Moje srdcovky

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Mumio na regeneráciu, stres alebo ekzémy

Mumio na regeneráciu, stres alebo ekzémy

Zdravie z prírody

Tableta čierna ako uhoľ, ktorá sa pri kontakte s pokožkou a teplom rozpúšťa. Pre imunitu vraj úplný zázrak. Čo znamená tajuplný názov "mumio"? Odkiaľ táto podivná hmota pochádza a čím môže byť prospešná ľudskému zdraviu?

Mumio na regeneráciu, stres alebo ekzémy

Nereba sa obávať, že má názov niečo spoločné s múmiou. Slovo mumio doslova znamená chrániace telo, telo uchovávajúce. Mumio sa získava z horských oblastí v Ázii, kde sa ukrýva niekoľko nálezísk. Vedci sa roky hádali o tom, či ide o látku organickú alebo anorganickú. Zdá sa, že obsahuje obe tieto zložky. Nech je to tak či onak, dôležité je, že obsahuje naozaj veľa cenných látok - zloženie mumia je vskutku rozmanité. Nejedná sa navyše o žiadnu novinku, v medicíne sa mumio používalo už pred stovkami rokov. Dokonca sa hovorí, že o ňom vo svojich spisoch písal aj Aristoteles.

Zloženie mumia

V látke zvanej mumio bolo nájdených 26 stopových prvkov, medzi tie najznámejšie patrí napríklad selén, mangán alebo kobalt. Z minerálov je to potom železo, vápnik, horčík, ale taktiež draslík, meď a mnoho ďalších. Ďalej potom zloženie zahŕňa organické kyseliny, mastné kyseliny, oxidy kovov, fosfolipidy, aminokyseliny a taktiež vitamíny zo skupiny B. Bolo zistené, že mumio obsahuje stopy včelieho jedu - jedincom, ktorí trpia alergiou na včelie produkty, nie je mumio odporúčané na používanie.

Ako mumio pôsobí na ľudské zdravie

Podľa dostupných zdrojov sa zdá, že zoznam pozitívnych vplyvov na ľudské zdravie je naozaj rôznorodý. Zoznámime vás aspoň so základnými oblasťami, v ktorých môže mumio pôsobiť blahodarne.

Mumio podporuje:

  • normálny stav kostí a kĺbov
  • trávenie
  • imunitný systém
  • pamäť a sústredenie
  • normálnu funkciu reprodukčných orgánov
  • normálnu funkciu močovej sústavy
  • metabolizmus sacharidov a lipidov
  • kontrolu telesnej hmotnosti

Mumio má tú česť patriť medzi adaptogény. Väčšina adaptogénov je navyše rastlinného pôvodu.

Čo je to adaptogén

Je to látka, ktorá má blahodarný vplyv na ľudský organizmus a zároveň nemá žiadne vedľajšie nežiaduce účinky. To sa bohužiaľ nedá povedať o celom rade bežných liekov. Ako názov napovedá, adaptogény uvoľňujú napätie, ktoré v človeku vzniká na základe stresu - adaptujú telo na neštandardné podmienky, v ktorých sa telo v čase stresu ocitá. Stres mal v minulosti svoj obrovský význam. Dnes ho je však toľko, že si s tým telo väčšinou neporadí a organizmus zlyháva pod vplyvom rôznych ochorení. Adaptogény zachovávajú bežné telesné funkcie aj pri preťažení stresom, sú úplne neškodné a priebežne prospievajú organizmu.

Medzi najznámejšie adaptogény radíme ženšen, kustovnicu či sladké drievko. Z húb je to potom reishi alebo inak lesklokôrovka obyčajná.

Mumio a dávkovanie

Mumio tablety ako doplnok stravy sa väčšinou užívajú raz až dvakrát denne medzi jedlami počas 4 týždňov. Je možné mumio rozpustiť vo vode a roztok používať na potieranie alebo obklady. Lekári starovekej Číny ho používali aj vo forme masti, pre svoje protizápalové a regeneračné účinky, u pacientov, ktorí trpeli citlivou pokožkou, ekzémom či lišajami.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam