MojaLekáreň.sk

Leuzea šuštivá alebo maralí koreň

Leuzea šuštivá čiže maralí koreň je bylinka podobná bodliaku, ktorá okrem iného obsahuje ekdysteroidy, ktoré zvyšujú odolnosť organizmu a stimulujú centrálny nervový systém. Aké sú jej účinky a ako môžete túto bylinku využiť, prezradíme v našom článku.

Leuzea šuštivá alebo maralí koreň
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Leuzea Šuštivá − Maralí koreň − Rhaponticum carthamoides − Leuzea rhapontica

Táto rastlina, pochádzajúca z oblastí južnej Sibíri, konkrétne Kazachstanu a Mongolska. Pôvodnými obyvateľmi bola a je používaná po niekoľko stoviek rokov s veľkým úspechom. Jej ľudový slovenský názov – maralí koreň (alebo leuzea) – vychádza z pozorovania, že jeleň maral vyhrabáva zjari zo snehu zvyšky rastliny, ktoré mu umožňujú prežiť krutú sibírsku zimu a zaisťujú do určitej miery jeho dobrú reprodukciu. Ľudia sa z týchto poznatkov poučili a hlavné obsahové látky sa stávajú bežnou súčasťou radu výživových doplnkov.

Leuzea je nenápadná trvalka, ktorú si môžete pestovať aj na vlastnej záhrade. Je podobná bodliaku a dorastá do výšky cca 1,5 m. Pôvodne divoko rastúca rastlina zo Sibíri a oblasti Bajkalu rástla na lúkach a lesoch vo vyšších nadmorských výškach, týmto si leuzea zachováva svoju vyššiu odolnosť. Koreň leuzei môžete vykopávať na konci tretieho roka najlepšie počas jesene alebo veľmi skoro na jar.

Čo obsahuje leuzea šuštivá

Koreň leuzei šuštivej obsahuje predovšetkým ekdysteroidy, flavonoidy, terpény, alkaloidy, saponíny, triesloviny, silice, minerálne látky a ďalšie. Ekdysteroidy sú hlavnou účinnou látkou: zvyšujú nešpecifickú odolnosť organizmu, majú teda adaptogénnu aktivitu. Pri ich používaní je organizmus regenerovaný oveľa rýchlejšie. Tieto látky pôsobia stimulačne na centrálny nervový systém. Maralí koreň sa teda radí medzi adaptogény, čiže antistresor, čo sú látky, ktoré umožňujú telu lepšie zvládať stres a životné tempo.

Účinky leuzei šuštivej

O tom, že je leuzea liečivá sa môžeme presvedčiť aj sami. Traduje sa, že je účinná až na 14 druhov chorôb. Tatári ju napríklad užívali ako afrodiziakum. Z doteraz známych a potvrdených účinkov môžeme menovať:

  • osviežuje telo, zaháňa únavu
  • podporuje prirodzené fungovanie imunitného systému
  • udržuje naše mentálne zdravie
  • podporuje správne fungovanie srdca a ciev

Ekdysteroidy majú tiež ochranný vplyv na pečeň a pôsobia ochranne aj na srdce a cievy. Flavonoidy biologický účinok ekdysteroidov dopĺňajú, majú ochranný účinok na cievnu stenu. Vplyv polyacetylénov nie je doteraz objasnený – zdá sa, že budú mať určitý antimikrobiálny účinok.

Využitie leuzei, maralího koreňa

  • štandardizovaný extrakt z koreňov vo forme kvapiek alebo spreja
  • sušený koreň na prípravu čaju
  • výživové doplnky vo forme tabliet

Čaj z maralího koreňa

1 − 2 čajové lyžičky koreňa namočíme na chvíľu do 250 ml vody a následne privedieme k varu, mierne povaríme 1 − 2 minúty, necháme 2 minúty stáť a následne zlejeme. Čaj je možné pripraviť aj klasicky zaliatím koreňa vriacou vodou a ponechať 10 minút stáť.

Možné riziká

Na rozdiel od niektorých iných adaptogénnych rastlín sú riziká minimálne. Nemusí byť vhodná pre ľudí s nízkym krvným tlakom. Leuzea je silne stimulujúca, a preto ju na večer radšej nepoužívame.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Navštívte súvisiace produktové kategórie
Bio potraviny Nervová sústava

Prečítajte si tiež

Probiotiká pomáhajú imunitnému systému v boji proti chorobám tým, že podporujú zdravie črevného mikrobiómu a chránia ho pred škodlivými baktériami, kvasinkami, plesňami a vírusmi. Nájdete ich v…

viac

Crohnova choroba je autoimunitné chronické ochorenie tráviaceho traktu. Spôsobuje zápalové procesy v rôznych častiach tráviacej sústavy, najčastejšie však v oblasti spojenia tenkého a hrubého čreva.…

viac

Tiež ste sa stretli s názvami prvá, druhá, tretia, štvrtá, piata, šiesta a siedma detská choroba? Číslovanie pochádza z čias, keď sa ešte veľmi nevedelo, čo choroby spôsobuje. Tieto choroby postihujú…

viac

Veľmi často je jedným z príznakov bežného prechladnutia, známeho aj ako vírusové ochorenie dýchacích ciest. Toto vírusové ochorenie dýchacích ciest najčastejšie postihuje nos a hltan. Medzi príznaky…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.