začnite s ňou najlepšie ešte pred vznikom pľuzgierikov, teda vo fáze nepríjemného svrbenia. Ak na opary trpíte často, iste túto fázu ľahko rozpoznáte. Prvou pomocou proti oparu je aj natretie lekárskou vazelínou, ktorá zabráni druhotnej bakteriálnej infekcii. Ak sa vás opar nepustí ani po dvoch týždňoch, navštívte lekára.

Babské rady

Na liečbu oparu môžete tiež vyskúšať babské rady. Tie napríklad odporúčajú siahnuť po kocke ľadu, ktorá zmenší opuch a uľaví od bolesti. Pridať môžete tymián. 5 minút ho varte a nechajte stáť 15 minút. Odvar sceďte, nalejte do formičky na ľad a zmrazte. Ak vás opary trápia často, pripravte si tymiánové kocky do zásoby a siahnite po nich už pri prvých náznakoch. Kocku ľadu si na pere podržte, kým sa nerozpustí.

Bábätká opatrujte ako oko v hlave

Pokiaľ máte doma bábätko, určite vás zaujíma, či je oparom nejako ohrozené. Šanca prenosu vírusu HPS typu 1 (ten, ktorý sa objavuje na perách), je z matky na dieťa pomerne malá. Väčšina mamičiek má totiž v sebe protilátky, ktoré plod prijíma cez placentu a novorodencovi vydržia približne na 3 mesiace. Bábätko môžete aj dojčiť, ak opar zrovna máte, pretože protilátky sú aj v materskom mlieku.

Bábätká sú tak vo väčšine prípadov proti oparom chránené, a to aj vtedy, ak ich matka máva opar často. Nič však nepokúšajte. Stále myslite na to, že herpes je infekčný vírus prenosný hlavne dotykom a ľudia s aktívnymi oparmi by sa mali vyvarovať maznaniu a bozkávaniu bábätiek. Najmä k novorodencom nikoho s oparom nepúšťajte, ani keby to bol najbližší príbuzný. Mamičky by mali dotyky s dojčaťom počas aktívneho oparu obmedziť na minimum a najlepšie pri kontakte nosiť rúško.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam