Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Hnačka alebo rýchlosť na prvom mieste

Hnačka alebo rýchlosť na prvom mieste
Zdielať

Každý z nás hnačku niekedy zažil. Prezradíme, z akých príčin vzniká, aké sú príznaky a čo na ňu platí.

Hnačka nie je samostatná choroba

Presné vymedzenie hnačky neexistuje − čo je pre niekoho hnačkou, to je pre iného obvyklou normou. S určitou mierou nepresnosti môžeme za hnačku označiť 3 a viac neformovaných až vodnato riedkych stolíc za deň.

Hnačka nie je samostatná choroba, je to vždy príznak nejakého ochorenia alebo poruchy. Pri hnačke je porušené vstrebávanie vody a niektorých ďalších látok z čreva späť do krvného obehu a navyše dochádza k neprirodzenému vylučovaniu vody do čreva.

Aj hnačka môže mať závažný priebeh

Hoci je hnačka bežným prejavom najrôznejších porúch zažívania, môže mať v niektorých prípadoch závažný priebeh a viesť až k úmrtiu. Hnačkové ochorenia sú príčinou až 20 miliónov úmrtí vo svete za rok. Nemalú časť z toho predstavujú malé deti.

Akútna hnačka

Z praktického hľadiska je dôležité rozlíšiť akútnu a chronickú hnačku. Akútna hnačka vzniká náhle, nezriedka je to záležitosť jedného dňa, väčšinou trvá niekoľko dní. Ak trvá niekoľko týždňov, znamená to už prechod do chronickej hnačky. Časové hranice však nie sú nijako pevne vymedzené.

Najčastejšou príčinou akútnej hnačky sú najrôznejšie infekcie. Mikróbom, ktorý ho vyvolal môže byť salmonella, shigella, niektorý patogénny kmeň Escherichie coli (ich neškodné kmene sa vyskytujú v čreve normálne), yersínie alebo Campylobacter jejuni. Ak má hnačku niekoľko členov rodiny naraz, je veľmi pravdepodobné, že ju vyvolali vírusy (rotavírusy, echovírusy a iné).

Druhou najčastejšou príčinou je záťaž nevhodnou stravou. Aj úplne nezávadné potraviny môžu byť príčinou hnačky, ak ide o stravu neobvyklú alebo nezvyčajne upravenú alebo jej nadmerné množstvo. Sú značné individuálne rozdiely vo vnímaní týchto vplyvov. Hnačky vyvolané potravinami nemajú hromadný výskyt a postihnú väčšinou len jednotlivca. Pomerne častou príčinou hnačky sú aj lieky − napr. antibiotiká alebo prípravky s obsahom železa.

Chronická hnačka

Chronická alebo aj dlhodobá hnačka môže mať rozdielne príčiny. Jednou z nich môže byť ochorenie tenkého či hrubého čreva, ale aj rôzne choroby pankreasu, pečene a žlčníka. Ďalším dôvodom môžu byť choroby orgánov mimo tráviaci trakt. (napr. hnačka pri zvýšenej funkcii štítnej žľazy či chorobách obličiek). Hnačka sprevádza tiež otravy ortuťou či železom.

Príznaky hnačkových ochorení

Okrem častých stolíc, ktoré môžu byť dve, ale aj desiatky, majú chorí kŕče v bruchu, ktoré väčšinou predchádzajú defekácii (odchode stolice). Sprievodným príznakom hnačky býva niekedy aj nevoľnosť a zvracanie. Pri hnačke môže byť celkový pocit slabosti až vysloveného ochorenia. Pri dlhotrvajúcich hnačkách je častý úbytok na hmotnosti a môže byť tiež zvýšená telesná teplota.

Dôležitý je tiež vzhľad stolice, ktorý je rozdielny podľa príčiny hnačky. V stolici môže byť prímes krvi, hlienu alebo hnisu. Časté sú tiež nestrávené zvyšky jedla.

Čo na hnačku

  • udržujte správne zavodnenie organizmu, pite čaj alebo minerálky, 
  • upravte si jedálniček − na črevá má upokojujúci účinok uvarená mrkva s ryžou, banány, jemne nastrúhané jablko,
  • vyhnite sa vyprážaným, mastným a sladkým potravinám

Kedy s hnačkou k lekárovi

  • ak je počet stolíc vysoký a hrozí dehydratácia organizmu,
  • ak hnačkou trpí malé dieťa − dehydratácia môže totiž postupovať veľmi rýchlo,
  • ak trpíte dlhotrvajúcou hnačkou − môže byť prejavom závažného ochorenia.

U lekára

Lekár s vami spíše anamnézu t. j. bude sa zaujímať ako dlho hnačka u vás trvá a koľko a aké stolice denne máte (prímes krvi, hlienu alebo hnisu v stolici). Veľa chorôb tráviaceho traktu je dedičných, čakajte teda aj otázky na vašu rodinnú anamnézu. 

Lekár vás potom riadne vyšetrí a zameria sa najmä na oblasť brucha. Pri dlhšie trvajúcej hnačke by nemalo chýbať ani vyšetrenie konečníkom. Jedná sa o síce trochu nepríjemné, ale úplne bezbolestné vyšetrenie. Tiež Vám bude zrejme vykonaný výter z konečníka. Ten bude následne zaslaný do laboratória pre zistenie prítomnosti baktérií či parazitov.

K základným vyšetreniam dlhotrvajúcej hnačky patrí tiež test stolice na okultné krvácanie. Naša krajina je totiž na prvom mieste vo výskyte rakoviny hrubého čreva a konečníka na svete. Táto choroba sa môže prejavovať práve dlhotrvajúcou hnačkou a skrytým krvácaním. 

Z tohto dôvodu sa pri dlhotrvajúcich hnačkách odporúča tiež kolonoskopické či irigoskopické vyšetrenie. O čo ide? Irigoskopia je vyšetrenie hrubého čreva pomocou nálevu z röntgen-kontrastnej látky. Nasleduje röntgenový snímok, na ktorom sa zistí každá nerovnosť povrchu čreva. Ešte podrobnejšia je kolonoskopia. Jedná sa o endoskopické vyšetrenie hrubého čreva kamerovým systémom. Vyšetrujúci lekár vidí na obrazovke podrobný obraz sliznice vášho čreva.

Pitný režim a výživa

V prípade akútnych hnačiek, ktoré bývajú najčastejšie infekčné, je potrebné udržať hlavne dobrú hydratáciu (zavodnenie) organizmu. Väčšine chorých lekár odporučí viac piť. Ak sa jedná o človeka ohrozeného dehydratáciou alebo o malé dieťa s ťažkou hnačkou, je potrebné podať náhradné roztoky infúziou.

Dôležitá je aj včasná a pravidelná výživa. Pravidelným podávaním ľahko stráviteľných potravín dosiahneme rýchlejšie zotavenie črevnej sliznice. Pri dojčených deťoch, dojčenie neprerušujeme. Deťom, ktoré sú kŕmené umelou výživou, je vhodné mlieko riediť mrkvovým či ryžovým odvarom.

Liečba antibiotikami? Len pre dojčatá

Liečba antibiotikami je vhodná iba u dojčiat mladších 4 mesiace, u ktorých nie je možné vylúčiť infekciu salmonelami, šigelami či yersinmi. Pri väčších deťoch a dospelých sa podávajú antibiotiká iba ak sú vo vážnom zdravotnom stave a infekcia sa u nich predpokladá.

V prípadoch, keď je infekčný pôvod nepravdepodobný podávame prípravky spomaľujúce činnosť čriev. Úspešné sú tiež tzv. črevné eubiotiká. Sú to lieky obsahujúce "dobré" črevné baktérie.

Čo neovplyvníte

Hnačka môže byť príznakom závažného dedičného ochorenia, akým je napr. Crohnova choroba či ulcerózna kolitída. Jedná sa o chronický zápal postihujúci tráviacu trubicu, ktorý je z veľkej časti dedičný, a preto jeho vznik nemožno ovplyvniť.

Čo môžete sami

Pri črevných infekciách prakticky vždy ide o infekciu zo špinavých rúk. Infekcia sa prenáša potravou alebo vypitými tekutinami. Pri turistike v krajinách s horšou hygienickou úrovňou je treba nepožívať potraviny tepelne neupravené. To sa týka aj nápojov, ak nie sú továrne vyrábané a hygienicky balené. Angličania, veľkí koloniálni cestovatelia mali pravidlo: "prevar to, uvar to, ošúp to, alebo na to zabudni​".

Máte riziko hnačky?

Ak trpíte niektorým z chronických zápalov čreva (napr. Crohnovou chorobou), častým hnačkám sa pravdepodobne nevyhnete. Riziko infekčnej hnačky vám hrozí, ak sa chystáte do tropických či subtropických krajín s nízkou hygienickou úrovňou. 

Časté otázky

Mám už dva mesiace asi dvakrát denne hnačkovú stolicu s prímesou krvi. Myslíte si, že by som mal navštíviť lekára?

Myslím, že by to bolo viac než vhodné. Môže sa jednať o závažné ochorenie, a preto je potrebné, aby Váš zdravotný stav posúdil lekár.

Mám sedemmesačné dieťa, ktoré má už dva dni hnačku. Mala by som prestať dojčiť?

Dojčiť v žiadnom prípade neprestávajte. Na dojčenie pridajte ešte nedráždivú stravu. Vhodná je napríklad mrkva uvarená s ryžou, banány alebo jemne nastrúhané jablko. Dôležitý je dostatočný príjem tekutín. Tiež by som Vám odporučila ukázať Vaše dieťa detskému lekárovi. Vzhľadom na závažnosť hnačkových ochorení u malých detí, by mal jeho zdravotný stav zhodnotiť lekár.

Už dlhší čas trpím hnačkou. Tiež sa viac potím, zle spím a nemôžem sa sústrediť. Čím to môže byť spôsobené?​

Podľa Vášho popisu by mohlo ísť o zvýšenú funkciu štítnej žľazy. Tá môže byť tiež príčinou dlhotrvajúcej hnačky. V každom prípade Vám odporúčam navštíviť Vášho praktického lekára a vaše ťažkosti s ním podrobne prebrať.

Už tri mesiace trpím hnačkou. Môj lekár ma poslal na kolonoskopiu. Môžete mi povedať, o čo ide?

Jedná sa o endoskopické vyšetrenie hrubého čreva kamerovým systémom. Vyšetrujúci lekár vidí na obrazovke podrobný obraz sliznice Vášho čreva. A preto to je veľmi cenné vyšetrenie.

Moja mamička ochorela Crohnovou chorobou. Môžete mi, prosím, povedať aké mám riziko, že túto chorobu tiež dostanem?

Hoci typ dedičnosti u Crohnovej choroby nebol zatiaľ stanovený, jedná sa celkom určite o dedičné ochorenie. Až u 10-25 % chorých možno totiž preukázať črevný zápal tiež u pokrvných príbuzných.

Môžem spoznať, že je potravina tzv. pokazená? A môže chladnička ochrániť potraviny pred pokazením? Akým spôsobom vlastne pokazené potraviny spôsobia hnačku?​

Hnačka vyvolaná toxínmi baktérií vzniká tak, že potravina je infikovaná baktériami, ktoré do potraviny pri nevhodnom skladovaní vypustia svoj toxín. Nechráni ani uchovávanie v chladničke, ani povarenie potravy. Že je taká potrava závadná, nemožno poznať ani zrakom, ani čuchom.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

29. december 2020
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Možno už ste niekedy skúšali rozmixovať ovocie so smotanou a šupnúť túto zmes do mrazničky s nádejou, že si po pár hodinách pochutnáte na skvelej zmrzline... Lenže namiesto zmrzliny na vás čakala…

viac

Ide o ochorenie, prejavujúce sa zápalom hrtana a trpia na neho ako dospelí, tak deti. Laryngitída nie je väčšinou nebezpečná, ale napriek tomu sa oplatí vedieť, ako sa prejavuje a ako jej predchádzať.

viac

Pre správne fungovanie organizmu je nutné piť dostatočné množstvo tekutín. Napriek tomu miernou dehydratáciou trpí stále veľký počet ľudí. Rizikovejšie skupiny sú deti a seniori, u ktorých by sme na…

viac

Tiež si v lete užívate všetko to ovocie okolo? Jahody, ríbezle, čučoriedky a marhule k letu proste patria. A čarovať so sladkým ovocím sa dá aj bez múky. Niekedy sa ho tiež oplatí dať dohromady s…

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.