MojaLekáreň.sk
Hľadať

Konope v kozmetike

Konope v kozmetike
Zdielať
Navštívte súvisiace produktové kategórie

Konope je dnes dobre známe a používané nielen v medicíne, ale aj v kozmetike, kde je jedným z najčastejšie používaných top látok dnešného trhu.

Čo je konope

Konope siate Cannabis sativa je jednoročná rastlina 80 − 350 cm vysoká. Rastlina je dvojdomá, teda jedna rastlina je samčia a druhá samičia. Pre mnohých je to stále kontroverzná rastlina, ktorej je lepšie sa vyhnúť, pre iných je konope úžasným zdrojom zdraviu prospešných látok. O blahodarných účinkoch konope vedeli už naši predkovia. Prvý historicky zaznamenaný dôkaz o liečebnom využití konope pochádza z Číny z 3. storočia pred. n. l.. Z rôznych archeologických nálezov je zrejmé, že sa konope v liečiteľstve a kozmetike využívalo už oveľa skôr. Aj kráľovná Viktória užívala tinktúru z konope na svoje ženské ťažkosti.

Dve tváre konope

Ako čas plynul, pomaly sa na konope ako liek začalo zabúdať a stále častejšie sa na neho pozeralo ako na omamnú, zdraviu škodlivú látku. V posledných rokoch sa tento postoj začína opäť meniť, konope sa opäť dostáva nielen do medicíny, fytoterapie, ale aj do kozmetického priemyslu.

Jedinečnosť konope

Jedinečnosť konope tkvie v tom, že obsahuje približne 600 účinných látok, medzi ktoré patria napríklad vitamíny (A, B1, B2, B6, C a E), fytosteroly, chlorofyl, lecitín, esenciálne aminokyseliny a nenasýtené mastné kyseliny omega 3 a omega 6, ceramidy, kanabinoidy či biologicky aktívny proteín edestín. Iba desatinu látok tvoria zakázané kanabinoidy, s ostatnými je možné v medicíne a kozmetike pracovať. Najrozšírenejšou látkou využívanou v kozmetike je CBD čiže kanabidiol. Lisovaním semien konope sa získava blahodárny konopný olej, o ktorom sa po práve hovorí, že je „studňou zdravia pre všetkých“.

Konopný olej a jeho účinky

Využitie konopného oleja je veľmi široké a rôznorodé. Vďaka obsahu mnohých vitamínov a správnemu pomeru nenasýtených mastných kyselín omega 3 a 6 je možné konopný olej vhodné zaradiť aj ako výživový doplnok.

Prečo vyskúšať kozmetiku s kanabisom

  • Konope je tradičnou rastlinou, pretože v našej krajine a je tu známa po stáročia. Je teda lokálna.
  • Jej využitie je osvedčené dlhodobou tradíciou.
  • Ide o prírodný produkt, s univerzálnym použitím od bábätiek po seniorov.
  • Výroba je šetrná k životnému prostrediu, produkty sa netestujú na zvieratách.
  • Pokožku chráni, zlepšuje odolnosť a predchádza rozvoju kožných problémov.

Kozmetické prípravky s obsahom konopného oleja sú vhodné takmer pre všetky typy pleti, vrátane tej detskej. Sú výživné a majú upokojujúce a hydratačné účinky, ktoré ocenia ako majitelia suchej a citlivej pokožky, tak aj tí, čo majú pleť skôr mastnú. Milovať ho však budú všetci, ktorí chcú vyzerať stále mlado :) Vďaka konopnému oleju je pleť vláčna, hladká a chránená pred vysúšaním. Prítomné antioxidanty potom pôsobí proti starnutiu pokožky. Vyživujúce vlastnosti konopného oleja však pôsobia blahodarne aj na vlasy a nechty.

Ak si nie ste istí svojím zdravotným stavom či stavom vašej pokožky a vhodnosti užívania konopných výživových doplnkov alebo kozmetiky, poraďte sa so svojím lekárom či lékárníkem.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Zázračná kurkuma prospieva nielen normálnej funkcii pokožky a kĺbov, ale dodáva aj peknú žltú farbu a v jedle dobre chutí.

viac

Ako funguje prenos kyslíka krvou, na čo slúži pulzná oxymetria a ako vám môže oxymeter pomôcť, ak ochoriete covid-19? Prezradíme v našom článku.

viac

Býva vaše dieťa často nesústredené a zasnené? Nevníma kvôli tomu to, čo mu hovoríte? Zabúda a stráca svoje veci? Je divoké, neposlušné, pri ničom dlho neposedí? Zo školy nosí jednu poznámku za druhou…

viac

Niekedy tušíme, prečo nás hlava rozbolela, zatiaľ čo inokedy sa bolehlav objaví úplne nečakane a zdanlivo bez príčiny. Prezradíme vám, aké sú najčastejšie spúšťače bolestí hlavy a tiež pridáme pár…

viac
Spýtajte sa lekárnika

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.