Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Konope v kozmetike

Konope v kozmetike
Zdielať

Konope je dnes dobre známe a používané nielen v medicíne, ale aj v kozmetike, kde je jedným z najčastejšie používaných top látok dnešného trhu.

Čo je konope

Konope siate Cannabis sativa je jednoročná rastlina 80 − 350 cm vysoká. Rastlina je dvojdomá, teda jedna rastlina je samčia a druhá samičia. Pre mnohých je to stále kontroverzná rastlina, ktorej je lepšie sa vyhnúť, pre iných je konope úžasným zdrojom zdraviu prospešných látok. O blahodarných účinkoch konope vedeli už naši predkovia. Prvý historicky zaznamenaný dôkaz o liečebnom využití konope pochádza z Číny z 3. storočia pred. n. l.. Z rôznych archeologických nálezov je zrejmé, že sa konope v liečiteľstve a kozmetike využívalo už oveľa skôr. Aj kráľovná Viktória užívala tinktúru z konope na svoje ženské ťažkosti.

Dve tváre konope

Ako čas plynul, pomaly sa na konope ako liek začalo zabúdať a stále častejšie sa na neho pozeralo ako na omamnú, zdraviu škodlivú látku. V posledných rokoch sa tento postoj začína opäť meniť, konope sa opäť dostáva nielen do medicíny, fytoterapie, ale aj do kozmetického priemyslu.

Jedinečnosť konope

Jedinečnosť konope tkvie v tom, že obsahuje približne 600 účinných látok, medzi ktoré patria napríklad vitamíny (A, B1, B2, B6, C a E), fytosteroly, chlorofyl, lecitín, esenciálne aminokyseliny a nenasýtené mastné kyseliny omega 3 a omega 6, ceramidy, kanabinoidy či biologicky aktívny proteín edestín. Iba desatinu látok tvoria zakázané kanabinoidy, s ostatnými je možné v medicíne a kozmetike pracovať. Najrozšírenejšou látkou využívanou v kozmetike je CBD čiže kanabidiol. Lisovaním semien konope sa získava blahodárny konopný olej, o ktorom sa po práve hovorí, že je „studňou zdravia pre všetkých“.

Konopný olej a jeho účinky

Využitie konopného oleja je veľmi široké a rôznorodé. Vďaka obsahu mnohých vitamínov a správnemu pomeru nenasýtených mastných kyselín omega 3 a 6 je možné konopný olej vhodné zaradiť aj ako výživový doplnok.

Prečo vyskúšať kozmetiku s kanabisom

  • Konope je tradičnou rastlinou, pretože v našej krajine a je tu známa po stáročia. Je teda lokálna.
  • Jej využitie je osvedčené dlhodobou tradíciou.
  • Ide o prírodný produkt, s univerzálnym použitím od bábätiek po seniorov.
  • Výroba je šetrná k životnému prostrediu, produkty sa netestujú na zvieratách.
  • Pokožku chráni, zlepšuje odolnosť a predchádza rozvoju kožných problémov.

Kozmetické prípravky s obsahom konopného oleja sú vhodné takmer pre všetky typy pleti, vrátane tej detskej. Sú výživné a majú upokojujúce a hydratačné účinky, ktoré ocenia ako majitelia suchej a citlivej pokožky, tak aj tí, čo majú pleť skôr mastnú. Milovať ho však budú všetci, ktorí chcú vyzerať stále mlado :) Vďaka konopnému oleju je pleť vláčna, hladká a chránená pred vysúšaním. Prítomné antioxidanty potom pôsobí proti starnutiu pokožky. Vyživujúce vlastnosti konopného oleja však pôsobia blahodarne aj na vlasy a nechty.

Ak si nie ste istí svojím zdravotným stavom či stavom vašej pokožky a vhodnosti užívania konopných výživových doplnkov alebo kozmetiky, poraďte sa so svojím lekárom či lékárníkem.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

1. október 2021
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Je CBD olej naozaj tak výnimočný? Na čo je vhodný? A čo je to endokanabinoidový systém? Prezradíme vám odpovede nielen na tieto otázky.

viac

Astma bronchiale je chronické zápalové ochorenie priedušiek, pre ktoré je typické, že po rôznych vyvolávajúcich podnetoch dochádza k záchvatom dýchavičnosti alebo kašľa na podklade zúženia dýchacích…

viac

Ako funguje prenos kyslíka krvou, na čo slúži pulzná oxymetria a ako vám môže oxymeter pomôcť, ak ochoriete covid-19? Prezradíme v našom článku.

viac

Prezradíme vám, čo presne sa skrýva za tajomným názvom dračia krv a na čo sa táto substancia hodí.

viac

Neviete si rady? Požiadajte o odporúčaní či konzultáciu jedného z našich lekárnikov. Sú práve on-line.

Začať konverzáciu

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.