Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Opaľovanie deťom prospieva ...

Opaľovanie deťom prospieva ...
Zdielať

Slnko, voda, piesok ... Leto je tu a s ním aj toľko diskutované opaľovanie. Ruku na srdce, kto si počas leta aspoň na chvíľu neľahne na slniečko?

To, že niekto na slnku vydrží 10 minút a iný je schopný sa slniť celý deň, to je už iná vec. Ale leňošenie na slniečku k letu a prázdninám skrátka patrí. A ak sú dodržiavané zásady "zdravého" opaľovania, nie je dôvod sa slnku vyhýbať. Veď slnečné žiarenie naše telo potrebuje a vedeli to už naši predkovia. Nie nadarmo sa hovorilo: "Kam nechodí slnko, tam chodí lekár". Bez slnka by sme trpeli nedostatkom vitamínu D, depresiami a náš imunitný systém by bol veľmi oslabený. To sú dosť pádne dôvody pre to, aby sme na slnku trávili viac času. A týka sa to aj našich detí.

10-15 minút denne

Opaľovanie je pre deti veľmi dôležité a pobyt na slnku by mal byť čo najčastejší. Neznamená to však, že dieťa raz na čas vystavíme na celý deň ostrému slnku. Naopak. Pobyt na slnku by mal byť pravidelný a čo najčastejší. Postupným opaľovaním si koža zvýši prirodzenú ochranu pred spálením pomocou pigmentácie a zosilnenia rohovitej vrstvy. Podľa odborníkov stačí 10-15 minút denne na slnku k tomu, aby dochádzalo k tvorbe vitamínu D. Vždy by sme však mali byť v strehu, a vyvarovať sa spáleniu, pri ktorom by mohlo dôjsť k vážnemu poškodeniu kože.

Opaľovanie v tehotenstve nemožno odporučiť

Podobne ako je citlivá detská pokožka, tak je citlivá aj pokožka nastávajúcich mamičiek. V tehotenstve je koža oveľa náchylnejšia na poškodenie slnečnými lúčmi. Okrem kozmetických zmien v podobe lokálne zvýšenej pigmentácie, kedy sa vytvorí tzv. chloazma, je opaľovanie v tehotenstve na priamom slnku riskantné nielen pre tehotnú ženu, ale aj pre jej nenarodené dieťa. Vysoké teploty môžu byť príčinou zlého vývoja plodu. Naproti tomu "ľahké" slnenie nie je na závadu, naopak. Zlepšuje náladu a prispieva k celkovému uvoľneniu.

Dôležitá je ochrana aj prevencia

V tomto smere majú nezastupiteľnú úlohu vhodne zvolené opaľovacie prostriedky, vďaka ktorým je nielen citlivá detská pokožka účinne chránená pred spálením. Výber je dnes veľký, a ak neviete, po ktorom siahnuť, poraďte sa s lekárnikom. Okrem správneho výberu opaľovacieho prostriedku je dôležité aj jeho správne použitie. Dostatočné množstvo krému či mlieka na opaľovanie pre deti by malo byť aplikované najmenej 20-30 minút pred tým, než bude detská pokožka vystavená slnečným lúčom. Pre opaľovanie detí potom viac ako pre dospelých platí, že by sa mali vyvarovať pobytu na ostrom poludňajšom slnku. Zabúdať by sa tiež nemalo na pokrývku hlavy a dostatočné množstvo tekutín, aby sa predišlo úpalu. A nakoniec - kvalitné prípravky po opaľovaní, ktoré pokožku upokoja a hydratujú.

Prajeme vám krásne leto a veľa slnečných dní!

23. júl 2018
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Použili ste BMI kalkulačku a tá vám oznámila, že máte nadváhu a bolo by potrebné niečo zhodiť? Má kalkulačka vždy pravdu? Alebo − ako je to naozaj? Prezradíme v našom článku.

viac

Osýpky sú vysoko nákazlivé infekčné ochorenie. Ako sa prenášajú, aká je inkubačná doba a ako sa liečia? Prezradíme v našom článku.

viac

Čajovník nemá s čajom nič spoločné. Pochádza z Austrálie, kde bol hojne používaný domorodcami pre svoje priaznivé účinky. Ktoré to sú a čo všetko tea tree olej dokáže? Povieme si v našom článku.

viac

S nepríjemnými príznakmi tohto ochorenia sa potýka až 10 % detí vo veku 3 − 7 rokov. Ako toto kožné ochorenie rozoznať, liečiť a ako mu predchádzať, sa dozviete v našom článku.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac